Gıda-İş Sendikası Başkanı: Önlem alınmazsa işçilerin üretimi durdurma hakkı var

img

İSTANBUL – Koronovirüs tehdidine karşı kamuda kimi önlemler alan hükümetin özel sektöre sadece tavsiyelerde bulunmasına tepki gösteren Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, gerekli tedbirler alınmaması halinde işçilerin "üretimi durdurma hakkı" olduğunu söyledi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü (Kovid-19) dünya genelinde 120'den fazla ülkeye yayılmış durumda. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bine yaklaşırken, hastalığa yakalananların sayısı ise 150 bini aştı. Dünya Sağlık Örgütü, bu nedenle virüsün yayılma merkezinin artık Çin değil, Avrupa olduğunu duyurdu.
 
Avrupa genelinde salgına karşı sıkı tedbirler alınırken, hastalığa yakalananların sayısının 47 olarak açıklandığı Türkiye’de de kimi önlemler devreye konulmakla birlikte fabrika, atölye gibi kalabalık çalışma alanlarına dair ciddi kaygılar söz konusu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan'la işçi ve emekçilerin karşı karşıya bulunduğu riskler ve fabrikalarda alınabilecek önlemler hakkında konuştuk.
 
‘ÖZEL SEKTÖRE SADECE TAVSİYELERDE BULUNULDU’
 
Dünya ve Türkiye’de korona virüsüne karşı önlemlerin geç alınmaya başlandığını belirterek sözlerine başlayan Aslan, Türkiye’de salgına karşı önlemlerin kamu kurumları üzerinden alındığını, özel sektörün alması gereken tedbirlerin ise konuşulmadığını belirtti.
 
Bakanlar Kurulu’ndan çıkan kararlar uyması tavsiye edilen özel sektörün böylece kendi inisiyatifine bırakılmasına tepki gösteren Aslan, “Okulları tatil ettiler ama özel okullar, gündüz bakım evleri bunlara dair henüz belirli bir şey yok. Bakanlığın 12 yaşından küçük çocukları olan ailelerin ya annesi ya da babasının evde olması bunun da ücretli izine tabi olması gerekir açıklamasından sonra bazı belediyeler buna dair açıklamalar yaptı. Diğer kamu kurumlarından henüz bir ses çıkmadı. Bu tür izin kullananların kamu eli ile ücretli izin sayılmasını gerçekleştirmek acilen gerekiyor. Türkiye olarak 82 milyon beraber yaşıyoruz. Dolayısıyla alınan bütün kararların özel ve kamu ayrımı gözetilmeden işleme konulması gerekir” dedi.
 
FABRİKALARDA ÖNLEM YOK! 
 
Aslan, bugün ülkede resmi rakamlara göre 13 milyon, kayıt dışı rakamlarla beraber 20 milyon işçinin fabrikalarda çalıştığını ve çalışma koşullarının dünden bugüne sağlıklı olmadığını DİSK olarak defalarca belirttiklerini ifade etti.
 
Koronavirüs nedeniyle bu sağlıksız ortamlarda daha titiz önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Aslan, “Türkiye’de bizim de çalışma sürdürdüğümüz yerlere baktığımızda işverenlerin maske, eldiven vermek, 2 saate bir işçilerin havalandırmaya çıkması, gidip ellerini yıkamak da dâhil olmak üzere bu tür önlemleri almadığını tespit ettik. Fabrikalarda ne yazık ki koronavirüs ya da başka nedenlerden ötürü henüz yeterince önlemler alınmadığı ortada” diye konuştu.
 
‘DENETİMLER YAPILMALI’
 
Fabrikalarda işverenlerin maliyeti azaltmak için birçok şeyden kaçtıklarını dile getiren Aslan,  korona virüsünün ortaya çıkmasından sonra da durumun değişmediğini vurguladı. 
 
İşverenlere büyük sorumluluklar düştüğünün kaydeden Aslan, “İşyerleri çalışıyor, çarklar dönüyor, kar getiriyor. İşçilerin güvenlikli ve sağlıklı bir ortamda çalışmaları da dahil olmak üzere bunların güvence altına alınması artık bir zorunluluktur. En başta iktidar ve ilgili bakanlıkların koordineli bir biçimde özel sektördeki fabrikalarda denetleme yapması ve önlem alındığını tespit etmesi gerekir.  Bu önlemler alınmıyorsa, derhal buralara müdahale etmeleri gerekmektedir. Bu konuda özellikle ağır meslek gruplarında çalışan işçilerin ayrı ele alınması gerekir. Büro çalışanları bir ölçüde kişisel tedbirler alarak kendisini koruyabilir” ifadelerini kullandı.
 
ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER
 
Aslan, alınması gereken tedbirleri ise şöyle sıraladı: “İşçilerin fabrikalara taşınmasından başlamak gerekir. Servislerin dezenfekte edilmesi, uygun olmayanların devre dışı bırakılması, onların yerine yenilerinin getirilmesi gerekir. İşyerlerinde mutlaka maske ile çalıştırılması ve bu maskelerin işçilere herhangi bir maliyet ödetmeden sağlanması gerekir. İşçilerin iki saatte bir havalandırmaya çıkması, ellerini yıkayabilecekleri dezenfektan malzemelerinin fabrikalarda bulundurulması gerekir. İşyeri kıyafetlerinin günlük olarak değiştirilmesi gerekir. Yemekhanelerin hızla dezenfekte etmek gerekir.” 
 
‘ÇALIŞANLAR ÜCRETLİ İZİN SAYILMALI’
 
Özellikle risk taşıyan iş kollarında fabrikaların tatil edilmesi gerektiğini söyleyen Aslan, özel sektörün bunu kaldırabilecek gücü olduğunu belirtti. Aslan, “Bu tatil esnasında işçilerin ücretli izinde sayılması gerekir. ‘Fabrikayı tatil ettim, ücretsiz izin alın’ konusuna girmemek lazım. Türkiye’de ne yazık ki yüzde 2’lik kısmın GSMH’dan aldığı pay yüzde 60. Dolayısıyla burada bir yıl fabrikalar çalışmasa bile onu karşılayacak gelirleri var. Normal zamanlarda işçilerin üzerinden kazandıkları artı değeri bu sefer işçilere harcanabileceklerini düşünüyorum. İşsizlik sigortası fonunun büyük bölümünü işverenler kullanıyor, işçiler kullanamıyor. Türkiye’de milyonlarca işsiz var. Biz bütün işsiz olanların bu fondan hiçbir kayıt ve koşul olmadan yararlanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
 
‘İŞÇİLERİN ÜRETİMİ DURDURMA HAKKI VAR’
 
Diğer fabrikalarda da istenen tedbirlerin alınabileceğini dile getiren Aslan, kamunun ve sendikaların bu sürecin arkasında durması gerektiğini söyledi. Gerekli tedbirlerin alınmaması halinde yaptırımların uygulanması gerektiğini söyleyen Aslan, “Maaşını 20 gün geç alan bir işçinin grev hakkı varsa, sağlık koşulları da en az bunun kadar önemlidir. Hatta bundan kat kat önemli bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu koşullar oluşturulmadığında işçilerinde grev hakkı olmalı. Bugün yasalarımızda yok ama iş yerlerinde gerekli tedbirler alınamıyorsa işçilerin üretimi durdurma hakkı vardır. Çok meşru bir haktır. Hiç kimse de bunun önünde engel olmaması gerekiyor, olamaz” diye konuştu.
 
‘PİYASANIN İNSAFINA BIRAKILMAMALI!’
 
Aslan, virüsün Türkiye’de yayılmasıyla birlikte gıda ve dezenfektan malzemelerin fiyatlarındaki artışa da dikkat çekti. 
 
Bu durumun serbest piyasanın insafına bırakılmaması ve devletin bu ürünler üzerinde belirleyici olması gerektiğini vurgulayan Aslan, şunları ekledi: “Sağlıklı yaşama harcanan paraların neredeyse iki yüz katı silahlanmaya harcanıyor. Bu paraların silahlanmaya, savaşlara değil; halkların, işçilerin sağlıklı yaşayabilecekleri bir toplumun inşası için harcanması gerekir. Yanı başımızda Suriye, bölgemizde de savaşlar var. Artık bunların son bulması ve işçilerin, halkların özgürce yaşayacağı alanlara yatırım yapılması gerekir.”
 
‘YOKSULLARIN SAĞLIKLARI TEHLİKE ALTINDA’
 
Yayılan virüse karşı zenginlerin tedbir alma şansının daha çok olduğunu, işçiler ve yoksulların ise sağlıklarının ciddi tehdit altında olduğunu söyleyen Aslan, “Dünyanı çeşitli yerlerinde zenginler kendilerine özel korunaklar yapmışlar, virüs bitene kadar buradan çıkmayı düşünmüyorlar. Bunları bir işçinin, emekçinin yapma şansı yok. O yüzden de sağlık sisteminin herkese eşit, parasız ve adil olarak ulaştırılması gerekir” dedi.

Diğer başlıklar

24/05/2020
23:42 'Kürde bayram yok' gündemde
22:37 Polis noktasına araç daldı: 7 yaralı
22:09 Urfa’ya 'normalleşme' yaramadı!
21:56 'Çocukken taş atanlar' serbest
21:13 Polisler zorla kapı açtırdı, tehdit ve hakaret savurdu
20:27 MEBYA-DER özgürlük diledi
20:18 Can kaybı 4 bin 340'a yükseldi
20:08 Tutuklular için 'acil' kampanya
19:27 Van'da fırtına ve yağmur
19:15 Mezarlık tahribatı yargıya taşındı
18:56 DBP: Soykırım operasyonları sürüyor
18:10 Dolu fıstığı vurdu
18:01 Netanyahu hakim karşısında
17:45 Kuğulupark'ta ücretsiz maske kuyruğu
17:13 100 DAİŞ'li Almanya’ya döndü
16:50 Polis sokağa çıkanları havaya ateş açarak kovaladı
16:35 Türkiye'den Libya’ya bir sevkiyat daha
16:19 Polisin üzerine saksı düştü: 2 gözaltı
16:03 ÖHD'den tahrip edilen mezarlar raporu
15:41 ESP: Faşizm yıkılınca bayram anlam bulacak
15:13 Van’da şüpheli asker ölümü
15:03 Kılıçdaroğlu'ndan bayram kutlaması
14:30 Muğla’da bir kadın katledildi
14:24 Özdemir’in tutuklanması için soruşturma maddesi değiştirildi
14:05 Baraja düşen bir işçi kayboldu
13:40 Dilgeş de annesiyle cezaevine konuldu
13:35 Mezarlıklar bu yıl boş kaldı
12:23 MED TUHAD-FED: Hukuksuzluklara son verin
12:20 HDK: Barış ve adaleti el ele vererek getireceğiz
12:02 Bahçeli’den ‘Siyasi Partiler Kanunu’ açıklaması
11:40 Bugün onların kaybedildiği gün
11:18 Oluç: Mücadelemiz sokakta devam edecek
10:32 Demirtaş’tan bayram mesajı
10:27 Bayramı susuz karşıladılar
10:24 DİK’ten bayram mesajı
10:18 Kaş'ta orman yangını
09:45 DTK halkların Ramazan Bayramı'nı kutladı
09:31 HDP Eş Genel Başkanlarından bayram mesajı
09:11 Aydeniz: Kadınların mücadele ağından korkuyorlar
09:10 Mor Dayanışma’dan şiddete karşı online buluşmalar
09:09 HDP’den ortak mücadele hattı hamlesi
09:09 Yaylacılara 'koruculuk' şartı
09:08 İmam Kaplan: ‘En iyi Kürt, mezarı olmayan Kürt’tür’ diyorlar
09:07 Kadınlar: Elinizi doğamızdan çekin
09:06 Işık: Seçimle alamadıklarını kayyımla gasp ettiler
09:05 40 yıllık asimilasyon: Yol’a Düşen Karanlık
09:05 Anadillerini ortak yayınla koruyorlar
09:00 24 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
07:56 Gözaltındaki 12 kişi tutuklandı
01:59 Urfa’da 1 mahalle, 9 bina karantinaya alındı
01:56 3 yaşındaki Dilgeş'in adliyede annesini bekleyişi
23/05/2020
22:46 Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Kuzu tutuklandı
22:25 Halife Hafter: Libya’ya ayak basan herkes hedefimiz
22:13 Gülistan Doku için sosyal medya eylemi
22:06 ÖHD Van Şubesi’nden Garzan Mezarlığı raporu
21:35 #KadınMücadelemizYargılanamaz etiketiyle kampanya
20:17 Avukatlar ‘Ruhsat Gaspına Karşı Koordinasyon’u kurdu
19:48 Kovid-19 nedeniyle 32 kişi daha hayatını kaybetti
19:25 Bayramı elektriksiz ve susuz geçirecekler
19:00 14 ismin ifade işlemleri iftardan sonraya bırakıldı
18:38 Sanatçılardan Kirmançkî albüm
18:32 Gazeteci Doğru tutuklandı
17:56 Erdoğan ile Trump telefonda görüştü
17:39 HDP MYK'den gözaltılara tepki
17:15 71 kadın kurumundan gözaltılara tepki
17:05 Gözaltına alınan 18 kişiden 4’ü adli kontrol ile serbest
16:49 Gazeteci Doğru’ya tutuklama talebi
16:35 Aydın Barosu ve meslek odalarından tepki
16:34 Sabri Kaya polis ablukasında defnedildi
16:00 HDP’li Piroğlu yaralanan işçileri ziyaret etti
15:59 'Özdemir derhal serbest bırakılsın'
15:49 Kayıp yakınlarını anlattılar: Ne kemikleri ne mezarları var
15:40 İfadelerini almadan tutuklama istedi
15:39 Gazeteci Rojhat Doğru gözaltında
15:18 Ankara’da 362 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı
15:18 Ağrı’da bir şüpheli kadın ölümü daha
15:16 Ankara’da bir kadın katledildi
15:16 Gözaltındaki 18 kişi adliyeye sevk edildi
15:15 SES: Sağlık emekçilerine bayram hediyesi sürgün
15:11 Soylu'dan ‘Çav Bella’ açıklaması: Caminin dibinde ezan dinletiriz
14:38 'Saldırı tüm kadınlara yapılmıştır'
14:33 70 yaşındaki ağır hasta tutuklu için çağrı
14:31 Yöneticisi oldukları derneğe gitmekten suçlanıyorlar
14:04 Fotoğraflarla Diyarbakır’ın sessizliği
13:47 Trafik kazası geçiren 3 çay işçisi yaşamını yitirdi
13:45 Babasının 17 yıl önce bulunan kemiklerine hala kavuşamadı
13:43 Kaya'nın cenazesi alındı
13:42 Ağbaba: Adalet gelmezse bayram ağız tadıyla kutlanamayacak
13:41 Marmaris’te makilik ve ormanlık alanda yangın
13:39 Batman’da SES üyelerine sürgün
13:18 İzmir'de hasta tutuklulara özgürlük talebi
12:51 Siyasi partiler online bayramlaşacak
12:15 Bekçiler çöp dökmeye inen genci öldüresiye dövdü
11:53 2 yıllık tutukluluğa 15 gün kala iddianame
11:48 ÖHD'den Kilyos raporu: Yetkililere soruşturma açılsın
11:39 Dilop filmi yayınlandı
11:35 YHT seferleri 28 Mayıs’ta başlatılacak
11:20 Gözaltılara tepki: Özgürlükler ihlal ediliyor
11:19 Kaya'nın koronavirüs testi negatif çıktı
10:59 Konteynerde yangın: 1 işçi yaşamını yitirdi