Diyarbakır’da şu ana kadar sadece 400 test yapıldı

img

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da şu ana kadar 400 civarında testin yapıldığını, ancak bu testlerinin yetersiz kaldığını belirten SES Diyarbakır Şubesi Şiyar Güldiken, salgının yayılacağına dikkati çekerek, çok daha fazla testin yapılması gerektiğinin altını çizdi. 

Dünya ve Türkiye’ye geneline yayılmaya devam eden Koronavirüs (Kovid-19) salgını her geçen artarak devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de şu ana kadar 27 bin 69 vaka ortaya çıkarken, 574 kişi yaşamını yitirdi. Yine ülke genelinde en az 601 sağlık çalışanına görev yaptığı hastanelerde salgına yakalandı. Tam koruyucu ekipman yetersizliği ile rağmen çalışan sağlık emekçileri, tüm olumsuzluklara rağmen çalışmalarını sürdürüyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, kentteki sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunları değerlendirdi. 
 
Türkiye’deki sağlık çalışanlarının çalışma koşullarına dikkat çeken Güldiken, daha önce de sağlık emekçilerinin koşullarının düzeltilmesi için eleştirileriyle birlikte taleplerinin olduğunu belirterek, “Örneğin Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bir doktor başına düşen hasta sayısı 341 iken, Türkiye’de 498’dir. Bir hemşire başına düşen hasta sayısı 102 iken, Türkiye’de 431’dir. Bir Diş Hekimi başına düşen hasta sayısı; bin 685 iken Türkiye’de 2 bin 496’dır” dedi. Buna rağmen sağlık çalışanın eksikliği olmasına rağmen 2016 yılında 15 bine yakın sağlık emekçisinin ihraç edildiğini belirten Güldiken, 10 binlerce sağlık emekçisinin atama beklediği, ancak güvenlik soruşturmalarından kaynaklı atanmadığına dikkati çekti. 
 
‘MOBİNG DAHA DA ARTTI’
  
Salgınla birlikte sağlık emekçilerinin iş yükünün daha da artırıldığını belirten Güldiken, “Hastanede tedaviye ihtiyacı olan insanların kar kat fazlası insan bu kışkırtılmış sağlık algısıyla sağlık kuruluşlarına gidiyor ve ilaca bağımlı, bu sağlık sistemini besleyen durumda maalesef. Sağlık alanında çalışma süreleri, dünya ortalamasının üzerindeydi. Bu salgınla birlikte daha da arttı ve var olan mobbing daha da fazlalaştı. Ücretler, performansa dayalı döner sermaye biçiminde şekillendiği için emekliliğe yansımıyor. Dolayısıyla bu alanda da bir iyileşmeye ihtiyaç var” şeklinde konuştu. 
 
‘SALGIN YAYILIRSA STOKLAR YETMEYECEK’
 
Salgınla birlikte hayati öneme sahip olan maske, eldiven, tulum, gözlük gibi koruyucu ekipman eksikliğinin olduğunu vurgulayan Güldiken, bir an önce sağlık emekçisinin koşullarının iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Hastanelerdeki idareciler ile görüştüklerini kaydeden Güldiken, “Görüştüğümüz her idareci, bu ekipmanların kişi başına az sayıda verildiğini kabul ediyor ve tasarruflu kullandıklarını, salgının artması durumunda var olan stokların yetmeyeceğini ifade ediyor. Oysa sağlıktan tasarruf edilemez diyoruz ve bunun basit bir slogan olmadığı herkes tarafından anlaşıldı” ifadelerini kullandı. 
 
‘YAŞAMLARI YOK MAALESEF’
 
Kentte çalışan sağlık emekçilerinin psikolojileri üzerinde de duran Güldiken, şunları söyledi: “Her bir çalışanın sosyal yaşamı, ailesi, çocukları olduğunu ve sadece kendisini değil herkesi düşünerek hareket ettiğini unutmayalım. Herkes kadar sağlıkçı da bu virüs nedeniyle tedirgin, gelecek planı bozuldu, yaşam rutini bozuldu. Bütün bunların yanında virüsle mücadelede mesleği gereği birebir karşılaşıyor. Birçoğunun evde birlikte yaşadığı kronik hastalığı olan, yaşlısı, çocukları var. Salgın öncesindeki yaşamları gibi bir yaşamları şu anda yok maalesef. Sorumlulukları daha da artmış durumda ve virüsü bulaştırma kaygıları var. Özellikle ekipman eksikliği burada çok büyük bir öneme sahip. Çünkü kendini terkedilmiş, kendi haline bırakılmış ve değersiz hissediyor. Alkış, duygusal olarak güçlendirici ve motive edici bir araçtır ve onaylanmak anlamına gelir. Ancak çalışma koşulları iyileştirilmediğinde, bu alkışın samimi olmadığı duygusu gelişiyor ve kırılma başlıyor.”
 
‘ODALARDA TEK KİŞİ KALINIYOR’
 
Hastanelerinin “Pandemi” olarak belirlenen birimlerinde çalışanların evlerine gidemediğini belirten Güldiken, “Bazı hastanelerin poliklinik dışında kalan binaları, bazılarının da ayrılmış bölümleri, Pandemi birimleri olarak planlanmış durumda. Bu birimlerde çalışmayanlar evlerine gidiyor. Ama birebir Covit hastasıyla çalışan sağlıkçılar için yurtlar ayarlanmış. Diyarbakır’da da böyle bir yurt var ve kalan sağlıkçılar var. Odalarda tek kişi kalınıyor. Ayrıca bir otel de bu dönemde güzel bir dayanışma sağladı. Orada da konaklayan sağlık emekçileri var” dedi. 
 
‘HER ÜYEMİZE BİLGİLENDİRME YAPIYORUZ’
 
Hiçbir sağlık emekçisinin zarar görmemesi için her gün kurum idarecileriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Güldiken, “Salgına dair bakanlık ve idareler tarafından çıkarılan her genelge ve görevlendirmeye ilişkin varsa eleştiri ve önerilerimizi anında ilettik ve bir kısmında düzenleme yapıldı. Tüm üyelerimize ve her sağlık emekçisine güncel bilgilendirmeler yapıyoruz. Sahada karşılaştıkları zorluklara ilişkin bilgi alıyoruz. Her hastanede temsilcilerimiz, aktivistlerimiz var. Yaşanabilecek haksızlıklara karşı hem Genel Merkez hem de Şubemizin hukuk bürosu bilgilendirmeler yapıyor” diye konuştu. 
 
‘DAHA FAZLA TESTE İHTİYAÇ VAR’
 
Kentte şu ana kadar 400 civarında test yapıldığını aktaran Güldiken, “Ancak bu sayı net değil, çünkü şeffaf bir süreç yok maalesef. Çok daha fazla test yapılmalıdır. Dünya deneyimi bize şunu söylüyor; ne kadar test o kadar teşhis demektir. Ve teşhis yaptıkça filyasyon yani bulaşı durumu da daha hızlı kontrol altına alınabilir” dedi. 
 
‘ONLAR DAHA FAZLA ZARAR GÖRECEK’
 
Salgının yayılması durumunda yaşanacak tehlikelere dikkat çeken Güldiken, “Ekolojik dengeyi görmeyen, her şey insan için diyerek yaptıklarını toplumların gözünde meşrulaştırmaya çalışan zihniyet, tam bir kaos içinde şimdi. Bireysel olarak kendini koruma bir yere kadar işe yarayabilir. Ancak örgütlü bir şekilde hareket edildiğinde, daha büyük dayanışma ve koruma elde edilebilir. Gelişmelerden yola çıkarak şunu söyleyebilirim; salgın daha da artacak ve dayanışmayan, sadece kendini korumaya çalışan bireyler, toplumlar hatta devletler daha fazla zarar görecek.  Dünya Sağlık Örgütünün de siyasetten pek fazla bağımsız olduğunu düşünmüyorum.  Devlet ve iktidar refleksi, şeffaflığı engelliyor. Bu sürecin halka tüm şeffaflığıyla aktarılması gerekiyor. Son olarak tüm sağlık emekçilerine kolaylıklar diliyorum. Dayanışma ve örgütlenmeyi büyütmek gerektiğini ifade etmek istiyorum” dedi. 
 
MA / Mehmet Şah Oruç 

Diğer başlıklar

05/07/2020
23:37 TEM'de yolcu otobüsü devrildi
21:54 7 kentteki vaka sayısında endişelendiren artış
21:40 Serinlemek isterken hayatlarından oldular
20:38 Kayıp kızı için yaktığı ağıt yürekleri dağladı
19:59 Kadınlar şiddete karşı ‘Harekete Geçiyoruz’ kampanyası başlattı
19:36 Suruç'ta katledilenler Güvenpark'ta anılacak
19:24 Komisyon'da cübbe, iğne, iplik ve düğme gerginliği
18:48 Hükümete seslendiler: Tecrit hukuksuzluğuna son verin
18:03 Çavuşoğlu: AB'nin seyahat kararı siyasi
17:59 Hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi
16:09 Başkale’de bir sel daha
16:08 'Başbağlar Katliamı aydınlatılmalı'
16:05 Dengbêj Seyîtxanê Boyaxcî son yolculuğuna uğurlandı
15:48 Başkanlardan Adalet Komisyonu’ndaki vekillere ‘cübbeli’ paket
15:31 Özerk Yönetim’den ‘kapıları kapatma’ kararı
14:45 26 yıl önce öldürülen İkram Mihyaz anıldı
14:33 DEDAŞ’ın kesintileri nedeniyle susuz kalan hayvanlar öldü
13:32 ‘Diyarbakır’ın Bülbülü’ yaşamını yitirdi
13:05 'İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkacağız'
12:46 Vali Kaldırım’a göre ‘denetim eksikliği’ yok
11:37 Elektrik akımına kapılan 2 işçi yaşamını yitirdi
11:21 Urfa Barosu Başkanı: Teklif çekilene kadar mücadele edeceğiz
11:09 HDK: Başbağlar Katliamı üzerindeki ‘sis perdesini’ kaldırın
11:01 Avukat Arın: Sözleşmenin geri çekilmesi şiddetti arttırır
10:53 Dûpişk Tepesi'nde şiddetli çatışma
10:11 Şırnaklılara korona çağrısı: Kendi tedbirlerinizi alın
09:26 'Patronlar istedi diye karantina kaldırıldı'
09:25 'Kıdem tazminatının ortadan kalkmasıyla ilk kadınlar işsiz kalacak'
09:24 Vaka artışı yaşanan Batman'da su sorunu
09:24 Büyükada Davası'nda ceza alan Kurşun: Mahkeme rezilliği itiraf etti
09:20 İşçiler: Kıdem tazminatının kaldırılması ölüm fermanıdır
09:19 Dolmuş sahipleri AKP’li belediye önünde eylemde
09:16 Cuzdan: Libya'da Türkiye için günün sonu
09:14 Prof. Haluk Savaş’ın eşi: İktidar kadar destekyenler ve sessiz kalanlar da sorumlu
09:12 Düzgün Baba’daki yazılamaya tepki
09:09 ‘Örgüt üyesi’ yapılan çocuğun ölümü ‘hukuka uygun’ görüldü
09:07 Cudi'de aylardır süren ağaç kıyımı
09:05 26 yıldır babalarının kemiklerini arıyorlar
09:03 Öztürk: DTK’ye yönelim Türkiye halklarının geleceğine saldırıdır
09:02 Takipsizlik verilen işkence olayı itirazla durduruldu
09:00 04 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
00:13 Çoklu baro teklifinin 12 maddesi komisyonda kabul edildi
04/07/2020
21:43 Anonymous’tan siyasi tutuklulara özgürlük mesajı
21:29 Bildiri dağıtmak isteyen gençler engellendi
21:00 Koronadan ölenlerin sayısı 5 bin 206’ya yükseldi
19:58 ‘Pandemi, rant, deprem üçgeninde nefes alamıyoruz’ forumu
18:27 Muhalefetten 'çoklu baro' uyarısı: Türkiye'nin başına ileride çok iş açar
18:19 İzmir Barosu’ndan çoklu baro tepkisi
18:16 Suriye Özgür Kadın Vakfı: Tıbbi malzeme sıkıntısı yaşıyoruz
18:11 Kadınların ‘mor konvoy’ eylemi engellendi
18:06 Mardin’de gözaltına alınan Kuaç serbest bırakıldı
18:01 Eğitim Sen Kadın Meclisi’nden istismara videolu tepki
17:50 ‘Fırat Cemreleri Birinci Çocuk Festivali’ Rakka’da başladı
17:39 Hukuk örgütleri: Düzenleme, halkın hak arama özgürlüğünü hedef alıyor
17:32 Baro başkanlarından çağrı: Meclis Adalet Komisyonu Başkanı gelsin bizi dinlesin
17:23 Hasta tutuklu Erdinç Tülay yaşamını yitirdi
17:15 Çiftçilerin DEDAŞ protestosu engellendi
17:08 Van Gölü'nde batan tekne: Ölü sayısı 10'a yükseldi
16:38 8 Mart'a katılmak suç delili sayıldı
16:26 Köpekli işkence edilen Çetin’in gözaltı süresi 3’üncü kez uzatıldı
16:15 Kürtçe döviz taşıyan avukatları hedef aldığı tweetini tepkiler üzerine sildi
15:51 Fabrika patlamasında 3 kişiye gözaltı kararı
15:12 İzmir’de Kolektif Hayal Gücü ve Müzik Buluşmaları başlıyor
15:04 Maden ocağında iş makinesi devrildi: 1 işçi can verdi
14:54 Hasta tutuklu Güler serbest bırakılsın
14:54 Ev-Eksen sendika hakkını hazandı
14:46 ‘Nurullah Bülbül acil tedavi edilmelidir’
14:28 Silvan’daki kavgada yaralananlardan 1’i yaşamını yitirdi
14:10 ‘Kovid-19’a yakalanan kanser hastası Yıldırım serbest bırakılsın’
14:08 Van F Tipi Cezaevi’ndeki tutuklular hak ihlalleri paylaştı
13:58 BM Röportörleri Abdollahpour’un infaz edilmesini kınadı
13:23 Kemalpaşa’da ‘Kent Bostanı’ kuruldu
13:15 Kuyumcu dolandırıcılığında ortaklardan biri daha yakalandı
13:10 Alkol ve tütün ürünlerinden alınan vergiler arttı
13:01 Cumartesi Anneleri Vedat Aydın’ın faillerini sordu
12:58 Baro başkanları Meclis önünde
12:30 ‘Vedat Aydın cinayetinin müsebbibi devlettir’
12:30 HDP patlamayı Meclis’e taşıdı: Nasıl izin veriyorsunuz?
11:49 Demirtaş'tan kendisini takip ettiği için işten atılan gence mesaj
11:24 Evrensel'e bir ilan kesme cezası daha
11:03 Havai fişek fabrikasında enkaz kaldırılıyor: 3 kişiye ulaşılmadı
09:05 Ağır hasta tutuklu Aktaş'ın avukatı: Ölüme terk edildi
09:05 Taşınmazların devrini iptal eden meclis üyelerine soruşturma
09:04 Bahar Kültür Merkezi 20 dalda yaz kursları başlattı
09:04 SES’ten salgın uyarısı: Kışın zorlu bir süreç yaşanabilir
09:03 Düğün salonu müzisyenleri işsizliğe çare istiyor
09:03 Açlık grevinde olan tutuklu Bulut’un annesi: Tek talepleri su
09:02 Polisin tehdit ve baskısına takipsizlik
09:02 Yüksel Genç: Mühür, Kürt sorununun çözümüne vurulmuştur
09:01 Koronayı atlatanlar yaşadıklarını anlattı
09:00 04 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
08:54 Savunma Nöbeti'ni sonlandıran barolardan 'mücadeleye devam' mesajı
00:05 Davutoğlu: AKP ile aramızda radikal bir ayrım var
03/07/2020
23:31 Muğla Barosu avukatlarından 'çoklu baro' tepkisi
22:50 CHP'li Tanal'dan Cizre Devlet Hastanesi tepkisi
22:30 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 11 yaralı
22:21 Kovid-19'lu yurttaş Şırnak yolunda yaşamını yitirdi
22:17 Muhalefet Adalet Komisyonu’ndan seslendi: Teklifi geri çekin
21:46 Gazeteci Sibel Hürtaş serbest bırakıldı
21:16 Avukatların protestosu halay ve zılgıtlar eşliğinde sürüyor