Kadınlar yekvücut: İstismar affına geçit yok

  • kadın
  • 09:02 23 Mayıs 2020
  • |
img
İSTANBUL - AKP’nin yeniden gündeme getirdiği “istismar affı”na tepki gösteren farklı meslek gruplarından kadınlar, “utanç verici” olarak tanımladıkları teklifin Meclis’ten geçirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. 
 
AKP’nin iktidarı boyunca gündeminde düşürmediği “Cinsel istismar suçu işleyenlere evlilik yoluyla af” düzenlemesi yeniden gündeme getirilerek, tartışmaya açıldı. Meclis açılır açılmaz teklifin Meclis Başkanlığı’na sunulacağı belirtilirken, buna karşı başta kadın örgütleri olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden tepkiler büyüyor. 
 
İstismar affının gündeme getirilmesini değerlendirerek farklı meslek gruplarından kadınlar, böylesi bir düzenlemenin hayat bulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. 
 
GÜNTEKİN: TOPLUMSAL BİR TRAVMA YARATIR
 
Meclis’ten geçen İnfaz Yasası'nın herkes için kaygı verici olduğunu dile getiren Psikolog Ebru Sorgun Güntekin, istismara uğrandığında yapılacak ilk şey çocuğun travmayı yaşadığı ortamdan uzaklaştırılması ve korunacağı bir yere alınması olduğunu belirtti. Bir diğer gerekliliğin de çocuğu istismar eden kişinin adalet karşısına çıkarılması olduğunu söyleyen Güntekin, bunların mağdur çocuğun yeniden dünyaya güvenmesi ve yaralarının iyileştirilmesi için önemli olduğunu vurguladı.
Güntekin, ancak çıkarılmak istenen yasanın “çocuğu korumadığı, desteklemediği gibi istismarcıyı koruyan, çocuğu istismarcının eline bırakan bir yasa tasarısı” olduğunu ifade etti. 
Güntekin, “Mağdur çocuklar yaşadıkları travmayı hayat boyu yaşamaya bırakılmakta, adeta cezalandırılmaktadır. Çocuktan gelin olmaz, çocuktan anne olmaz. Ne ruhsal ne de fiziksel bir çocuğun böyle bir şeye bırakılması savunulamaz” dedi. 
 
Yasanın aynı zamanda çocuk tecavüzlerini ve istismarlarını teşvik ettiğini söyleyen Güntekin, “Kız çocuklarının yaşamını, bütünlüğünü tehdit etmektedir ve bu tüm toplumun için travmatik bir durumdur. İyileştirilmeyen, onarılmayan örtbas edilen travmalar tüm toplumun, bireylerin ortak yarasıdır ve kuşaktan kuşağa aktarılır. Bu yasanın çıkması yürürlüğe girmesi herkes için vicdani ve etik bir yaradır. Dehşet vericidir” diye konuştu.
 
AKTÜKÜN: YASAYI PEDOFİLLER İSTİYOR 
 
Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER) Başkanı Sosyolog Özgür Başpınar Aktükün de, çocuk istismarının gündeme getirilmesinin pedofili dışında tanımlanacak başka bir izahatı olmadığını söyledi. Bu yasaların kişilerin talep etmesi sonucu gündeme getirdiğini anımsatan Aktükün, “Bu kültürün arkasına saklanıp, kendilerini gizlemeye çalışan pedofiller istismar yasasının hayat bulmasını istiyor” dedi. Aktükün, yasanın hayat bulması halinde mevcut çocuk istismarlarının kat be kat artacağı uyarısında da bulundu. İstismarın hiçbir biçimde kabul edilemez, affedilemez olduğunu söyleyen Aktükün, yasasın hayat bulmasına izin vermeyeceklerini, sonuna kadar karşı çıkacaklarını sözlerine ekledi. 
 
TOPALOĞLU: CEZASIZLIK ALGISI YARATIYOR
 
Ülkede çocuk istismarın son yıllarda artarak devam ettiğine dikkat çeken İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Birsen Baş Topaloğlu ise, affa dair söylenen her türlü sözün cezasızlık algısını yarattığını, suça yönelik işlenme oranını artırdığına kaydetti. Topaloğlu, “Bizler çocukların şiddetten ve cinsel istismardan korunmasına, erken yaşta evlendirilmesini önlemeye yönelik çalışmalar yapmaya uğraşırken, böyle bir düzenlemenin gündeme getirilmesi tam aksi bir sonuç doğurur” dedi.   
 
Söz konusu düzenlemenin 15 yaşından küçük kız çocuklarının cinsel istismarıyla ilgili olduğunu vurgulayan Topaloğlu, bunun çok vahim olduğunu dile getirdi. Topaloğlu, çıkarılmak istenen af yasasının doğuracağı sonuçlara ilişkin ise şu hususlara dikkat çekti: “Suç failinin eşinin, çocuklarının bu cezadan dolayı mağdur olduğu gerekçe gösterilerek TCK 103 maddesinde yapılmak istenen değişikliğe ilişkin bu düzenleme devlet eliyle çocuk istismarının meşrulaştırılmasıdır. Nasıl olsa evlenince suç ortadan kalkıyor düşüncesiyle işlenecek çocuk cinsel istismar suçunun artmasına ve teşvikine sebep olacaktır. Kaldı ki cinsel istismar mağduru çocuğu evlendirerek mağduriyetini asla gideremezsiniz. Bu şartlarda gerçekleşen evlilik çocuk istismarının devamlı hale gelmesi sonucunu doğurur. Çocuğun mağduriyetini önlemek Çocuk Koruma Kanunu 5’nci maddesinde de belirtildiği gibi devletin bakım, barınma, eğitim başta olmak üzere mağduriyeti önleyici koruyucu ve destekleyici tedbirleri alması ve uygulamasıyla mümkündür. Çocuğu evlendirmekle değil.” 
 
HUKUKA AYKIRI
 
Av. Topaloğlu, çocuk istismarı affı niteliğini taşıyan bu düzenleme yasalara aykırı olduğu gibi Türkiye’nin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi, Kadınlara Karşı Her türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi, İstanbul Sözleşmesi’nin de açıkça ihlali anlamını taşıdığını söyledi. 15 yaşından küçük çocuğun cinsel istismara yönelik rızasının bir geçerliliği olmadığının altını çizen Topaloğlu, devletin çocuğu korumakla yükümlü olduğu hatırlatmasında bulundu. 
 
Topaloğlu, istismar affının aynı zamanda toplumun düzenini de bozmaya yönelik olduğunu belirterek, “Toplum ve hukuk düzenini bozan böyle bir yasal değişikliğin ne toplum ne de hukuk tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Bu tür girişimlere derhal son verilmelidir” diye konuştu. 
 
AKDERE: NE OLURSA OLSUN KARŞIYIZ
 
Çocuk istismarı affının yeniden gündeme getirilmesini “akıl almaz” olarak yorumlayan Kadınlar Birlikte Güçlü oluşumundan Çağla Akdere de, bu yasanın koşullar ne olursa olsun yasalaşmasına izin vermeyeceklerini, buna karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini ifade etti.
 
Akdere, çocuk tanımının değiştirilmesi, evlilikle çocuk istismarını meşrulaştırılması, kadına yönelik şiddeti önleyen İstanbul Sözleşmesini uygulamayanlara karşı pandemi koşullarında da sokağa çıkarak karşı olduklarını dile getirdi. Çocuk istismarı affının özelikle medya üzerinden gündeme getirilmesine sert tepki gösteren Akdere, kadına yönelik şiddet, katliam ve çocuk istismarını meşrulaştıranların engellemesini istedi. İstismar affına karşı yıllardır mücadele ettiklerini söyleyen Akdere, yasanın geçmesine izin vermeyeceklerini, kadın ve çocuk düşmanların karşısında olacaklarını aktardı. 
 
DEMİR: GEÇMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ
 
HDP Parti Meclis Üyesi Esengül Demir ise, infaz yasasının 2016’da Meclis gündemine getirildiğini kadınların büyük tepkileri sonucu geri çekildiğini anımsatarak, iktidarın salgını fırsat bilerek, hiçbir zaman gündeminde düşürmediği istismar affını hayata geçirmek istediğini söyledi. Buna karşı kadınlar olarak yekvücut olduklarını dile getiren Demir, yasanın yaşam bulmaması için sokaklarda tepkilerini sürdüreceklerini aktardı. Demir, siyasetçi kadınlar olarak yasanın meclisten geçmesine izin vermeyeceklerini yineledi. 
 
MA / Semra Turan

Diğer başlıklar

12:12 PİA Başkanı Kamaç: Kürtler faşizme boyun eğmeyecek
11:39 Aldar Xelîl: PYNK sandalyelerini ENKS ile bölüşmeye hazır
11:23 Kılıçdaroğlu ve Akşener’e: Ses etmezseniz sizi de tutuklayacaklar
11:07 İstanbul’da ev baskınları: 7 gözaltı
11:03 Bingöl’de heyelan
10:43 Hemşire olan eski eşini bıçaklayan zanlı yakalandı
10:13 Fatih'te yabancı uyruklu kadın merdivenlerde ölü bulundu
10:08 Hasankeyf Koordinasyonu'ndan Prof. Üstün'e destek
09:19 Şenyaşar Ailesi: Herkesi 2 Ekim’de Malatya’ya bekliyoruz
09:11 AKP Diyarbakır’da başaramadığını Şırnak’ta deniyor
09:08 Şimdi HDP’ye sahip çıkma zamanı
09:08 Yolsuzluktan tutuklanan DEDAŞ Müdürü tahliye edildi
09:07 AKP’li vekilin ağabeyi teslim olmak için evinde savcının değiştirilmesini bekledi
09:06 Mızraklı’nın 'iptal' davası reddedildi
09:03 Anız yangınları Batman’ın nefes almasını zorlaştırıyor!
09:02 Surp Sarkis Kilisesi'nin taşları çalındı
09:01 Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği’nde kayıtlar başladı
09:00 26 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
25/09/2020
23:56 Kuran kursunda çocuğa şiddet görüntüleri
23:23 Eski DBP'li eşbaşkanın karar duruşması görüldü
23:04 Ukrayna’da savaş uçağı düştü: 25 ölü
22:56 Urfa Barosu: Operasyonlarla muhalefetin sindirilmesi amaçlanmakta
22:48 Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye: İşkence iddiaları soruşturulmalı
21:54 CHP’li Cihaner: HDP'yi ziyaret etmek hayati bir müdahale olacaktır
21:02 Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri başladı
20:47 Kadıköy’den seslendiler: HDP düşmez, AKP düşecek
20:25 Yeni Yaşam Gazetesi’ne erişim engeli
20:18 Kovid-19 nedeniyle ölümler 7 bin 858'e yükseldi
20:14 Koca: Tedavi gören hasta sayısı endişe verici şekilde yükseldi
20:05 Küresel İklim Grevi’nde HDP ile dayanışma
19:46 HDP MYK'si toplandı
19:45 Giresun ve Bursa’dan tepki: HDP geliyor, korkun!
19:21 Halk TV’ye 5 günlük ekran karartma cezası
19:16 Maske uyarısı yapan sağlık çalışanına saldırı
19:03 Gençlik örgütleri: Çözüm kapitalist düzene karşı mücadeleyi yükseltmek
18:58 2011 KPSS soruşturmasında 51 gözaltı
18:10 KESK İstanbul Şubeler Platformu’ndan mücadeleyi büyütme çağrısı
18:07 ‘Okullar önlemler alınarak açılsın’
17:55 HDP'ye yönelik operasyona Avrupa'dan tepkiler sürüyor
17:23 Kılıçdaroğlu HDP Eş Genel Başkanı Sancar’ı aradı
17:04 7 milletvekili hakkında Kobanê fezlekesi düzenlenecek
17:00 DAD Kadın Meclisi ve DİB’ten HDP’ye operasyona tepki
16:56 Gebze’de bir işçi borçları yüzünden intihar etti
16:52 Alman Sol Parti: Despot Erdoğan HDP’yi susturamayacak
16:49 HDP Genel Merkezi’ne dayanışma ziyaretleri
16:16 'HDP’yi susturmaya gücünüz yetmez'
15:47 Halkevleri Başkanı Merttürk gözaltına alındı
15:43 Gözaltılara tepki büyüyor: Kobanê düşmedi HDP de düşmeyecek
15:29 Kobanê eylemleriyle ilgili HDP’nin 3 araştırma önergesi AKP-MHP tarafından reddedildi
15:14 KESK: Dayanışma ve mücadele zamanı
14:53 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 8 kişi ihraç edildi
14:53 Germiyanlılar: RES’i durdurun
14:43 Gelecek ve Saadet Partisi’nden HDP operasyonuna tepki
14:35 TJA: Saldırılara karşı geri adım atmayacağız
14:30 İHD: Siyasi saiklerle yürütülen bir soruşturma
14:26 ‘Sağlık sisteminde neo-liberal talan sürdürülüyor’
14:13 Halkevleri: ‘Ben yaptım, oldu’dan vazgeçin
14:05 Siyasi partiler: HDP’den düşmeyen Kobanê’nin hesabı soruluyor
13:41 Kadıköy’deki gözaltı protestosuna katılım çağrısı
13:41 Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri
13:30 ‘İsimsizler hareketi’ soruşturmasına kısıtlılık
13:21 Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Kut tahliye edildi
13:02 HDP’li siyasetçilere 24 saat avukat kısıtlılık kararı
13:01 Bilgen'e ikinci Kobanê gözaltısı: AYM ihlal kararı vermişti
12:51 Kobanê protestoları nasıl başladı, neler yaşandı, kim ne dedi?
12:36 Avukat Özbingöl tahliye edilmedi
12:35 ‘Çapaklı halkının haklı mücadelesini destekliyoruz’
12:17 Panaztepe arkeolojik sit alanına RES planı onaylandı
11:56 Boçnak’ın cenazesi polis ablukasında defnedildi
11:56 Sancar: Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar
11:55 Kars Belediyesi Eşbaşkanı Alaca: Halkçı belediyecilik hedef alındı
11:40 Süryani Rahip Bileçen’in duruşması görüldü
11:27 HDP'den gözaltı tepkisi: Karar MGK ve Saray’daki düğünde alındı
11:21 Gözaltılara tepki yağdı: HDP susturulamaz
10:51 DİK üyesi mele Hüseyin Eken yaşamını yitirdi
10:44 ‘İsimsizler hareketi’ soruşturması: 24 gözaltı
10:29 Zihinsel engelli tutuklu revire götürülmüyor
10:17 HDP MYK olağanüstü gündemle toplanıyor
10:14 Anguslar 3 gündür aç ve susuz bekletiliyor
10:13 Ailelerden İmralı başvurusu
10:12 Yazar Demirer gözaltına alındı
10:04 Karslılardan Bilgen’e: Bu şehir seninle gurur duyuyor
09:45 Tanrıkulu’dan gözaltı tepkisi: Saray’a düğün hediyesidir!
09:45 Kanal Urfa’nın sahibi koronadan yaşamını yitirdi
09:30 Tecavüze uğrayan Z.Ç: Adalet sağlansın
09:13 Gergerlioğlu: Valilik gerçekleri örtbas ediyor
09:12 745 öğrenciye 4 öğretmen: Canlı ders gören yok
09:11 Müzisyenlerden tepki: Tedbir alınsın, müzik serbest olsun
09:11 'Şehir hastaneleri pandemiyle mücadelede bir çözüm olmayacak'
09:10 Kentsel dönüşüme giren iki evinden biri verilmedi
09:09 Koçyiğit: Kürt kadınları ganimet olarak görülüyor
09:07 Cudi Dağı’na kezwan yolculuğu
09:07 Hala belge mi arıyorsunuz?
09:06 Tecridin barış ve ekonomiye etkisi
09:05 Kars Belediyesi Eşbaşkanı Alaca: Toplumsal belediyecilik inşa ediyoruz
09:05 Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıya karakolda tehdit
09:04 Toprağından koparıldıktan sonra gelen ölüm!
09:03 352 milyonluk usulsüzlükten tutuklandı, 206 bin TL’yle tahliye oldu
09:02 'Anadilde sağlık hizmetinin olmaması virüsü yayıyor'
09:00 25 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ