‘ABD projelerinin başarı şansı yok’ diyen Öcalan: Tek yol Demokratik Konfederalizm

img

İSTANBUL - Trump’ın iki devletli “Ortadoğu Barış Planı”, İsrail dışında hiçbir ülkeyi memnun etmedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan, yıllar önce “Ulus-devletçilik mantığı aşılmadıkça hiçbir proje, Ortadoğu’yu yaşadığı derin bunalımlardan ve savaşlardan alıkoyamaz” değerlendirmesiyle, Demokratik Konfederalizm çözümüne işaret etmişti. 

 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, İsrail ve Filistin arasında yıllardır süren anlaşmazlıkların çözümüne dair dün “Yüzyılın Anlaşması” planını açıkladı. İsrail dışında çok ciddi bir destek sunulmayan planı Filistin kesin bir dille reddetti. Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in bölünmez başkenti” olarak nitelendirdiği “Barış Planı”nda, Filistin’in başkenti olarak Doğu Kudüs sunuluyor. Ancak Filistin’in başkenti olarak sunulan alan, kentin doğusundaki Abu Dis ile sınırlı.
 
Plana göre kurulacak Filistin Devleti’nin topraklarının mevcut halinden iki kat fazla olmasına rağmen birçok tarım alanının bulunduğu Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi de İsrail’e bırakılıyor. Ayrıca mevcut durumda İsrailli yerleşimciler tarafından oluşturulan yerleşimler İsrail’in kontrolünde kalırken, yerlerinden edilen Filistinli mülteciler İsrail’e geri dönemeyecek ve yeni kurulacak Filistin Devleti sınırlarına dönecek. Trump’ın “Yüzyılın planı” olarak tanımladığı “Barış planı” gereği Filistin Devleti kendi ordusuna sahip olamayacak ve halen Gazze Şeridi’ni kontrolünde bulunduran Hamas da silahsızlandırılacak.
 
DEMOKRATİK KONFEDERALİZM ÇÖZÜMÜ
 
ABD’nin özellikle üç semavi din için de, kutsal sayılan Kudüs üzerinden hayata geçirmek istediği provokatif adımlar uzun yıllardır Ortadoğu üzerinde gerçekleştirmek istediği değişikliklerin bir parçası olarak yorumlanıyor. 9 Ekim 1998’de Suriye'den çıkartılan ve devletlerarası bir komplo sonucu 15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye’ye teslim edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan, yıllar önce ABD’nin Ortadoğu’da uygulamak istediği plana dair uyarılarda bulunmuştu. Şu an İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tecrit altında tutulan Öcalan, yıllar önce yazdığı savunmalarında yaşanan sorunlardan çıkışın tek yolunun, “Demokratik Konfederalizm” olduğunu ifade etmişti.
 
BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ VURGUSU
 
Öcalan, cezaevinde kaleme aldığı ve 2012 yılında basılan "Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü" kitabında, Ortadoğu’da yaşanan sorunlara ilişkin geniş analizlere yer vermişti. Öcalan, kitabının bir bölümünde ABD’nin Ortadoğu planlarına ilişkin, şunları ifade etmişti: “1990 sonrasında tek kutuplaştırıcı güç olarak sivrilmesinin ardından ABD, en büyük deneyimine Ortadoğu’da girmiş bulunmaktadır. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) her gün sorgulanmaktadır. Kürtlerin projedeki yeri, en önemli konudur. Kürtler, ABD ve İsrail ilişkileri, giderek daha da stratejik bir durum alabilir. Bunun bölge üzerindeki etkileri iyi hesaplanmak durumundadır. Kürtler için bol ihanetli bir dönem mi olacak, yoksa bölgede yükselen yıldız olacakları bir dönem mi yaşanacak, tartışılmaya değerdir. Kürtlerin kendi iç ve komşu kavimler ve devletlerle ilişkileri, ilk defa bölge stratejilerini derinden ilgilendiren bir konumda seyretmektedir. Kürt-Arap, Kürt-İran, Kürt-Türk ilişkileri üzerinde en çok kafa yorulan bir döneme girmiştir.”
 
‘BAŞARI ŞANSI YOK’
 
Kitabında, ABD’nin gündemleştirmek istediği Büyük Ortadoğu Projesi’nin başarı şansının pek olmadığına dikkat çeken Öcalan, “Çünkü bu proje, ulus-devletlere dayalıdır. Benzer birçok proje, Ortadoğu’yu daha çok karışıklığa itmiştir. Son projenin yol açtığı durumlar da farklı olmamıştır. Ulus-devletçilik mantığı aşılmadıkça hiçbir proje, Ortadoğu’yu yaşadığı derin bunalımlar ve sorunlardan kurtaramaz, çatışmalar ve savaşlardan alıkoyamaz. Gerek var olan Arap Birliği, gerekse İslâm Konferansı Örgütleri, aynı ulus-devlet mantığıyla sakatlanmış oldukları için, hiçbir sorunu çözümleyici rolleri olmamıştır. Mevcut zihniyet ve yapılanmalarını aşmadıkça, çözüm şansları da olamaz. Ayrıca ABD ve yerel hegemon güç İsrail’e karşı gerek İran’ın, gerekse Türkiye’nin Hizbullah ve El Kaide üzerinden yürüttükleri nüfuz savaşları, sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirmekten başka bir rol oynayamaz. Pay koparma hesapları da her an ters tepebilir. Tüm bu eski ve yeni ulus-devlet oyunlarının, Ortadoğu’yu getirdiği durum gözler önündedir. Ortadoğu’nun bu durumu, bütün açıklığıyla sergilediğimiz gibi yapısaldır ve bu da ulus-devletçilikten kaynaklanmaktadır. Aynı açıklıkla belirttiğimiz gibi Demokratik Modernite’nin, Demokratik Ulus Zihniyeti ve Demokratik Özerklik Yapılanması, bu kaotik durumdan çıkışın en uygun eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik modelidir, yeni paradigmasıdır. Herkese, her topluma kalıcı barışın ve güvenliğin yolunu gösteren bir modeldir” önerisinde bulundu.
 
ÜÇ CEPHE VURGUSU
 
Öcalan, tutulduğu İmralı Cezaevi’nde avukatlarıyla yaptığı görüşmelerde de birçok kez ABD’nin Ortadoğu’daki planlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 18 Şubat 2004’te yapılan avukat görüşmesinde Öcalan, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi politikalarına ilişkin, “2000’lerle birlikte ABD bunu yürürlüğe koyuyor. Afganistan’la başladı, Özbekistan, Türkmenistan, tüm Kafkasları kontrol altına aldı, Irak’ı düşürdü, Libya’yı da kontrol altına aldı. Mısır, Türkiye, Suudi endişeli, bunların da çözülmeleri gündeme gelebilir. İran, Suriye hedef olabilir. Burada üç cephe vardır; ABD Cephesi, Arap İslam Cephesi ve Halkların Demokratik Cephesi. Bunlar da üç genel cephedir. Buna karşı Halkların Demokrasi Cephesi kendini ne kadar örgütleyebilecek? Siyasal askeri birçok alanda bu cephelerin mücadelesi gelişecek ve bu belirleyici olacak” değerlendirmesinde bulundu.
 
‘KÜÇÜK DEVLETÇİKLERDEN DE HAYIR GELMEZ’
 
PKK Lideri Öcalan, 15 Aralık 2004 tarihli avukat görüşmesinde de önemli tespit ve değerlendirmelerde bulundu. Öcalan, şunları söyledi: “Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi’yle milliyetçilikleri ve ulus-devletçikleri ortaya çıkarıp çatıştırarak yüz yıl daha Ortadoğu’da egemen olunmak amaçlanıyor. Suriye, İran ve Türkiye de bundan nasibini alacak. Irak’ta şu anda Sünni, Şii ve Kürt milliyetçilikleri çatışıyor. Bu süreç sonunda üç devletçik de oluşabilir. Ama Irak bile hiçbir şeye çözüm olmaz iken, büyük olandan hayır gelmezken bu küçük devletçiklerden de hayır gelmez. Suriye’de de Sünni, Dürzi, Alevi, Kürt milliyetçilikleri vs. var. İran’da Azeri, Fars ve Kürt milliyetçilikleri var. Türkiye’deki durum zaten biliniyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu Demokratik Konfederalizmdir.”
 
MA / Ferhat Çelik
 

Diğer başlıklar

24/09/2020
23:40 ABD'den İran’a yeni yaptırımlar
23:34 Boçnak’ın cenazesi 24 saat sonra aileye verildi
23:31 Sanatçı Rutkay Aziz, aldığı ödülü TTB’ye teslim etti
22:16 Marmara Denizi’nde bir deprem daha
20:48 Mümtazer Türköne tahliye edildi
20:30 MGK toplantısı sona erdi
20:07 HDP eski İlçe Eşbaşkanı Işık tutuklandı
19:37 Koronavirüsten yaşamını yitiren hasta için 80 bin TL istendi
19:34 Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı
19:27 Koronadan 74 yeni ölüm, bin 721 yeni tanı
19:14 Ebru Timtik’e İnsan Hakları ödülü
18:51 Mahmut Alınak’ın ev hapsi kararı kaldırıldı
18:43 Mardin Tabip Odası’ndan salgın raporu: 152 kişi hayatını kaybetti
18:37 Şırnak'ta ikinci provokasyon yürüyüşü
18:32 Çınar patlaması davasında 2 kişiye birer kez müebbet ve 515 yıl ceza
18:03 Demirtaş’ın iddianamesinde gerekçe twitter paylaşımları
17:59 Kılıçdaroğlu’ndan Tanrıkulu’na yeni görev
17:57 Eşine özel kadro ilanı açan rektörün görevi sonlandırıldı
17:43 EBA'da 7'nci sınıf öğrencilerine 'cinler' anlatıldı
17:13 Kop Dağı’ndaki tünelde göçük: 8 işçi yaralı
17:09 Yaşamını yitiren Boçnak’ın cenazesi aileye hala verilmedi
16:51 SES: Van’da vaka sayısı 20 bin
16:45 Ateş açan polis hakkında soruşturma izni alınmadı, yargılama durduruldu
16:43 Marmara’da deprem
16:33 Silvan'da 22 kişi koronavirüse yakalandı
16:33 Şenyaşar Ailesi CİMER yetkilileriyle görüştü
15:41 Bakanlıktan yeni Kovid-19 genelgesi
15:28 AİHM, Hesekê suyu için yapılan başvuruyu kabul etti
15:28 Merkez Bankası’nın rezervleri eriyor
15:11 Uzmanlar, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararını yorumladı
14:57 Safitürk cinayetinde kamu görevlilerinin duruşması görüldü
14:54 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na acil toplantı çağrısı
14:47 Bismil’de yağ fabrikasında yangın
14:37 Ankara'da koronaya yakalanan sağlıkçı sayısı 943’e yükseldi
14:30 ÖDAV’ın İstanbul Baro Başkan adayı belli oldu
14:21 Enerji şirketi için 'acele kamulaştırma' kararı
13:29 Avukat Sert ölümle tehdit edildi
12:22 Dersim'de toplu taşımada eldiven takma zorunluluğu
12:10 2 cenaze kimsesizler mezarlığına defnedildi
11:45 Patnos Cezaevi bir yılda 4 hasta tutukluya mezar oldu
11:31 Musa Orhan önergesi ‘yaralayıcı’ gerekçesiyle iade edildi
11:28 Türkoğlu Cezaevi’nde içme suyu kir akıyor
11:24 Rıza Sarraf Meclis gündeminde
11:10 Gabar Dağı 10 gündür yanıyor
10:40 Avukatlardan 106’ncı başvuru
10:33 Tecavüze uğrayan Z.Ç.'nin ablası: Olayı örtbas eden failin ailesi
09:51 Korucuların istifasını yalanlayan MHP’li başkanın 3 çocuğu da istifa etti
09:43 Eğlence mekanına saldırı; 1 ölü
09:24 Tarlada, çadırda, rüyada soğan!
09:22 Şeyh Said ismi asıldığı meydandan silinmek isteniyor
09:22 'Orman yangınlarında çifte standart son bulsun'
09:10 Demirer: Irkçılıkla mücadele etmenin yolu sokaktır
09:08 Susamlar tahin için kurutulmaya bırakıldı
09:08 ‘Adli kontrol şartı teslim alma yöntemidir’
09:07 Kadın cinayetleri: Medet ummayalım, mücadele edelim
09:06 Sendikalı işçiler ücretsiz izne çıkarıldı
09:04 Biyadir inciri, narı ve üzümünün hasadı başladı
09:04 HDP’li vekiller: Devlet eliyle cinayete teşebbüs
09:03 Keçi Burcu 6 ay içinde açılacak
09:02 Tarımı bıraktılar şimdi de hayvancılığı!
09:01 Bir yerel üretim modeli: KarsBEL
09:00 24 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:08 Hasta tutuklu Boçnak yaşamını yitirdi
23/09/2020
23:13 Nijerya’da yakıt tankeri patladı: 23 ölü
22:46 'Ankete katılan 1462 kadından 987’si salgın döneminde şiddete uğradı'
22:40 Kürt siyasetçi Berivan Aslan'a yönelik suikast planı
22:15 Trump'tan Küba’ya yönelik yaptırımlar
21:18 Erdoğan NATO Genel Sekreteri ile görüştü
20:32 Sağlıkçılara saldıranlardan 2'si tutuklandı
20:28 Kürt Araştırmalar Derneği’nden İBB’ye soruşturma çağrısı
19:35 'OHAL Komisyonları lağvedilsin'
19:23 Koronadan 72 kişi daha hayatını kaybetti
19:14 İBB’nin ‘Sokakta sanat var’ etkinliğinde Kürtçe yasağı
19:04 Doktoru yaralayan sanığa 20 yıl hapis cezası
18:45 Cizre'de polis şiddeti kameralara yansıdı
18:01 Faiz kararı öncesi dolar tüm zamanların rekorunu kırdı: 7,71
17:29 Cezaevinde intihar ettiği iddia edilen Gencer polis ablukasında defnedildi
17:26 Ceylanpınar'da tecavüz faillerine tutuklama yok!
17:21 Tahliye olan İranlı Ali Hajılon’dan haber alındı
17:00 Eşbaşkan Akkuş tahliye edilmedi
16:55 Karamollaoğlu: Van'daki iddialar araştırılsın
16:45 Demirtaş’a ‘Saray’a giden savcı’ iddianamesi
15:27 PŞTA: İldem ve Çakıl’ın cenazelerini teslim edin
15:18 Gencer’in cenazesi alındı: Yakınları intihara inanmıyor
15:17 AYM Başkanı’ndan Soylu’ya: Eleştirmek için önce anlamak gerek
14:56 AYM Güven’in başvurusunu 'kabul edilemez' buldu
14:49 Hatimoğulları: Duvarları hep birlikte yıkacağız
14:35 Gülsüm Elvan: Siz öldürün diye doğurmadım
14:32 Sağlık çalışanlarına saldıran iki kişi gözaltına alındı
14:29 ‘Maden projeleriyle ekolojik katliam ortaya çıkacak’
14:27 Gazeteciler Yıldız ve Dükel hakkında 10 yıl kadar ceza istendi
14:25 Şırnak'ta rüşvet alan 5 polis tutuklandı
14:23 Diyarbakır’da Kovid-19’a yakalanan sağlıkçıların sayısı 800’ü aştı
13:53 Helikopterden atılan Turgut’un ilk fotoğrafı
13:19 Van Cezaevi’nde şüpheli ölüm
13:16 Helikopterden atılan Osman Şiban Mersin’e ulaştı
12:22 ETHA muhabirlerinin davası ertelendi
12:14 Hak savunucuları: Vahşete karşı demokratik iradeye ihtiyaç var
11:39 Görgü tanığı: İkisi de helikoptere sağlam bindirildi
11:38 Demirtaş: İnsan kimliğimizi siyasetçi kimliğimize kurban etmeyelim