Kadınlar yekvücut: İstismar affına geçit yok

  • kadın
  • 09:02 23 Mayıs 2020
  • |
img
İSTANBUL - AKP’nin yeniden gündeme getirdiği “istismar affı”na tepki gösteren farklı meslek gruplarından kadınlar, “utanç verici” olarak tanımladıkları teklifin Meclis’ten geçirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. 
 
AKP’nin iktidarı boyunca gündeminde düşürmediği “Cinsel istismar suçu işleyenlere evlilik yoluyla af” düzenlemesi yeniden gündeme getirilerek, tartışmaya açıldı. Meclis açılır açılmaz teklifin Meclis Başkanlığı’na sunulacağı belirtilirken, buna karşı başta kadın örgütleri olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden tepkiler büyüyor. 
 
İstismar affının gündeme getirilmesini değerlendirerek farklı meslek gruplarından kadınlar, böylesi bir düzenlemenin hayat bulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. 
 
GÜNTEKİN: TOPLUMSAL BİR TRAVMA YARATIR
 
Meclis’ten geçen İnfaz Yasası'nın herkes için kaygı verici olduğunu dile getiren Psikolog Ebru Sorgun Güntekin, istismara uğrandığında yapılacak ilk şey çocuğun travmayı yaşadığı ortamdan uzaklaştırılması ve korunacağı bir yere alınması olduğunu belirtti. Bir diğer gerekliliğin de çocuğu istismar eden kişinin adalet karşısına çıkarılması olduğunu söyleyen Güntekin, bunların mağdur çocuğun yeniden dünyaya güvenmesi ve yaralarının iyileştirilmesi için önemli olduğunu vurguladı.
Güntekin, ancak çıkarılmak istenen yasanın “çocuğu korumadığı, desteklemediği gibi istismarcıyı koruyan, çocuğu istismarcının eline bırakan bir yasa tasarısı” olduğunu ifade etti. 
Güntekin, “Mağdur çocuklar yaşadıkları travmayı hayat boyu yaşamaya bırakılmakta, adeta cezalandırılmaktadır. Çocuktan gelin olmaz, çocuktan anne olmaz. Ne ruhsal ne de fiziksel bir çocuğun böyle bir şeye bırakılması savunulamaz” dedi. 
 
Yasanın aynı zamanda çocuk tecavüzlerini ve istismarlarını teşvik ettiğini söyleyen Güntekin, “Kız çocuklarının yaşamını, bütünlüğünü tehdit etmektedir ve bu tüm toplumun için travmatik bir durumdur. İyileştirilmeyen, onarılmayan örtbas edilen travmalar tüm toplumun, bireylerin ortak yarasıdır ve kuşaktan kuşağa aktarılır. Bu yasanın çıkması yürürlüğe girmesi herkes için vicdani ve etik bir yaradır. Dehşet vericidir” diye konuştu.
 
AKTÜKÜN: YASAYI PEDOFİLLER İSTİYOR 
 
Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER) Başkanı Sosyolog Özgür Başpınar Aktükün de, çocuk istismarının gündeme getirilmesinin pedofili dışında tanımlanacak başka bir izahatı olmadığını söyledi. Bu yasaların kişilerin talep etmesi sonucu gündeme getirdiğini anımsatan Aktükün, “Bu kültürün arkasına saklanıp, kendilerini gizlemeye çalışan pedofiller istismar yasasının hayat bulmasını istiyor” dedi. Aktükün, yasanın hayat bulması halinde mevcut çocuk istismarlarının kat be kat artacağı uyarısında da bulundu. İstismarın hiçbir biçimde kabul edilemez, affedilemez olduğunu söyleyen Aktükün, yasasın hayat bulmasına izin vermeyeceklerini, sonuna kadar karşı çıkacaklarını sözlerine ekledi. 
 
TOPALOĞLU: CEZASIZLIK ALGISI YARATIYOR
 
Ülkede çocuk istismarın son yıllarda artarak devam ettiğine dikkat çeken İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Birsen Baş Topaloğlu ise, affa dair söylenen her türlü sözün cezasızlık algısını yarattığını, suça yönelik işlenme oranını artırdığına kaydetti. Topaloğlu, “Bizler çocukların şiddetten ve cinsel istismardan korunmasına, erken yaşta evlendirilmesini önlemeye yönelik çalışmalar yapmaya uğraşırken, böyle bir düzenlemenin gündeme getirilmesi tam aksi bir sonuç doğurur” dedi.   
 
Söz konusu düzenlemenin 15 yaşından küçük kız çocuklarının cinsel istismarıyla ilgili olduğunu vurgulayan Topaloğlu, bunun çok vahim olduğunu dile getirdi. Topaloğlu, çıkarılmak istenen af yasasının doğuracağı sonuçlara ilişkin ise şu hususlara dikkat çekti: “Suç failinin eşinin, çocuklarının bu cezadan dolayı mağdur olduğu gerekçe gösterilerek TCK 103 maddesinde yapılmak istenen değişikliğe ilişkin bu düzenleme devlet eliyle çocuk istismarının meşrulaştırılmasıdır. Nasıl olsa evlenince suç ortadan kalkıyor düşüncesiyle işlenecek çocuk cinsel istismar suçunun artmasına ve teşvikine sebep olacaktır. Kaldı ki cinsel istismar mağduru çocuğu evlendirerek mağduriyetini asla gideremezsiniz. Bu şartlarda gerçekleşen evlilik çocuk istismarının devamlı hale gelmesi sonucunu doğurur. Çocuğun mağduriyetini önlemek Çocuk Koruma Kanunu 5’nci maddesinde de belirtildiği gibi devletin bakım, barınma, eğitim başta olmak üzere mağduriyeti önleyici koruyucu ve destekleyici tedbirleri alması ve uygulamasıyla mümkündür. Çocuğu evlendirmekle değil.” 
 
HUKUKA AYKIRI
 
Av. Topaloğlu, çocuk istismarı affı niteliğini taşıyan bu düzenleme yasalara aykırı olduğu gibi Türkiye’nin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi, Kadınlara Karşı Her türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi, İstanbul Sözleşmesi’nin de açıkça ihlali anlamını taşıdığını söyledi. 15 yaşından küçük çocuğun cinsel istismara yönelik rızasının bir geçerliliği olmadığının altını çizen Topaloğlu, devletin çocuğu korumakla yükümlü olduğu hatırlatmasında bulundu. 
 
Topaloğlu, istismar affının aynı zamanda toplumun düzenini de bozmaya yönelik olduğunu belirterek, “Toplum ve hukuk düzenini bozan böyle bir yasal değişikliğin ne toplum ne de hukuk tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Bu tür girişimlere derhal son verilmelidir” diye konuştu. 
 
AKDERE: NE OLURSA OLSUN KARŞIYIZ
 
Çocuk istismarı affının yeniden gündeme getirilmesini “akıl almaz” olarak yorumlayan Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumundan Çağla Akdere de, bu yasanın koşullar ne olursa olsun yasalaşmasına izin vermeyeceklerini, buna karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini ifade etti.
 
Akdere, çocuk tanımının değiştirilmesi, evlilikle çocuk istismarını meşrulaştırılması, kadına yönelik şiddeti önleyen İstanbul Sözleşmesini uygulamayanlara karşı pandemi koşullarında da sokağa çıkarak karşı olduklarını dile getirdi. Çocuk istismarı affının özelikle medya üzerinden gündeme getirilmesine sert tepki gösteren Akdere, kadına yönelik şiddet, katliam ve çocuk istismarını meşrulaştıranların engellemesini istedi. İstismar affına karşı yıllardır mücadele ettiklerini söyleyen Akdere, yasanın geçmesine izin vermeyeceklerini, kadın ve çocuk düşmanların karşısında olacaklarını aktardı. 
 
DEMİR: GEÇMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
 
HDP Parti Meclis Üyesi Esengül Demir ise, infaz yasasının 2016’da Meclis gündemine getirildiğini kadınların büyük tepkileri sonucu geri çekildiğini anımsatarak, iktidarın salgını fırsat bilerek, hiçbir zaman gündeminde düşürmediği istismar affını hayata geçirmek istediğini söyledi. Buna karşı kadınlar olarak yekvücut olduklarını dile getiren Demir, yasanın yaşam bulmaması için sokaklarda tepkilerini sürdüreceklerini aktardı. Demir, siyasetçi kadınlar olarak yasanın meclisten geçmesine izin vermeyeceklerini yineledi. 
 
MA / Semra Turan

Diğer başlıklar

24/05/2020
23:42 'Kürde bayram yok' gündemde
22:37 Polis noktasına araç daldı: 7 yaralı
22:09 Urfa’ya 'normalleşme' yaramadı!
21:56 'Çocukken taş atanlar' serbest
21:13 Polisler zorla kapı açtırdı, tehdit ve hakaret savurdu
20:27 MEBYA-DER özgürlük diledi
20:18 Can kaybı 4 bin 340'a yükseldi
20:08 Tutuklular için 'acil' kampanya
19:27 Van'da fırtına ve yağmur
19:15 Mezarlık tahribatı yargıya taşındı
18:56 DBP: Soykırım operasyonları sürüyor
18:10 Dolu fıstığı vurdu
18:01 Netanyahu hakim karşısında
17:45 Kuğulupark'ta ücretsiz maske kuyruğu
17:13 100 DAİŞ'li Almanya’ya döndü
16:50 Polis sokağa çıkanları havaya ateş açarak kovaladı
16:35 Türkiye'den Libya’ya bir sevkiyat daha
16:19 Polisin üzerine saksı düştü: 2 gözaltı
16:03 ÖHD'den tahrip edilen mezarlar raporu
15:41 ESP: Faşizm yıkılınca bayram anlam bulacak
15:13 Van’da şüpheli asker ölümü
15:03 Kılıçdaroğlu'ndan bayram kutlaması
14:30 Muğla’da bir kadın katledildi
14:24 Özdemir’in tutuklanması için soruşturma maddesi değiştirildi
14:05 Baraja düşen bir işçi kayboldu
13:40 Dilgeş de annesiyle cezaevine konuldu
13:35 Mezarlıklar bu yıl boş kaldı
12:23 MED TUHAD-FED: Hukuksuzluklara son verin
12:20 HDK: Barış ve adaleti el ele vererek getireceğiz
12:02 Bahçeli’den ‘Siyasi Partiler Kanunu’ açıklaması
11:40 Bugün onların kaybedildiği gün
11:18 Oluç: Mücadelemiz sokakta devam edecek
10:32 Demirtaş’tan bayram mesajı
10:27 Bayramı susuz karşıladılar
10:24 DİK’ten bayram mesajı
10:18 Kaş'ta orman yangını
09:45 DTK halkların Ramazan Bayramı'nı kutladı
09:31 HDP Eş Genel Başkanlarından bayram mesajı
09:11 Aydeniz: Kadınların mücadele ağından korkuyorlar
09:10 Mor Dayanışma’dan şiddete karşı online buluşmalar
09:09 HDP’den ortak mücadele hattı hamlesi
09:09 Yaylacılara 'koruculuk' şartı
09:08 İmam Kaplan: ‘En iyi Kürt, mezarı olmayan Kürt’tür’ diyorlar
09:07 Kadınlar: Elinizi doğamızdan çekin
09:06 Işık: Seçimle alamadıklarını kayyımla gasp ettiler
09:05 40 yıllık asimilasyon: Yol’a Düşen Karanlık
09:05 Anadillerini ortak yayınla koruyorlar
09:00 24 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
07:56 Gözaltındaki 12 kişi tutuklandı
01:59 Urfa’da 1 mahalle, 9 bina karantinaya alındı
01:56 3 yaşındaki Dilgeş'in adliyede annesini bekleyişi
23/05/2020
22:46 Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Kuzu tutuklandı
22:25 Halife Hafter: Libya’ya ayak basan herkes hedefimiz
22:13 Gülistan Doku için sosyal medya eylemi
22:06 ÖHD Van Şubesi’nden Garzan Mezarlığı raporu
21:35 #KadınMücadelemizYargılanamaz etiketiyle kampanya
20:17 Avukatlar ‘Ruhsat Gaspına Karşı Koordinasyon’u kurdu
19:48 Kovid-19 nedeniyle 32 kişi daha hayatını kaybetti
19:25 Bayramı elektriksiz ve susuz geçirecekler
19:00 14 ismin ifade işlemleri iftardan sonraya bırakıldı
18:38 Sanatçılardan Kirmançkî albüm
18:32 Gazeteci Doğru tutuklandı
17:56 Erdoğan ile Trump telefonda görüştü
17:39 HDP MYK'den gözaltılara tepki
17:15 71 kadın kurumundan gözaltılara tepki
17:05 Gözaltına alınan 18 kişiden 4’ü adli kontrol ile serbest
16:49 Gazeteci Doğru’ya tutuklama talebi
16:35 Aydın Barosu ve meslek odalarından tepki
16:34 Sabri Kaya polis ablukasında defnedildi
16:00 HDP’li Piroğlu yaralanan işçileri ziyaret etti
15:59 'Özdemir derhal serbest bırakılsın'
15:49 Kayıp yakınlarını anlattılar: Ne kemikleri ne mezarları var
15:40 İfadelerini almadan tutuklama istedi
15:39 Gazeteci Rojhat Doğru gözaltında
15:18 Ankara’da 362 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı
15:18 Ağrı’da bir şüpheli kadın ölümü daha
15:16 Ankara’da bir kadın katledildi
15:16 Gözaltındaki 18 kişi adliyeye sevk edildi
15:15 SES: Sağlık emekçilerine bayram hediyesi sürgün
15:11 Soylu'dan ‘Çav Bella’ açıklaması: Caminin dibinde ezan dinletiriz
14:38 'Saldırı tüm kadınlara yapılmıştır'
14:33 70 yaşındaki ağır hasta tutuklu için çağrı
14:31 Yöneticisi oldukları derneğe gitmekten suçlanıyorlar
14:04 Fotoğraflarla Diyarbakır’ın sessizliği
13:47 Trafik kazası geçiren 3 çay işçisi yaşamını yitirdi
13:45 Babasının 17 yıl önce bulunan kemiklerine hala kavuşamadı
13:43 Kaya'nın cenazesi alındı
13:42 Ağbaba: Adalet gelmezse bayram ağız tadıyla kutlanamayacak
13:41 Marmaris’te makilik ve ormanlık alanda yangın
13:39 Batman’da SES üyelerine sürgün
13:18 İzmir'de hasta tutuklulara özgürlük talebi
12:51 Siyasi partiler online bayramlaşacak
12:15 Bekçiler çöp dökmeye inen genci öldüresiye dövdü
11:53 2 yıllık tutukluluğa 15 gün kala iddianame
11:48 ÖHD'den Kilyos raporu: Yetkililere soruşturma açılsın
11:39 Dilop filmi yayınlandı
11:35 YHT seferleri 28 Mayıs’ta başlatılacak
11:20 Gözaltılara tepki: Özgürlükler ihlal ediliyor
11:19 Kaya'nın koronavirüs testi negatif çıktı
10:59 Konteynerde yangın: 1 işçi yaşamını yitirdi