Müftüoğlu: Yeni politik aktörler ortaya çıkmalı

img

ANKARA - Akademisyen Özgür Müftüoğlu, salgın sürecinin emekçiler için yeni olanaklar sunduğunu belirterek, yeni politik aktörlerin ortaya çıkması gerektiğini, birlikte mücadele edilmemesi durumunda barbarlık sürecinin yaşanacağını söyledi. 

Koronavirüs salgınıyla devlet ve toplum çelişkisi de ortaya çıktı. Devletlerin virüsle mücadele adı altında açıkladığı tedbir paketlerinde ortaya çıkan bu gerçek, yurttaşların temel çıkarları ile devlet-sermaye çıkarları arasındaki uyumsuzluğu bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Söz konusu çelişkinin en derin yaşandığı ülkelerden biri de Türkiye. Emek üzerine çalışmalarıyla bilinen akademisyen Özgür Müftüoğlu, pandemi sürecinde ortaya çıkan devlet ve toplum uyumsuzluğu ile işçi sınıfının pozisyonunu değerlendirdi. 
 
DEVLETİN İŞLEVLERİ
 
Devlet mekanizmasında üç işlev olduğunu söyleyen Müftüoğlu, “Biri; toplumsal işlevi, bir diğeri egemen sınıfın varlığını korumak, üçüncüsü de devleti yöneten siyasi iktidarların kendi iktidarlarını tahkim işlevi” diyerek, devletin temel işlevlerinin birbiri ile çeliştiğini, egemen sınıfın çıkarları ile devlet çıkarlarının her zaman için toplum çıkarlarından önce tutulduğunu ifade etti.  Müftüoğlu, “Siyasi iktidarlar kendi çıkarları ile örtüştüğü için sermayenin çıkarını tercih ediyor. Devletin gücünü kullanarak hem toplum üzerinde baskı kuruyor hem emeği daha rahat daha kolay sömürmek ve doğayı tahrip etmek için hem de savaşlar üzerinde elde edilen çıkarlar sayesinde kendisini var etmeye çalışıyor. Bugün de bunu çok açık görüyoruz. Toplum sağlığı göz ardı ediliyor, sermaye ve siyasi iktidarın çıkarları üzerinde süreç yürütülüyor. Bu da hepimizin sorunu” dedi. 
 
EMEK OLMADAN SİSTEM YÜRÜMÜYOR
 
Koronavirüs salgınıyla emek olmadan sistemin yürüyemediği gerçekliğinin de ortaya çıktığına dikkat çeken Müftüoğlu, “Siz istediğiniz kadar zengin olun, istediğiniz kadar teknolojiyi geliştirin, uzaya gidin, en gelişmiş silahlara sahip olun ama emek olmadığı zaman sistem yürümüyor. Herkes evinde kalsın diyorlar, hayat eve sığar diyorlar ama emekçiler hariç. Çünkü emekçiler olmazsa, sistem dönmüyor, bu iş olmuyor. Onun için şu anda içinde bulunduğumuz dönem, emeğin en net şekilde görüldüğü bir süreçtir. Şimdi bu büyük bir avantaj sağlıyor. Zaten bir avuç sermayedarın tüm bu emekçi halkların varlığına el koyarak varlığını sürdürebilmesinin sebebi de ‘sermaye esastır, emeğin bir değeri yoktur’ yönünde oluşturulan algıydı. Emek hep değersizleştirildi, yok sayıldı. Oysa şimdi görüyoruz ki emek çok değerli” diye belirtti.
 
AYRIŞTIRMA ÇABASI 
 
Emeğin sadece işçiler üzerinden ele alınmaması gerektiğini, bu yönlü değerlendirmelerin sistemin istediği ayrışma noktasına hizmet ettiğini belirten Müftüoğlu, “Emekçi dediğimiz, başkasının emeğine el koyarak geçimini sağlayanlar dışında kalanlardır. Kendi alın teriyle yaşamlarını sürdürenler, başkasını sömürmeden var olanları kastediyorum. İkincisi; bu birlikteliği bozmak için, kapitalizm 18’inci yüzyıldan beri emekçiler arasında bir ayrışma yaratmaya çalışmıştır. Irk, dil, din, renk ve cinsiyetler üzerinden emekçileri birbirlerine düşman haline, rakip haline getirmeye çalışmıştır.  Maalesef büyük ölçü de de başarmıştır. Bunu yenmemiz lazım. Başta ırkçılık olmak üzere, tüm bu ayrıştırma noktalarını ortadan kaldırmamız lazım. Dolaysıyla sınıf dediğimiz zaman, bütün ezilenler, ayrımcılığa uğrayan tüm halkların birlikte mücadelesiyle olacak bir süreçtir” diye konuştu. 
 
TEMSİLİYET SORUNU
 
Emek örgütlerinin hem dünyada hem de Türkiye’de mevcut sorunlara yanıt olabilecek bir mücadele perspektifine sahip olmadıkları eleştirisinde bulunan Müftüoğlu, “Tamamen sermaye ile iş birliği içerisinde, uzlaşma içerisinde var olmaya çalışan yapılar haline dönüşmüşler. Bürokratikleşmişler.  Sadece kendi üyelerinin çıkarlarını düşünen ama onun dışındaki milyonlarca örgütlenemeyen kesimlerle bağlarını koparmışlar. Bakın; bugün Kürt meselesine ilişkin emek örgütlerinin bir sözü yok. Geçmiş dönemlerde de bugün de. Göçmenlere de baktığımızda yine bunlara ilişkin bir sözleri yok. Bunları örgütleme gibi bir dertleri yok. Tam tersine, bunlara yönelik milliyetçi, ırkçı yaklaşımların birçok sendikada olduğunu görüyoruz. Hepsi için demiyoruz ama birçok kısmının böyle olduğunu görüyoruz. Siz bu şekilde işçileri emekçileri örgütleyemezsiniz. Örgütlediğiniz emekçileri de bir sınıf perspektifi doğrultusunda, onları bilinçlendirme sürecine getirmeniz lazım. Bununda olmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Emekçilerin sendikalara güvenmediğini dile getiren Müftüoğlu, “Şimdi dolayısıyla bu problemler var. Hem örgütlenememe meselesi hem de sendikaların çok büyük bir güven problemleri var. Bunların aşılması lazım. İşlevini göremeyen, mücadeleye engel çıkaran bu sendikal yapılarla da mücadele etmek gerekiyor. Dolayısıyla bugünün ihtiyaçlarına cevap veren bir örgütlenme lazım. Eğer bu şekilde bir mücadele yürütülürse, karşımızdaki sisteme razı olmayanlar örgütlenirse; bence burada bir aktör olunabilir ve bu süreç tersine dönebilir” önerisinde bulundu.
 
YENİ OLANAKLAR
 
Mevcut sürecin emekçiler için yeni olanaklar sunduğunu, hiçbir işçinin tek başına sisteme karşı mücadele etme şansının olmadığını sözlerine ekleyen Müftüoğlu, emek değerinin harekete geçmesi ve aktör olabilmesi için yeni politik aktörlerin ortaya çıkması gerekliliğine vurgu yaptı. Müftüoğlu, şunları söyledi: “Sadece emek sömürülmüyor, insanların yaşam hakları da yok sayılıyor. Kimsenin sokağa çıkmasını istemedikleri bir dönemde, emekçileri işe gitmeye zorluyorlar. Hem işçilerin yaşam hakları ihlal ediliyor hem de emekleri sömürülüyor. Bunlara rağmen eğer hala bir şey yapılamıyorsa, mevcut kafalardaki ta belki 20’nci yüzyılın başından beri gelen bu uzlaşmacı, milliyetçi, ırkçı, kimi zaman bürokratik, yine emeğin değişen yapısına ayak uyduramayan sendikal mekanizmaların artık hurdaya çıkması gerekiyor.
 
İKİNCİ BİR YOL YOK
 
Eğer insanca yaşayacaksak, çocuklarımızın da insan gibi yaşamasını istiyorsak, bunun bu sistemle olanağı yoktur. Bir şeyi değiştirmek, daha iyi hale getirmek değil, giderek o kadar kötü yere gidecek ki... Bakın sermaye giderek sıkıştı, artık dip yok. Dolayısıyla bizim en kısa sürede bu süreci döndürmek için bir mücadeleye girişmemiz gerekiyor. Çünkü sistem krize girdikçe; kendisine yeni birikim olanakları sağlayacak. Bunu da savaşla, doğayı katlederek, emeği daha fazla sömürerek yapacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Eğer önümüzdeki süreci durduramazsak, çok daha otoriterleşmenin arttığı bir dönem olacak. Barbarlık noktasına gelecek olan bir süreci yaşarız. Onun için bizim bir an önce bunu durdurmamız lazım. Yani artık bu bir lüks değil. Eğer çocuklarınız için bir şeye katlanmak istiyorsanız, birlikte bir mücadele dışında başka çare yok. İkinci bir yol yok. Ya buna karşı mücadele edeceğiz ya da mücadele edeceğiz.”
 
MA / Selman Güzelyüz

Diğer başlıklar

17:56 Özalp’ta kaza: 2 ölü, 3 yaralı
16:57 Batan teknenin kaptanı tutuklandı
16:54 Soykırıma tepki: Şengal asla unutulmayacak
16:23 Hastane önünde ‘yaşatmak için dayanışma’ nöbeti
16:01 WHO’dan hükümetlere ‘tedbir’ uyarısı
15:32 Açlık grevindeki Pektaş gözaltına alındı
15:11 Bakanlıktan 'Kürtçe anons' cevabı: Ortak dillerden değil
14:57 HAKİM: 522 milyon yaşam hakkı gaspı tespit ettik
14:25 Dersim'deki Milli Park'ın kirletilmesine tepki
13:51 Kadınlar 4-5 Ağustos’ta alanlara çıkıyor
13:30 Batan teknenin kaptanı gözaltına alındı
12:28 HDK ve DBP: Êzidîler hala tehdit altında
12:07 'Kafes' hücreye konan tutuklular açlık grevinde
12:03 Güçlükonak'ta 3 kişi daha serbest: Köylü tarlasına gidemiyor
11:39 Besta'daki yangına 3 gündür müdahale edilmiyor
11:26 İş istediği belediyenin girişinde intihar etti
10:53 Yüksekova’da kaza: 6 ölü
10:48 Darp edilen 3 çobanla ilgili neden soruşturma açılmadı?
10:18 Urfa Baro Başkanı Öncel’den ‘Engizisyon mahkemesi’ tepkisi
10:17 HDP Kadın Meclisi: Êzidî kadınların direnişini selamlıyoruz
10:10 DAİŞ cezaevine saldırdı: 20 ölü
09:04 Kuğulu Park’ta ‘budanan’ ağaçlar yeşermeyecek
09:03 Kadın emeğiyle sofraya ulaşan mantarlar
09:03 Meslektaşları: Timtik ve Ünsal’dan haber alamıyoruz
09:02 45 günde 7 'intihar': Tahammülümüz kalmadı
09:01 Turizm kentinde korona endişesi
09:01 74’üncü ferman sürüyor: Katliamı tamamlamak istiyorlar
09:00 03 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
02/08/2020
22:31 Hafter: Türk işgaline merhamet göstermeyeceğiz
21:27 Batan teknedeki çocuğu arama çalışmaları sürüyor
20:39 Vaka sayısındaki artış uçuşları askıya aldı
19:46 Son 24 saatte 18 can kaybı
19:22 Besta'daki yangın büyüyor
18:58 Koca: Birinci dalga sahillere indi
18:29 Foça’da tekne battı: 4 ölü
18:18 İnce'den yeni parti açıklaması
17:03 Üniversite mezunlarının yüzde 42’si iş bulamıyor
16:54 Timtik’in dayısı: Onlar içeride biz dışarıda eriyoruz
16:13 Menderes’te orman yangını
15:55 Temmuz’da 60 gazeteci yargılandı
15:21 Aydın’daki yangın Muğla’ya ulaştı
15:06 'Tehdit’ sonrası ölü bulunan asker defnedildi: Törende askere tepki
14:33 Kovid-19'a yakalanan tutuklu günler sonra hastaneye kaldırıldı
14:10 Lüks makam aracı isteyen rektör istifa etti
14:04 Polis kurşunu bir çocuğu yaraladı
13:58 Kayyımın yeğeni ve taciz suçlusu Uysaler de tutuklandı
12:58 Ünsal'ın babası: Oğlumu öldürmek mi istiyorsunuz?
12:14 Sevk edilen tutuklu: Yolda ne yemek ne de su verildi
12:02 Artuklu’da araç takla attı: 2 yaralı
11:21 Kayıp çocuğu arama çalışmaları sürüyor
10:50 Afganistan’da sel: 15’i çocuk 16 kişi öldü
10:13 MEBYA-DER: Saldırı şekli değişiyor, zihniyet değişmiyor
09:01 Urfa’da günlük 350 vaka: Hastanelerde yer yok
09:01 Kadınlar: Birlik olursak tecrit son bulur
09:01 Çelebi: Libya mutabakatı zaman kazanmaya dönük
09:00 Amerika’da asimilasyona karşı Kürtçe şarkılar seslendiriyor
09:00 Gençlerden ‘yan yana mücadele’ çağrısı
09:00 74’üncü Ferman: Dünya hala kör, sağır ve dilsiz
09:00 02 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
08:50 Vaka sayısı 18 milyonu geçti
01/08/2020
21:56 Van F Tipi Cezaevi'nde koronaya yakalanan tutuklu tedavi edilmiyor
21:27 Koronavirüsten 19 kişi daha hayatını kaybetti
20:55 Gürpınar'da kaza: 1 kadın yaşamını yitirdi
19:51 Yunanistan 3 ülkeye ulaşım sınırlamasını uzattı
19:21 Gençleri darp eden korucular bir kişiyi silahla yaraladı
19:07 Şerevan Yaylası'nda orman yangını
18:33 Maltepe’de askeri alanda yangın
17:27 Erdoğan prompteri kaçırdı: Geri al, geri al
16:55 KCDP: Temmuz ayında 36 kadın öldürüldü
16:48 Bolu Cezaevi’ndeki hasta tutukluların durumuna dikkat çekildi
16:07 İzmir’de şüpheli asker ölümü
14:50 Timtik ve Ünsal için hastane önünde eylem
14:04 Her hastaneye gidişinde 14 gün karantina
13:54 Dicle’de 4 yaşındaki çocuk kayıp
13:27 DTO Başkanı Turan: Bölge hastanelerinde yer yok
13:20 Hatay Barosu Başkanı’na 72 barodan destek
13:12 Cumartesi Anneleri: İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımı olamaz
13:04 Siyasi partiler bayramlaştı: Ortaklaşmaya ihtiyaç var
12:36 5 yaşındaki çocuğun elleri ve ayaklarını bağlayarak hapsettiler
11:58 TGS: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz
11:55 Kayıp yakınları Oruç'un akıbetini sordu
11:52 Karakolda 'Kanun benim' işkencesi
11:14 Ablukanın kalktığı Güçlükonak'ta gözaltılar sürüyor
11:08 Kürkçüler Cezaevi’nde her şey güllük gülistanlık!
09:43 Askerler 3 çobanı öldüresiye darp etti
09:01 Mor Dayanışma'dan bir günlük özsavunma atölyesi
09:01 Yanık kokulu çerçeve: Üç yürek, üç fidan, üç güzel insan
09:00 Cinsel istismara 2 yıl sonra dava
09:00 01 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
31/07/2020
22:14 İngiltere'de normalleşme süreci askıya alındı
22:08 Irak’ta erken seçimler 2021 yılında yapılacak
21:11 Kozan'da 3 dönüm ormanlık alan kül oldu
20:40 Türkiye’de vaka sayısı 230 bini aştı
19:40 Leman Ayasofya'yı kapağına taşıdı
18:59 ‘Ünsal ve Timtik’in refakatçi yardımından yararlanmasına engel olmayın’
18:22 Eğil’de göle giren bir kişi boğuldu
17:44 Adana'da yurttaşlar koronayı unuttu
17:00 Bayramda kelle ve paça ütmek gelir kaynağı oldu
16:38 Açlık grevinde olan tutuklu: Hiç bir şekilde can güvenliğimiz yok
15:41 40 yıldır manilerle aşlama satıyor