HDP’den infaz düzenlemesine şerh: Toplumsal barışı sağlamayacak

ANKARA - İnfaz düzenlemesine şerh düşen HDP, kanun teklifinin, cezaevine gireceklerin kapsamını genişleteceği, çocuk yaşta evliliklerin önünün açacağı ve toplumsal barışı sağlamayacağını belirtti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), infaz düzenlemesinde değişiklik öngören ve Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilen 70 maddelik “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne muhalefet şerhi düştü.
 
Şerhte, kanun teklifinde yer alan düzenlemelerin evrensel hukuk normları ve demokratik kriterlere uzak olduğu belirtildi. Terörle Mücadele Kanunu’na (TMK) eleştiri getirilen şerhte, “Cezaevleri sadece düşüncesini ifade eden, sosyal medyada asgari muhalif bir söylemi dile getiren gazeteci, siyasetçi, akademisyen, avukat, öğrencilerle doludur. Sebebi ise Terörle Mücadele Kanunu adlı yasa başta olmak üzere, anti demokratik ceza yasalarıdır. Terör tanımının oldukça geniş tutularak düşünceyi ifade hallerinin hepsinin terör suçu kapsamında değerlendiriliyor olması bakımından da söz konusu infaz rejimi, açık ve ağır bir insan hakkı ihlalidir” ifadelerine yer verildi.
 
‘İKTİDAR TOPLUMU OYALIYOR’
 
Cezaevlerinde yüzlerce hasta tutuklunun olduğu hatırlatılan şerhte, hasta tutukluların adeta ölüme terk edildiğinin altı çizildi. Şerhte, hasta olan mahpusların tedavilerinin sağlanması veya ölümcül durumda iseler, son anlarını yakınlarıyla birlikte geçirme haklarının sağlanması gerektiği vurgulandı. İktidarın yaptığı düzenlemelerle toplumu oyalamaya çalıştığına dikkat çekilen şerhte, düzenlemenin koranavirüs salgının olduğu bir kriz sürecinde gündeme getirildiği belirtildi. Şerhte, “Baroların, sivil toplum kuruluşlarının ve dahi pek çok söz sahibi olacak temsilcinin salgın hastalık nedeniyle komisyon görüşmelerine katılamadığı, görüş bildiremediği bir süreçte önemli bir kanunun görüşülüyor olması başlı başına bu yasal düzenlemeyi batıl kılmaktadır. Bizlerin bir infaz düzenlemesinin meclisin onayına sunulmasına yönelik talebi cezaevlerinde toplu ölümlerin gerçekleşmesini önlemek içindir” denildi.
 
ANAYASA VE MECLİS İÇ TÜZÜĞÜNE AYKIRI
 
Teklifin komisyon görüşmelerine 65 yaş üstü milletvekilleri ve komisyon üyelerini de katılmadığına yer verilen şerhte, 65 yaş üstü milletvekillerinin Genel Kurul çalışmalarına katılıp katılmayacağının da henüz belli olmadığı ifade edildi. Bu nedenle partilerin katılım oranının sınırlı sayıda olacağının yer aldığı şerhte, parlamentonun bu anlamıyla yeterli bir sayı ile temsil edilmeyeceği belirtildi. Şerhte, teklifin böyle bir ortamda görüşülmesinin Anayasa ve İçtüzüğe aykırı olduğu kaydedildi. 
 
Şerhte, iktidarın, koronavirüs nedeniyle ciddi risk olan cezaevlerine dönük tahliyeleri başlatmadığı ve gerekli önlemlerin alınmadığı eleştirisi de getirildi. Şerhte, düzenlemenin eşitlik ilkesine aykırı olduğuna işaret edilerek, şunlar kaydedildi: “Esas olan devletin yaşatma ödevidir. Mahpuslar cezaevlerinde devletin birincil sorumluluk alanı içerisindedir. Dolayısıyla iktidarın cezaevinde kalanlar için bilinçli bir politika yürüttüğünü ifade etmek yanlış olmayacaktır. Ceza kanunlarında değişiklik öngören geniş kapsamlı bir kanunun yapılması yerine hükümlü ve tutukluların adli kontrol, denetimli serbestlik ve benzeri seçenek yaptırımlarla derhal salıverilmesi sağlanmalı; kalıcı düzenlemelerin yapılması için uygun koşullar beklenerek ortak mutabakat oluşturulmalıdır. Bu aşamada, söz konusu kanun teklifinin, yaşam hakkı bağlamında sadece bir kesimin korunduğu, bir başka kesimin ise yaşam hakkının açıkça ihlal edildiğinin bir ifadesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.”
 
SUÇ TİPLERİNDE DE EŞİTSİZLİK
 
Şerhte, teklifin “özel af” niteliği taşıdığı, yasa tasarısında tutuklu ve hükümlülerin ayrımının net bir şekilde yapılmamış olması, tasarının daha ziyade hükümlülere dair bir düzenleme olduğuna yer verildi. Şerhte, dikkat çekilen bir diğer nokta ise indirim görülen suç tipleri içerisinde de eşitsizliğin olduğu. Buna dair şu örnek verildi: “Örneğin kasten öldürme suçundan hükümlü bulunan ve süreli hapis cezasına çarptırılan mahkum açısından 2/3 oranının uygulanması öngörülmekteyken; kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan mahkum için ¾ oranı sabit tutulmaktadır. Aynı suç türü açısından dahi aynı oranın uygulanmayacak olması anayasaya ve kanun yapma tekniğine aykırıdır.”
 
Şerhte, teklifte yer alan infaz hakimliğine verilen yetkilerin genişletilmesi de eleştirildi. Yetkilerin genişletilmesiyle infaz hakimlerinin iktidarın nüfuz alanına gireceği ve kararlarını da bu doğrultuda alacakları ifade edildi. Şerhte, şu ifadelere yer verildi: “Koşullu salıverilme, açık ceza infaz kurumuna geçiş, denetimli serbestlik ve benzeri haklardan yararlanmak için ‘iyi hal’li olma koşulunda son karar merciinin İnfaz Hakimliği olmasını düzenlemektedir. Bunun anlamı ise cezaevi dışında kelepçeli muayene uygulamasına karşı çıkma, çıplak arama uygulamasına yahut özel alanların izlenmesine tepki gösterme, duruşma esnasında savunma hakkını kullanırken kullandığı sözler ve benzeri durumların hepsi iyi hal kapsamında gireceğinden infaz hakimlerinin siyasi hükümlüler açısından vereceği kararları olumsuz etkileyeceği dikkatlerden kaçmamalıdır.”
 
KAPSAM GENİŞLİYOR
 
Koşullu salıverilmenin mevcut yasada oldukça uzun olan infaz süreleri tutukluların umut etme hakkını gasp ettiğine değinilen şerhte, ilgili düzenlemenin kapsamlı bir yenilemeyi gerektirdiği kaydedildi. Şerhte, teklifte yer alan koşullu salıverilme düzenlemesinin muhalif söylemde bulunan herkesi bir şekilde cezaevine girmesine neden olacağı belirtilerek, “İnfazda eşitlik gibi en temel meseleye olan yaklaşım, yalnızca ‘terör’ suçları adı verilen ve bireyin demokratik hakkı olan ifade hürriyetini hedef alan suçlar kapsamından indirim öngörmediği müddetçe toplumsal barış ortamından söz etmek de mümkün değildir. Mevcut infaz sisteminde 18 ay (veya altı) bir hapis cezası alan bir kişi pratikte hapis yatmazken bu kanun teklifinin yasalaşması halinde cezaevine girecek olanların kapsamı genişletilmektedir” denildi.
 
ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK
 
Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda yapılan indirimle çocuk yaşta evliliklerin önünün açılmasının amaçlandığına dikkat çekilen şerhte, “Cinsel dokunulmazlık kapsamında suç işleyenlerin cezalarında yapılacak olan indirim ve denetimli serbestlik kapsamında cezaevinden çıkışları, açık cezaevine ayrılma hususunda sahip olacakları kolaylık ve Covid-19 nedeniyle cezaevlerinden tahliyelerine imkan sağlayan bu düzenleme son derece tehlikelidir” ifadelerine yer verildi.

Diğer başlıklar

06/08/2020
23:58 Miçotakis: Mısır ile yaptığımız anlaşma meşru
22:44 İranlı sanatçı Cavit Murtezaoğlu yaşamını yitirdi
22:22 Urfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden ‘kitler arızalı’ açıklaması
22:11 Urfa’da açık alan etkinlikleri yasaklandı
21:55 Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili 16 kişi tutuklandı
21:46 Muğla’da kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekti
20:54 Hiroşima ve Nagazaki felaketinin yıldönümünde fotoğraf sergisi
20:32 Koronadan 14 kişi daha hayatını kaybetti
20:27 Türkiye’den Yunanistan ve Mısır’ın deniz yetki alanı anlaşmasına tepki
20:19 Çukurova TUHAY-DER: 5 tutuklu tedbir amaçlı karantina koğuşunda
20:08 BDDK ile TCMB Başkanı banka yöneticileriyle görüşecek
18:41 İzmir'de ağaçlık alanda yangın
18:36 Gözaltına alındığı sırada epilepsi nöbeti geçiren Temel taburcu oldu
18:31 BDDK’den yurtdışındaki bankalar için TL açıklaması
18:25 Avukatların tahliye talebine üst mahkemeden de red
18:19 Büyükelçi Berger: Tarım politikaları için Diyarbakır doğru seçim
18:13 Hastane ve karakolun ihmali: Bir yaralı, bir ölü
17:46 Merkez Bankası’ndan döviz ve altın açıklaması
17:41 Zonguldak ve Denizli’de iş cinayeti
16:57 Koronavirüs hastaları sağlıksız ortamda bekletiliyor iddiası
16:29 Tarım alanına pist yapılmasına karşı nöbet başlattılar
16:20 Ünsal’ın annesi: Soylu’nun zorla müdahale emri var
15:55 Tecavüz faili hastane raporuna rağmen serbest bırakıldı
14:13 Af Örgütü'nden cezaevleri açıklaması
13:47 Cizre'de yeni açılan AVM'de Kürtçe yasağı!
13:41 Avukatlardan İmralı başvurusu
13:40 'İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor'
13:30 Ebru ve Aytaç yaşasın
13:19 Dünya’da vaka sayısı 19 milyonu geçti
13:03 AKP Diyarbakır’daki ilçe başkanlarının istifasını istedi
12:55 Giresun’da balık tesisi protestosu
12:17 Asrın Hukuk Bürosu: CPT raporu yeterli değil, İmralı İşkence Sistemi sonlandırılmalı
12:08 Evde ölü bulunan kadınla ilgili HDP hedef gösterildi
12:04 Bakan Koca: Hastaneleri dolu bir ilimiz yok
12:02 Dolar 7.20'yi aştı
10:52 Demirtaş: Devlet içinde örgütlenmiş bir yapı ajandasını hayata geçiriyor
10:50 ODTÜ Vişnelik Sosyal Tesisleri çalışanları greve başladı
10:38 Diyarbakır’da korona tedavisi: Fenalaşırsa 112’yi arayın
10:37 HDP'den CHP'ye: Kürt sorununda çözüm yolunu da açıkla
10:24 Vali, Dersim halkını hedef aldı
10:10 Lice’de 5 günlük yangının faturası ağır
10:05 Gülistan Doku’yu arama çalışmaları yarın tekrar başlayacak
09:20 Ekonomist Ulusoy: Dış borç toplumsal borç haline gelir
09:02 Dr. Kıran: Ankara’daki yoğun bakımlar doldu
09:01 Tecavüz haberine soruşturma
09:01 Hekimlerden salgın uyarısı: Tedbirsizliğin bedeli ağır olacak
09:01 Açlık grevindeki Pektaş: Eylemimi sürdüreceğim
09:01 'Ormanlara ekonomik değil ekolojik bakmalıyız’
09:00 Van’da yasak bin 355’inci günde: Amaç muhalifleri susturmak
09:00 Yoleri: Hak gaspları kalıcılaştırılmak isteniyor
09:00 06 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
07:55 İzmir'de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
05/08/2020
23:48 Dünya çapında can kaybı 700 bini aştı
21:09 Besta'daki yangın kendiliğinden söndü
21:07 Brazzaville Türkiye Büyükelçiliği’nden General Mokoko açıklaması
21:04 Silopi'de 2 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi
20:56 İstanbul’da yüzlerce kadın haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula
20:48 Siirt’te gözaltına alınanlardan 6’sı serbest bırakıldı
20:18 Korona tablosu: 1178 yeni tanı, 19 ölüm
19:49 İzmir'deki kadın yürüyüşüne polis müdahalesi: 21 gözaltı
19:10 Van Valiliği: Görüntüler batan tekneye ait değil
18:01 Kadınlar: İstanbul Sözleşmesi hedef gösterileceğine uygulansın
17:36 Ekolojik talana karşı gençlik harekete geçiyor
17:20 Patlama ardından son 6 yıldır limanda görev yapanlar hakkında ev hapsi kararı
17:15 Kesemediklerini yakıyorlar!
16:34 Beştaş: İşten çıkarma yasağı kayyım belediyelerinde yok
16:17 Timtik ve Ünsal için açıklama: Avukatlarımızı zulmün elinden çekip alacağız
16:10 Akşener'den ‘Evine dön’ çağrısına yanıt
16:06 Grup Yorum üyeleri provada gözaltına alındı
16:02 Askerde ölü bulunan Özçalımlı’nın ailesinden suç duyurusu
16:01 Kongolu muhalif siyasetçiye tedavi için geldiği Ankara’da ulaşılamıyor
15:53 Işım elinden ameliyat edilecek
15:19 Nusaybin Davası tutuklusu 7 gündür açlık grevinde
15:15 Zırhlı araçlar Munzur Gözeleri’ne girdi
14:47 TTB: İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçilemez
14:42 DFG’nin Temmuz raporu: 2 gözaltı, 4 soruşturma, 3 dava
14:37 Van’da yasak uzatıldı
14:30 Gazeteci Aksoy yaşamını yitirdi
14:22 İHD İzmir Şubesi: Asker ölümleri aydınlatılsın
14:15 Jineolojî’nin yeni sayısı çıktı
14:14 Heftanîn'de çatışma: 2 korucu yaşamını yitirdi
14:07 'Timtik ve Ünsal’ın hastanede tutulması hukuka aykırı'
14:06 Timtik ve Ünsal tahliye edilsin
14:03 Şengal Katliamı Urfa’da kınandı
13:33 Miraç’ı arama çalışmaları 6’ncı gününde
13:29 Diyarbakır’da imam hatiplere zorunlu kayıt için gizli toplantı
13:08 61 mülteciye mezar olan teknenin son görüntüleri ortaya çıktı
13:07 Öldürülmek istenen 2 kadın ağır yaralı
12:52 Dardanel fabrikasının kapalı devre çalıştırılması protesto edildi
11:46 Ğadir Hum Bayramı için 'resmi tatil' talebi
11:45 CPT'den İmralı raporu: Sistem tamamen gözden geçirilmeli
11:44 Türkiye’nin su ambargosu 3 aydır sürüyor
11:23 Diyarbakır’da 8 kişinin öldüğü gün Türkiye’de 17 ölüm
10:52 Dağpınar Beldesi karantinaya alındı
10:52 Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı: Salgının gerçek verilerini paylaşın
10:27 IMF: Türkiye şoklara karşı savunmasız
10:01 Siirt’te 10 gözaltı
09:57 'Askerler ölmesi için otların arkasına sürüklemişti'
09:49 Eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan erkek serbest bırakıldı
09:18 Baykan'da 20 hektarlık alan yandı