‘Evde kal’ önlemi kadına yönelik şiddete dönüştü

img

İSTANBUL - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan Av. Rukiye Leyla Süren, koronavirüs salgınına karşı alınan “Evde kal” önlemiyle birçok ülke gibi Türkiye’de de kadına yönelik şiddetin arttığını belirtti. Süren, acil şekilde Aile İçi Şiddet hatlarının oluşturulması gerektiğini söyledi.

Giderek yayılarak ölümlere yol açan Koronavirüs (Kovid-19) salgını henüz aşısı bulunamadığı için dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. Virüse karşı çaresiz kalınması nedeniyle insanlar uzmanlardan gelen “Evde kal” önerisi doğrultusunda virüsten korunmak için insanlar evlerine kapanmış durumda. Ancak alınan bu önlem, ev içerisinde kadınlara yönelik şiddete dönüştü.
 
Dünya genelinde yapılan kimi araştırmalara göre, eve kapanma önlemi kadına yönelik hem psikolojik hem de fiziksel şiddeti artırdı. 
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, salgından sonra yerküredeki her 3 kadından 1’i fiziksel veya cinsel istismara maruz kaldı. Kovid-19 salgınından sonra ev içi şiddet ve sağlık personellerine karşı şiddetti raporlayan bir diğer kurum Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Departmanı’na bağlı UK Aid Direct adlı kuruluş.
 
Bu kuruluşça hazırlanan rapora göre, Koronavirüsün ilk çıktığı Çin’de sadece Şubat ayında yapılan başvurulara göre aile içi şiddet vakaları 3’e katlandı.
 
Raporda, Çin’de ev içi şiddeti önlemek için çalışan kuruluşlara yapılan şikayetlerin sayısının yüzde 90 arttığı da kaydedildi. Çin’deki aktivistler, bu durumu “eve kapanmanın sonucu” olarak değerlendirirken, kadın örgütleri ise karantina uygulaması başladığından beri birçok farklı bölgeden çok yüksek sayıda ev içi şiddet ihbarı aldıklarını kaydetti.
 
BM: ŞİDDET FIRSATI SUNUYOR
 
Birleşmiş Milletler (BM)  Kadın Birimi Genel Müdür Vekili Anita Bhatia da, “İnsanları virüsten korurken mecburen kullandığımız yöntem aile içi şiddet kurbanlarında olumsuz etkileri olabiliyor” diyerek, sosyal yaşamdan uzak durmanın, eve kapanmanın şiddet uygulayanlara ‘doz artırmak’ için, daha fazla şiddet uygulamak için fırsat sunduğunu ifade etmişti.
 
KORONAVİRÜS ŞİDDETİ ARTIRDI
 
Türkiye’deki kadın örgütlerine göre de, koronavirüsün yaygınlaşması ve eve kapanma önlemlerinin alınmasıyla kadına yönelik şiddette artış yaşandı.
 
Koronavirüse karşı alınan “Evde Kal” önleminin kadınlara yansımasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukukçusu Avukat Rukiye Leyla Süren ile konuştuk. 
 
Türkiye’de erkekler tarafından öldürülen kadınların ölüm yerleri incelediğinde büyük oranda evlerde ve en yakınında olan kişiler tarafından katledildiği gerçeği ile karşılaştıklarını belirten Süren, bu nedenle salgının ilk günlerinden bu yana hem Türkiye'de hem dünyada özel alanlara kapatılan kadınların can güvenliğinin sağlanmasının önemli olduğunu sürekli vurguladıklarını ve talepte bulunduklarını dile getirdi.
 
ŞİDDET NEDEN ARTTI?
 
Özelikle bu dönemde şiddetin artmasının nedenleri üzerinde duran Süren, “Kadınlar kendileri ve gelecekleri hakkında karar vermek istiyorlar, sorguluyorlar, talep ediyorlar. Evdeki ve ev dışındaki yaşamları hakkında fikirleri alınsın istiyorlar. Bu nedenle diğer zamanlarda neden ev içi şiddet oluyorsa, bu dönemde de bu sebeple oluyor. Değişen şey, taraflar yani şiddeti uygulayan erkek ile mağdur kadının aynı ortamda daha çok kaldığı için şiddete uğrama riski daha yükseliyor ve daha çok şiddet görüyor” diye belirtti.
 
10 GÜNDE 10 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ
 
Av. Süren, başta Almanya olmak üzere birçok ülkesinde karantina günlerinde kadına yönelik şiddetin artması nedeniyle kimi tedbirler alındığını da dile getirdi. Türkiye’nin de benzer tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Süren, “Henüz şu aşamada net rakamlara sahip olmasak da geçtiğimiz 10 gün içinde 10 kadın öldürüldüğünü biliyoruz. Bu nedenle Türkiye'nin de diğer bazı ülkelerin yaptığı gibi kadınların eve kapandığı bugünlerde kadına ve çocuğa yönelik şiddet konusunda daha dikkatli ve daha tedbirli olmalı. Yeni protokoller hazırlayıp, özellikle bu konuda çalışan bireylerin birimlerin kuruluşların daha dikkatli ve daha faal olması gerektiği yönünde uyarılar yapması zorunludur” dedi. 
 
'ŞİDDETLE YÜZ YÜZE BIRAKILDI’ 
 
Toplumsal olayların yoğun yaşandığı günlerde şiddetin arttığını ifade eden Süren, ancak Türkiye’de buna dair herhangi bir önlemin alınmadığını belirtti. Bu yüzden kadınların şiddetle yüz yüz bırakıldığını altını çizen Süren, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın kadınları ve çocukları şiddete karşı korumak için ilave tedbirler almasının zorunlu olduğunu kaydetti.
 
Süren, alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı: “Yeni acil aile içi şiddetle ilgili hatlar olabilir. Emine Bulut genelgesi yayınlandı ve aile içi şiddet birimleri oluştu. Karakollarda buradaki eğitimli çalışan sayısı arttırılabilir. Olayların dökümü yapılarak hangi sayılarda, hangi aşamalarda oldukları tek tek takip edilebilir.” 
 
‘ŞİDDET ARTIRACAK!’
 
Karantina önlemlerinin bu şekilde sürmesi halinde kadına yönelik şiddetin daha da artacağı uyarısında bulunan Süren, “Kadına yönelik şiddetin yüzde kaç oranında artacağına dair bir oran vermek tabi ki mümkün değildir. Ancak 2019 yılında 474 kadın ölümü ile kapattığımız düşünülürse, Şubat ayında 22 kadın cinayeti ve 12 artı şüpheli ölüm dikkate alınırsa karantina günlerinde birebir şiddet uygulayacak kişilerle aynı ortamda kalan kadınların daha büyük oranda şiddete maruz kalacağı gayet açık” dedi. 
 
Süren, bu durumun önüne geçmek için ise kadın örgütlerinin taleplerinin dikkat alınması ve uygulanması gerektiğinin altını çizdi.
 
'SUÇLARIN ARTMASINA NEDEN OLACAK'
 
Yine Hükümetin salgın tehdidi ile birlikte gündemine alıp üzerinde çalıştığı infaz düzenlemesi ile cinsel suçlara af getirmek istediği yönünde yansıyan bilgilere dikkat çeken Süren, düzenlemenin bu haliyle yasalaşması halinde yeni suçların işlenmesine kapı aralayacağını vurguladı. Av. Süren, bu konuda şunları söyledi: “Ceza indirimi geçmişte bu suça maruz kalanları suçluların ceza çekmeden devlet tarafından affedilmesi sebebiyle zarar vereceği gibi bundan sonra oluşacak suçlarda da faillerde ceza indirimi beklentisi az ceza alma rahatlığı oluşacaktır. Cezasızlık algısı yeni suçların işlenmesine neden olacaktır. Ayrıca kadına ve çocuğa yönelik cinsel suçlar ve şiddet ile ilgili indirim düzenleyen bu tür yasalar İstanbul Sözleşmesi'ne ve sözleşmeyi önceleyen Anayasa madde 90'na da aykırı olacaktır.” 
 
'KAMUOYU ESAS ALINMALI’
 
Bu tür kanun tasarılarının kamuoyu ile paylaşılması, konuyla ilgilenen sivil toplum örgütleri, barolar ve partilerin görüşlerinin alınması gerektiğini söyleyen Süren, “Apar topar belli kişilerin bulunduğu masalarda bu tür kanun tasarıları hazırlamak, toplumsal barışa katkı sağlamayacağı gibi kadına ve çocuğa yönelik şiddeti cinsel saldırıyı çoğaltacaktır. Daha önce yapılan infaz indirimleri ve af yasaları bu iddiamızı kanıtlar niteliktedir” diye konuştu. 
 
MA / Semra Turan
 

Diğer başlıklar

00:17 Erdoğan’dan gazeteci Fatih Portakal hakkında suç duyurusu
06/04/2020
22:35 Kovid-19 tanısı konan Boris Johnson yoğun bakıma kaldırıldı
22:22 Haberin Var Mı İnisiyatifi’nden ‘AdaletHemenŞimdi’ kampanyası
21:52 Dünya genelinde vaka sayısı 1 milyon 300 bini aştı
21:42 HDP Van Gençlik Meclisi pazarda maske dağıttı
19:57 Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 649’a yükseldi
19:36 İTO: İstanbul koronavirüsle mücadelede yetersiz
19:31 Şırnak ve ilçelerinde araçlara plakaların son rakamına göre geçiş
19:24 Erdoğan: Yeşilköy ve Sancaktepe Havalimanı’nda hastane yapıyoruz
19:10 Türk Ceza Hukuku Derneği: Mevcut yasa çözüm değil
19:07 Özerk Yönetim: Kuzey ve Doğu Suriye’de koronavirüs vakası yok
18:59 Tatvan’da iş cinayeti
18:17 Meclis’te 3 koronavirüs vakası tespit edildi
17:40 Malazgirt Belediyesi’nde HDP’li Meclis Üyesi görevden uzaklaştırıldı
17:30 İzmir’de salgına karşı ortak mücadele
17:22 Bağcılar’da 4 bina karantina altına alındı
16:56 BES: Emekçiler salgının ilk hedefi
16:38 11 siyasi parti: Adaletin sesini yükseltmeye çağırıyoruz
15:58 Diyarbakır’da 148 yurttaşın tedavisi sürüyor
15:36 Yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları 10 ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak
15:35 Sakızcı Memo da Kovid-19’a yakalandı
15:33 100 bini aşkın insan yardım talebiyle İBB'ye başvurdu
15:29 Virüs tespit edilen işçi karantinaya alınmadı
14:51 Çerkezoğlu hükümete seslendi: İşleri durdurun!
14:43 Medreseya Sor bir kez daha restorasyona alındı
14:37 Diyarbakır’dan infaz düzenlemesine itiraz: Eşitlik istiyoruz
14:22 Salgın günlerinde basına destek çağrısı
14:20 CHP de şerh düştü: İnfaz düzenlemesi Anayasa'ya aykırı
14:16 ATO: Kapatılan hastanelerimizi açın!
14:16 ‘Hukukta çifte standartlık olmaz’
14:11 Diyarbakır surlarında intihar girişimi
14:02 DEDAŞ'tan kimsenin ifadesi alınmadı
14:01 ‘Sözleşmenin askıya alınması’ Meclis'e taşındı
13:48 HAYTAP: Genelge sokak hayvanlarını korumada yeterli olmayacak
13:48 CHP umreden dönenleri sordu
13:47 Çukura düşen 3 kaplumbağa kurtarıldı
13:31 Dünya basınında Kovid-19: İlaç tedavisi ikinci aşamada
13:06 Silvan’daki vaka sayısı caminin hoparlöründen duyuruldu
13:05 Xwebûn dijital yayına geçti
13:03 Şiddete karşı 'acil eylem planı' talebi
12:37 Dersim’de Kardeş Aile Kampanyası başladı
12:34 İGC öldürülen gazetecileri andı
12:21 Dersim İnşa Kongresi’nden dayanışma kampanyası
12:20 TPD sağlık çalışanları için ruhsal destek hattı kurdu
12:11 HDP’den infaz düzenlemesine şerh: Toplumsal barışı sağlamayacak
12:02 ‘PTT çalışanları için acil koruyucu önlem alınmalı’
12:00 Siirt İl Sağlık Müdürü’nün koronavirüs testi pozitif çıktı
11:46 14'ü koronadan 113 işçi yaşamını yitirdi
11:27 Urfa’da koronavirüs 3 can aldı
11:10 Metris Cezaevi Meclis gündeminde
10:56 Birkaç zeytin, bir dilim peynir ve bayat ekmekle karınlarını doyuruyorlar
10:48 Uca: Siyasi tutuklular derhal tahliye edilmelidir
10:15 Ücretsiz maske başvuruları e-Devlet’e kaydırıldı
10:14 Sağlık Bakanı İstanbul'daki başhekimler ve sağlık yetkilileriyle görüştü
10:13 Kayyım dilbilimci Zana Farqinî'yi işten çıkardı
09:34 Kuzey ve Doğu Suriye'de tedbirler Kovid-19'u önledi
09:20 Tanrıkulu: Düzenleme ileride başka sorunlar yaratacak
09:18 Dünyanın en yoksul kıtası Afrika’da koronavirüs
09:17 İnşaat işçilerine ‘koronavirüs’ taahhütnamesi imzalatılıyor
09:15 Diyarbakır’da şu ana kadar sadece 400 test yapıldı
09:14 Tutuklu yakınları: İsyan yayılır
09:14 CİSST: Genel af acil bir mecburiyet
09:13 İzmir Tabip Odası: Elimizdeki veriler ile bakanlığın uyuşmuyor
09:07 Durakoğlu: Asıl içeriden çıkması gerekenleri içeride bırakan anti-demokratik bir düzenleme
09:05 İşçiler koruyucu ekipmanlara ulaşamıyor
09:02 Kayyım belediye taşınmazını satmakta ısrarcı!
09:00 06 NİSAN 2020 GÜNDEM
08:46 Siirt'te 5 köy daha karantinaya alındı
05/04/2020
22:15 İran sınırında parçalanmış bir cenaze bulundu
22:01 Hastane inşaatından düşen işçi yaşamını yitirdi
21:46 Eczacı ve çalışanlarında virüs çıktı, 3 aile karantinaya alındı
21:31 Güney Sudan'da ilk vaka tespit edildi
21:18 İtalya'da ölüm oranı düşmeye başladı
20:18 Türkiye'de 24 saatte 73 kişi hayatını kaybetti
19:51 Ücretsiz maske dağıtımı başlıyor
19:46 TTB: Sosyal mesafeyi koruyamadığımız durumlarda maske kullanalım
19:38 HDP: Adalet Bakanlığı ÇHD ile görüşmeli, taleplerini karşılamalı
19:27 Libya eski Başbakanı koronavirüsten öldü
18:55 SES salgına ilişkin tespit ve önerilerini açıkladı
18:37 Yunanistan’da otele yerleştirilen Türkiyeliler sağlıklı gıda ve suya ulaşamıyor
17:56 Karşıyaka Çarşısı'nın giriş çıkışları kapatıldı
17:49 ‘Zorunlu işler dışında üretim durdurulsun’
17:39 Sokak hayvanları için genelge
17:29 Yardım ettikleri halkı teşhir edip, parayı buzladılar
17:08 Gelecek Partisi’nden infaz düzenlemesine 7 itiraz
16:57 Cezayir’den getirilen 299 kişi karantinaya alındı
16:55 Kardeş Aile Kampanyası: Seçilmişler öncülük edecek
16:46 TTB: Etik değerlere uygun davranılmalı
16:45 Ağrı’da bir kadın katledildi
16:32 Evde kalsak da sessiz kalmayacağız: Gazetecilere özgürlük!
16:31 Karantinadaki öğrenciler test yapılmadan evlerine gönderilecek!
15:50 Savur’da 4 Nisan kutlaması
15:50 İşçi Sendikaları: Genç işçiler geleceğimiz değil mi?
15:49 DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı: Hükümet işçilere açıkça ‘ölün’ diyor
15:34 ÇHD: Tutuklu 2 avukat açlık grevini ölüm orucuna çevirdi
15:12 Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali online yapılacak
14:59 Buldan: İmralı’dan bir ses, bir görüntü topluma ulaşmalı
14:38 Dünya basınında koronavirüs: Mülteci kamplarında endişe büyüyor
14:21 Rüzgar seralara zarar verdi
14:21 Van cezaevleri raporu: Mahpuslar büyük bir risk altında