‘ABD projelerinin başarı şansı yok’ diyen Öcalan: Tek yol Demokratik Konfederalizm

img

İSTANBUL - Trump’ın iki devletli “Ortadoğu Barış Planı”, İsrail dışında hiçbir ülkeyi memnun etmedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan, yıllar önce “Ulus-devletçilik mantığı aşılmadıkça hiçbir proje, Ortadoğu’yu yaşadığı derin bunalımlardan ve savaşlardan alıkoyamaz” değerlendirmesiyle, Demokratik Konfederalizm çözümüne işaret etmişti. 

 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, İsrail ve Filistin arasında yıllardır süren anlaşmazlıkların çözümüne dair dün “Yüzyılın Anlaşması” planını açıkladı. İsrail dışında çok ciddi bir destek sunulmayan planı Filistin kesin bir dille reddetti. Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in bölünmez başkenti” olarak nitelendirdiği “Barış Planı”nda, Filistin’in başkenti olarak Doğu Kudüs sunuluyor. Ancak Filistin’in başkenti olarak sunulan alan, kentin doğusundaki Abu Dis ile sınırlı.
 
Plana göre kurulacak Filistin Devleti’nin topraklarının mevcut halinden iki kat fazla olmasına rağmen birçok tarım alanının bulunduğu Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi de İsrail’e bırakılıyor. Ayrıca mevcut durumda İsrailli yerleşimciler tarafından oluşturulan yerleşimler İsrail’in kontrolünde kalırken, yerlerinden edilen Filistinli mülteciler İsrail’e geri dönemeyecek ve yeni kurulacak Filistin Devleti sınırlarına dönecek. Trump’ın “Yüzyılın planı” olarak tanımladığı “Barış planı” gereği Filistin Devleti kendi ordusuna sahip olamayacak ve halen Gazze Şeridi’ni kontrolünde bulunduran Hamas da silahsızlandırılacak.
 
DEMOKRATİK KONFEDERALİZM ÇÖZÜMÜ
 
ABD’nin özellikle üç semavi din için de, kutsal sayılan Kudüs üzerinden hayata geçirmek istediği provokatif adımlar uzun yıllardır Ortadoğu üzerinde gerçekleştirmek istediği değişikliklerin bir parçası olarak yorumlanıyor. 9 Ekim 1998’de Suriye'den çıkartılan ve devletlerarası bir komplo sonucu 15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye’ye teslim edilen PKK Lideri Abdullah Öcalan, yıllar önce ABD’nin Ortadoğu’da uygulamak istediği plana dair uyarılarda bulunmuştu. Şu an İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tecrit altında tutulan Öcalan, yıllar önce yazdığı savunmalarında yaşanan sorunlardan çıkışın tek yolunun, “Demokratik Konfederalizm” olduğunu ifade etmişti.
 
BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ VURGUSU
 
Öcalan, cezaevinde kaleme aldığı ve 2012 yılında basılan "Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü" kitabında, Ortadoğu’da yaşanan sorunlara ilişkin geniş analizlere yer vermişti. Öcalan, kitabının bir bölümünde ABD’nin Ortadoğu planlarına ilişkin, şunları ifade etmişti: “1990 sonrasında tek kutuplaştırıcı güç olarak sivrilmesinin ardından ABD, en büyük deneyimine Ortadoğu’da girmiş bulunmaktadır. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) her gün sorgulanmaktadır. Kürtlerin projedeki yeri, en önemli konudur. Kürtler, ABD ve İsrail ilişkileri, giderek daha da stratejik bir durum alabilir. Bunun bölge üzerindeki etkileri iyi hesaplanmak durumundadır. Kürtler için bol ihanetli bir dönem mi olacak, yoksa bölgede yükselen yıldız olacakları bir dönem mi yaşanacak, tartışılmaya değerdir. Kürtlerin kendi iç ve komşu kavimler ve devletlerle ilişkileri, ilk defa bölge stratejilerini derinden ilgilendiren bir konumda seyretmektedir. Kürt-Arap, Kürt-İran, Kürt-Türk ilişkileri üzerinde en çok kafa yorulan bir döneme girmiştir.”
 
‘BAŞARI ŞANSI YOK’
 
Kitabında, ABD’nin gündemleştirmek istediği Büyük Ortadoğu Projesi’nin başarı şansının pek olmadığına dikkat çeken Öcalan, “Çünkü bu proje, ulus-devletlere dayalıdır. Benzer birçok proje, Ortadoğu’yu daha çok karışıklığa itmiştir. Son projenin yol açtığı durumlar da farklı olmamıştır. Ulus-devletçilik mantığı aşılmadıkça hiçbir proje, Ortadoğu’yu yaşadığı derin bunalımlar ve sorunlardan kurtaramaz, çatışmalar ve savaşlardan alıkoyamaz. Gerek var olan Arap Birliği, gerekse İslâm Konferansı Örgütleri, aynı ulus-devlet mantığıyla sakatlanmış oldukları için, hiçbir sorunu çözümleyici rolleri olmamıştır. Mevcut zihniyet ve yapılanmalarını aşmadıkça, çözüm şansları da olamaz. Ayrıca ABD ve yerel hegemon güç İsrail’e karşı gerek İran’ın, gerekse Türkiye’nin Hizbullah ve El Kaide üzerinden yürüttükleri nüfuz savaşları, sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirmekten başka bir rol oynayamaz. Pay koparma hesapları da her an ters tepebilir. Tüm bu eski ve yeni ulus-devlet oyunlarının, Ortadoğu’yu getirdiği durum gözler önündedir. Ortadoğu’nun bu durumu, bütün açıklığıyla sergilediğimiz gibi yapısaldır ve bu da ulus-devletçilikten kaynaklanmaktadır. Aynı açıklıkla belirttiğimiz gibi Demokratik Modernite’nin, Demokratik Ulus Zihniyeti ve Demokratik Özerklik Yapılanması, bu kaotik durumdan çıkışın en uygun eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik modelidir, yeni paradigmasıdır. Herkese, her topluma kalıcı barışın ve güvenliğin yolunu gösteren bir modeldir” önerisinde bulundu.
 
ÜÇ CEPHE VURGUSU
 
Öcalan, tutulduğu İmralı Cezaevi’nde avukatlarıyla yaptığı görüşmelerde de birçok kez ABD’nin Ortadoğu’daki planlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 18 Şubat 2004’te yapılan avukat görüşmesinde Öcalan, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi politikalarına ilişkin, “2000’lerle birlikte ABD bunu yürürlüğe koyuyor. Afganistan’la başladı, Özbekistan, Türkmenistan, tüm Kafkasları kontrol altına aldı, Irak’ı düşürdü, Libya’yı da kontrol altına aldı. Mısır, Türkiye, Suudi endişeli, bunların da çözülmeleri gündeme gelebilir. İran, Suriye hedef olabilir. Burada üç cephe vardır; ABD Cephesi, Arap İslam Cephesi ve Halkların Demokratik Cephesi. Bunlar da üç genel cephedir. Buna karşı Halkların Demokrasi Cephesi kendini ne kadar örgütleyebilecek? Siyasal askeri birçok alanda bu cephelerin mücadelesi gelişecek ve bu belirleyici olacak” değerlendirmesinde bulundu.
 
‘KÜÇÜK DEVLETÇİKLERDEN DE HAYIR GELMEZ’
 
PKK Lideri Öcalan, 15 Aralık 2004 tarihli avukat görüşmesinde de önemli tespit ve değerlendirmelerde bulundu. Öcalan, şunları söyledi: “Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi’yle milliyetçilikleri ve ulus-devletçikleri ortaya çıkarıp çatıştırarak yüz yıl daha Ortadoğu’da egemen olunmak amaçlanıyor. Suriye, İran ve Türkiye de bundan nasibini alacak. Irak’ta şu anda Sünni, Şii ve Kürt milliyetçilikleri çatışıyor. Bu süreç sonunda üç devletçik de oluşabilir. Ama Irak bile hiçbir şeye çözüm olmaz iken, büyük olandan hayır gelmezken bu küçük devletçiklerden de hayır gelmez. Suriye’de de Sünni, Dürzi, Alevi, Kürt milliyetçilikleri vs. var. İran’da Azeri, Fars ve Kürt milliyetçilikleri var. Türkiye’deki durum zaten biliniyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu Demokratik Konfederalizmdir.”
 
MA / Ferhat Çelik
 

Diğer başlıklar

09:05 Anadil hayati önemde
09:00 21 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
08:44 Polis işkencesi sokaktan hastaneye uzadı: Bir kişi yoğun bakımda
20/02/2020
23:36 Merkel ve Macron’dan Putin’e: Erdoğan ile İdlib'i görüşmeye hazırız
22:51 ‘Xewna Şevek Havînê’ oyunu Şişli’de sahnelendi
22:18 Güney Sudan’da iç savaş sona erdi
21:52 Barolardan HSK'ya istifa çağrısı
21:34 Bakan Albayrak: AB ülkelerini geride bıraktık
21:31 Suruç Aileleri’nin adalet arayışı 55’inci ayında
20:30 Erdoğan Sarrac ile görüştü
20:27 Şam’da patlama
19:55 Van'da şüpheli kadın ölümü
19:51 Davutoğlu’ndan Gezi açıklaması
19:43 BM:Libya’da ateşkes görüşmeleri yeniden başladı
19:34 AB, bütçe görüşmeleri için olağanüstü toplandı
18:43 Görelespor’dan Vali Yaman’a tepki
18:38 Güler, İngiliz mevkidaşı ile görüştü
18:10 Uçak kazasına ilişkin Bakanlık’tan açıklama
17:59 Rusya İdlib’i bombaladı: 2 asker yaşamını yitirdi
17:45 ‘Yalnız Ülkenin Dağ Çocukları’ adlı kitaba toplatma kararı
17:38 Rusya’dan Türkiye'ye: Teröristlere destek ve silah vermeyi durdurun
17:19 Kapıköy Gümrük Kapısı'nda korona virüsüne karşı tedbir
17:06 Diyarbakır'da kadınlardan anadil açıklaması
17:02 Elif Mutlu davası ertelendi
16:54 Suç örgütü lideri Yılmaz: İfadem alınsaydı Hrant Dink yaşıyor olacaktı
16:26 Özgür Gündem davası ertelendi
16:07 Gazeteci Hakkı Boltan serbest bırakıldı
16:05 Özalp ve Saray'da 8 Mart etkinliği
16:02 HDP Almanya’daki ırkçı saldırıyı kınadı
16:02 HDP il binasındaki açıklamaya soruşturma
15:54 İzmir'de şehir hastanesi tepkisi: Şirket hastanesi istemiyoruz
15:28 Hasankeyf'in tabelası da sökülmek istendi
15:25 Evli olduğu kadını ve kardeşini öldüren erkeğe müebbet istendi
15:23 Tanrıkulu'ndan Kavala'nın tutuklanmasına tepki: Hukuksuzlukta payı olanlar yargılanacak
15:04 Kürt Dil ve Kültür Ağı'ndan Kürtlere 'dile sahip çıkın' çağrısı
14:59 Davutoğlu’ndan Kavala açıklaması
14:22 Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde iş bırakma eylemi
14:13 Nusaybin Davası'nda tecrit vurgusu
14:12 Almanya'daki ırkçı saldırıların şüphelisi annesi ile ölü bulundu
14:08 İBB eski Genel Sekreteri’ne 9 yıl hapis istemi
14:08 TJA: Asimilasyonla mücadele edelim, dili geliştirelim
14:02 Gözaltındaki gazeteci Boltan’a Musa Anter sorgusu
13:59 HDP'liler: 23 Şubat'ta Ankara'dayız
13:48 Psychology Kurdî 'Cinselik ve toplum' dosyasıyla raflarda
13:27 Adana'daki zamlara tepki: Geri çekilsin
13:24 İzmir’de bir ayda 2’si çocuk 9 kişi tehdit edildi
13:13 HDP’li 6 isim hakkında 10 fezleke Meclis’e geldi
13:12 HDP Kongresi’ne enternasyonalist dayanışma
13:12 İstanbul’da Kürtçe Shakespeare rüzgarı
12:33 Kürtçe'nin mihenk taşı: Enstîtuya Kurdî
12:19 Almanya'da iki kafeye saldırı: Ölenlerin çoğunluğu Kürt
12:16 Kurtulan: Sarısaç suçüstü yakalayınca hedef haline getirildi
12:06 Kayıp Didem’in cansız bedeni bulundu
12:01 Medeni Yıldırım davası: TÜBİTAK rapor hazırlamayacağını bildirdi
11:40 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
11:39 Dr. Sîpan: Sağlık emekçilerinin toplumun dilini bilmesi hayati önem taşır
11:33 Ücretleri ödenmeden atılan metro işçileri grevde
11:14 Arslan'ı katleden erkek yarın mahkemeye çıkarılacak
10:41 Kadir Şeker’in sağlık raporu dosyaya girdi
10:36 Aldar Xelil: İdlib'de yaşananlar planlı
10:33 Bir işçi daha intihar etti!
10:31 İdlib’de olanlar sonu belli bir tiyatro!
10:22 Kürt Dil Platformu konferans düzenleyecek
10:22 Avukat Köylüoğlu tacizden tutuklandı
10:22 Abdüllatif Şener: Darbe söylentileri Erdoğan için bir çıkış yoldur
10:03 Alınak: Polis korumasında olan zavallılardan çok mutlu ve özgürüm
09:57 'Çalışmak kadınları güçlü kılıyor'
09:27 Mardin Valisi Kayyım Yaman’a tepki: Tek adamlık rejiminin yereldeki örneği
09:13 'Oğlum suçsuz yere ölmesin'
09:13 Cizreliler: İnsanlar yoksulluk ve çaresizlikten intihar ediyor
09:13 Gençlik örgütleri: İntiharların sorumlusu iktidardır
09:11 Eşini kaybeden Nigar Kapağan: Çığ değil ihmal öldürdü
09:11 Kayyımın koruma polisinin eşi belediyeye şube müdürü yapıldı
09:11 Kayyım kaymakamlığı belediyeye taşıyor
09:09 Yasak kararını Van Valisi vermiyorsa kim veriyor?
09:08 Mardin Valiliği bir kez daha 'terör' savunması yaptı!
09:08 Afgan bebek, Pakistanlı genç, Suriye vatandaşı, İranlı...
09:07 HDP'li Önlü: Kaybettiren-kazandıran pozisyondan çıkacağız
09:06 Süleyman Şah Türbesi ve ‘zamanın ruhu’
09:00 Küçük Leyla’nın davasına yarın devam edilecek
09:00 20 ŞUBAT 2020 GÜNDEMİ
00:12 Hivron ve Bajar’dan Mersin’de konser
00:08 Hakkari ve Yüksekova’da okullar tatil
19/02/2020
22:54 Pentagon’dan İdlib açıklaması
22:01 Sinirlioğlu: Türkiye İdlib'de tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak
21:29 Af Örgütü: Serêkaniyê ve Girê Spî’de 180 sivil yaşamını yitirdi
21:16 Osman Kavala yeniden tutuklandı
20:25 'Ekonomik krizin faturasını bu iktidar ve sistem ödemek zorunda'
19:37 Urfa’da eylem ve etkinlik yasağı
19:30 İran’da 2 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
19:08 Yüksekova’da halk toplantısı düzenlendi
19:05 Ağır hasta tutuklu Terfa Akçın tahliye edildi
19:01 Ankara’da bir kadın katledilirken, Hatay’da bir kadın yaralandı
18:45 ENKS temsilcileri Çavuşoğlu ile görüştü
18:19 Mersin'de büyük kongreye çağrı
18:14 Gezi davasında beraat kararı veren heyete soruşturma izni
17:58 Libya Hafter ile müzakerelerin askıya alındığını duyurdu
17:50 Polisler tarafından darp edilen yurttaş 4 gündür yoğun bakımda
17:24 Çocuk istismarını engellemeye dönük önerge AKP-MHP oyuyla reddedildi
17:19 Şoygu ve Hafter Moskova’da görüştü