‘TOV’ albümüne imza atan Rewşan: Aslolan bir gönüle değebilmek

img

İSTANBUL – Kadim zamanlardan ilham aldığı yeni albümü TOV ile dinleyicilerin karşısına çıkan Kürt sanatçı Rewşan, “Hem büyülü bir geleneğin parçası hem de hiç bitmeyecek bir nefes gibi” sözleriyle tanımladığı albümü için “Aslolan bir gönüle değebilmek” dedi.

 
Kürt sanatçı Rewşan, sevenlerinin karşısına bu kez “TOV” (Tohum) isimli ikinci albümü ile çıktı. Rewşan’in birbirinden güzel şarkılarını seslendirdiği albüm, 10 Ocak’ta CK Music Production etiketiyle müzik marketlerde ve tüm dijital platformlardaki yerini aldı. 
 
İlk albümü “Ax Lê Wesê”ye nakşolan özgün yorumuyla müzikseverlerin dikkatini çeken Rewşan, ikinci albümüyle sıra dışı bir koleksiyona imza atıyor. 10 Kürtçe eserin bulunduğu albümde Rewşan’in kendi bestelerinin yanı sıra Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv ve Aram Tigran gibi sanatçıların dizeleriyle, günümüz bestecilerinden Dr. Ahmet Kaya ve Mirady Doğan’a ait eserler mevcut. 
 
İlk lansman konserini 29 Ocak’da İstanbul Moda Sahnesi’de verecek olan sanatçı, yeni albümüne ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtladı. 
 
 Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Müzik hayatınıza nasıl ve ne zaman girdi? 
 
Bitlis Tatvan’da doğdum. Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansı yaparken aynı zamanda keman, armoni ve viyola eğitimi aldım. Uzun süre Türkiye’de çeşitli festival ve etkinliklerinde Pera Jazz Orkestrası, Haliç ve İTÜ Oda Orkestrası, Çağdaş Müzik Topluluğu ve İstanbul Film Müzikleri Orkestrası ile konserler verdim. Acustic Moods ve Horizon gruplarında keman ve vokal olarak yer aldım. Aynı yıllarda AB'nin kültürel projesi olan "Barış Melodileri Senfoni Orkestrası" ile Ermenistan ve Gürcistan'da Orkestra Şefi Aram Talalyan ile çalıştım. Uzun yıllar seslendirme de yapmakla beraber, halen sinema ve tiyatroda oyunculuk da yapmaktayım. 
 
Müzik kendimi bildim bileli hayatımda. Lise yıllarında bağlama çalıp şarkı söylemeye başladım, üniversite yıllarında İran'a yaptığım bir yolculuk sırasında hediye edilen bir kemanla, profesyonel müzik hayatım da başlamış oldu. 
 
Konserlerinizde farklı dillerden de şarkılar söylüyorsunuz. Farklı dillerde sanat icra etme merakınız nereden geliyor? 
 
Her bir dilin bize sunduğu muhteşem hikayeler var, bu hikayeleri paylaşabildiğimiz ve çoğaltabildiğimiz oranda bu alemdeki kendi yerimizi ve hikayemizi idrak edebiliriz.
 
 
Çoğu konserimizde Ermenice, Arapça, Türkçe şarkılar da seslendiriyorum. Bizler çok çeşitli janralardan melodinin fışkırdığı çok zengin bir coğrafyada yaşayan müzisyenleriz. Her bir dilin bize sunduğu muhteşem hikayeler var, bu hikayeleri paylaşabildiğimiz ve çoğaltabildiğimiz oranda bu alemdeki kendi yerimizi ve hikayemizi idrak edebiliriz. 
 
Bu diller içerisinde Kürtçe ile kurduğunuz bağ nasıl? 
 
Benim kendi ana dilimle bir bağ kurmaya anamdan doğdum doğalı ihtiyacım olmadı. Kişi, kendinden uzak olan ile bağ kurmaya, onu içselleştirmeye ihtiyaç duyar.
 
 Yeni çıkan albümünüze gelecek olursak, “TOV” dinleyiciye ne sunuyor? Bu proje fikri nasıl vücut buldu? 
 
TOV albümünde yer alan şarkıların derleme, araştırma, besteleme gibi ön çalışma gerektiren kısımları yaklaşık 4 yıl kadar sürdü. Albümde yer alan şarkıların çoğuna uzun zaman önce karar verilmişti. Bu eserlerin ortak bir sound ile tek albümde paylaşılmasını arzu ettiğim için, bir süre beklemem gerekti. Nihayetinde de albümün müzik direktörlüğü ve aranjelerini Hakan Gürbüz üstlendi. Kendisi hem çok güvendiğim bir müzisyen, hem de inanılmaz ufuk açan, dünya ölçeğinde işler yapma arzusunda olan bir aranjör ve sonuçta bir yıllık bir çalışma ile albümü tamamladık. 
 
Uzun bir süre şiirlerin metin analizleri yapıldı. Tüm ekip şarkıların hikayeleri, alt metinleri, şairlerin üslupları ve hikayelerin içinde geçtiği dönemsel bağlam hakkında bilgilendirildi. Aranjeler tüm bu bilgiler ışığında, yavaş yavaş üzerine ince ince düşünülerek tasarlandı. 
 
Albümde kaç eser var? Bu şarkıların içinde özel diyebilecekleriniz var mı? Ayrıca albümü çıkarırken esin kaynağı diyebileceğimiz bir şey var mı? 
 
Dillerin ve gönüllerin henüz sınırlarla tanışmadığı kadim zamanlardan ilham alınarak yapılan bir albüm TOV. Aşkın anlatıldığı ve haliyle dilin daha naif olana doğru boyut değiştirdiği zamanlardan söz ediyor.
 
Kürtçe'nin Kurmanci lehçesinden 10 eser yer alıyor albümde. Dillerin ve gönüllerin henüz sınırlarla tanışmadığı kadim zamanlardan ilham alınarak yapılan bir albüm TOV. Aşkın anlatıldığı ve haliyle dilin daha naif olana doğru boyut değiştirdiği zamanlardan söz ediyor. Geçmişin şiirsel belleğinden beslenen TOV, bazen bir güzelin utangaç bakışıyla kara sevdaya tutulmuş bir delikanlının serzenişini, bazen muhacir bir babanın kızına öğüdünü, bazen de bir din önderinin nefsi ve inancıyla olan imtihanını anlatıyor. 
 
Müziğin öz hikâyemize nasıl sirayet ettiğini hissettiren TOV, tıpkı bir tohumun belleğinde var olan bilgi gibi hem büyülü bir geleneğin parçası hem de hiç bitmeyecek bir nefes gibi. 
 
Tov’u ilk albümünüz "Ax Lê Wesê"den farklı kılan yanlar var mı? 
 
TOV’u diğerlerinden farklı kılan en önemli unsur, Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv ve Aram Tigran gibi çok değerli şair ve ozanların dizeleriyle, günümüz bestekarlarından Dr. Ahmet Kaya ve Mirady Doğan'a ait eserlerin birlikteliğiyle Progresif Folk türünde ortak bir sound oluşturması. 
 
Altı yeni beste, iki klasik iki de geleneksel eserin yer aldığı albümde kendime ait eserleri de paylaştığım ilk albüm olma özelliğini de taşıyor. Ax Lê Wesê albümünün iki müzisyen ile hazırlanan ve ev kayıtlarından oluşan samimi bir yanı vardı. Tov albümüne ise, başta Müzik Direktörü ve Aranjör Hakan Gürbüz olmak üzere, dünya müziğinde de önemli bir yere sahip müzisyenler, gitarda Cenk Erdoğan, kopuzda Coşkun Karademir, davulda Ömer Arslan gibi değerli üstatlar eşlik etti. 
 
İsmail Altunbaş (perküsyon), Umut Şenyaylar (keman), Hazal Akkerman (viyolonsel), Bekir Şahin Baloğlu (ud), Onur Nevşehir (klavye) ve Erdi Arslan (duduk/klarnet) albüme eşlik eden diğer sanatçılar… Mix ve mastering’ini Evren Arkman’ın üstlendiği albümün kayıtları Drum And Bass, Mixhane, Stüdyo UnDo ve sanatçının kendi ev-stüdyosunda gerçekleştirildi.
 
 Türkiye'de hem siyasal hem de yaşam anlamında iyi şeylerle karşılaştığımız pek söylenemez. İçinde bulunduğumuz bu ortam ve atmosferin sanatınıza ve üretiminize bir yansıması var mı? 
 
Dünya oldu olası dertli bir yerdi. Şimdi de farklı değil. belli ki doğası bu.  Şimdiye kadar icra edilen ve günümüze kadar ulaşmış, bizleri etkileyen üretimler de bu dertli dünyaya doğmuş. Biz de şimdi kendi alemimizden bir ses verme fırsatı bulduk. Burada aslolan bir gönüle değebilmektir. 
 
Kürtçe müzik özellikle 80 ve 90’ların hareketli dönemlerinde oldukça başarılı işlere imza atıyordu. Aram Tigran, Ciwan Haco, Şivan Perwer, Gulistan, Şehribana Kurdi, Koma Berxwedan, Koma Amed, Koma Denge Azadi, Koma Azad, Xero Abbas, Xelil Xemgin ve daha ismini sayamayacağımız onlarca isim halen dinlenen albümler çıkardı. 2000’li yıllardan bu yana çıkan albümler o dönemle kıyasla daha sönüktü. Kürt müziğinde bir üretim sorunu olduğu fikrine katılıyor musunuz?
 
Bu Kürt müziği özelinde ele alınmamalı. Çünkü dünyada 2000’lerden sonra bir kısır dönem var. Bu dalgalı denizde iniş çıkışlar olacaktır. Her daim üretmek zorunluluğu bir zaman sonra monotonluğu da getirebilir. Nadasa bırakılan toprak, kendi verimini arttırır. 
 
MA / Ferhat Çelik
 

Diğer başlıklar

17:18 Gazeteci Çelik ve Keser için AYM’ye başvuru
17:15 Eşbaşkan Özaydın'ın test sonucu negatif çıktı
17:10 Silvan’da muhtar koronavirüslü çıktı, mahalle karantinaya alındı
17:02 Nikâhlara koronavirüs düzenlemesi
17:00 Muş’ta 3 HDP’li meclis üyesi görevden uzaklaştırıldı
16:56 HDP Ahmet Hakan hakkında suç duyurusunda bulundu
16:50 Katliam gibi kaza: 5 ölü, 15 yaralı
16:19 Görmezden gelinen çocuklar!
16:18 Merkez Bankası brüt döviz rezervi 1,1 milyar dolar azaldı
16:02 AKPM raportörü: Türkiye siyasi tutukluları serbest bırakmalı
15:51 İTO’dan 2'nci korona raporu: Özel hastaneler hazırlıksız yakalandı
15:33 Koronavirüs uyarısına 'talimat yukarıdan' engeli
15:32 İzmir'den dayanışmayı büyütme çağrısı
15:26 Mısır'daki tutuklu sağlıkçılar için kampanya
14:51 ‘Daha fazla kayıp vermek istemiyoruz’
14:37 Dayanışma sepeti: İmkanı olan koysun, ihtiyacı olan alsın
14:14 Amara'da 4 Nisan ablukası: Öcalan'a ikametgahı soruldu
14:09 Prof. Dr. Taşçıoğlu son yolculuğuna uğurlandı
14:09 Dünya basınında Kovid-19: Amazon’un yerli kabilelerine virüs bulaştı
13:54 TTB: Sağlık çalışanları için risk değerlendirmesi yapılsın
13:52 Bir işçide korona çıktı, işçiler 2 fabrikada üretimi durdurdu
13:45 Koronavirüsle mücadele önerilerine destek
13:44 HDP’li Önlü: Dayanışma için sorumluluk alalım
13:42 Kaymakamlıktan yardım isteyen aileler önce AKP teşkilatına başvuruyor
13:40 Başaran: Evde katledilen kadınlardan iktidar sorumludur
13:25 50 ülkede vaka sayısı binin üzerinde
13:21 Diyarbakır'da mezarlık ziyareti yasaklandı
13:14 KESK'ten 'bağış' tepkisi: Tutanak tutarız
13:09 İhracatta yüzde 17,8 düşüş
13:01 335 yerleşim yeri karantinada
12:31 BES: Emekçiler risk altında, çalışmalar durdurulmalı
11:57 HDK Sağlık Meclisi'nden salgınla baş etmenin yolları
11:47 Sağlıkçılar Taşçıoğlu’nu saygı duruşuyla andı
11:18 Terhis olan 30 asker bir haftadır karantinada
10:55 Ağır hasta tutuklu Sabri Kaya’nın infazının ertelenmesi talep edildi
10:36 DER-MEZ'den koronavirüse karşı 'dışarıya çıkma' çağrısı
10:27 Işık: İnfaz kanunu çete ve mafyacılar için hazırlanmış
09:51 'İnfazda Eşitlik’ kampanyasına destek
09:50 Dolar 6,70'i geçti
09:24 DTK Eşbaşkanı Güven'den 'imza kampanyası' çağrısı
09:23 'Cezaevlerinden tabutların çıkmasını istemiyoruz'
09:22 HDK Eşsözcüsü Şenoğlu: Dayanışma ağları yeni yaşamın mayasıdır
09:22 Tutuklu aileleri: İnfazda eşitlik olmazsa meydanlara çıkarız
09:21 'Sorun çözücü hiçbir madde yok'
09:20 ‘İnfaz yasasında politik hesaplar bir tarafa bırakılsın’
09:19 Yörük: Finans sektöründe kriz ve sıkışmalar yaşanacak
09:18 18 kadın evde öldürüldü
09:14 AKP Kanal İstanbul'da 'fırsatçılık' peşinde
09:12 Marksist yazar Demirer: Günümüzü en iyi Rosa Luxemburg’un sözü tanımlayabilir
09:11 'İnfaz yasası eşitlik ilkesi kapsamında çıkarılmalıdır'
09:09 MED-DER Eşbaşkanı Esen: Korona günlerinde Kürtçe öğrenin
09:08 HDP Gençlik Meclisi: Bu zorlu süreci dayanışmayla atlatalım
09:07 2 kardeşi tutuklu: Herkese eşit davranılsın
09:05 Korona günlerinde aktarlara akın
09:03 Sosyolog Dara: Bugünlerde dayanışma hayatidir
09:00 Tutuklular yerde yatıyor, gardiyanlar maske-eldiven takmıyor, sabun 50 TL'ye satılıyor
09:00 02 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
01/04/2020
23:32 Zirgan’a yapılan bombardıman sonucu 4 sivil yaralandı
23:16 TOKİ şantiyesinde 300 inşaat işçisi hala çalıştırılıyor
22:49 Urfa’da koronavirüs vakası 11’ yükseldi
22:37 Adana'da iki grup arasında silahlı çatışma
22:32 Mardin Barosu ve Tabip Odası’ndan koronavirüs tedbirleri
22:23 Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 900 bini geçti
21:48 Milli Eğitim Müdürü bağış makbuzu istedi: Bağış yapmayan fişleniyor mu?
21:30 Erdoğan ve Putin telefonda İdlib’i görüştü
21:11 İBB’de 90 personelin Kovid-19 testi pozitif çıktı
19:56 Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 277’ye yükseldi, en yüksek vaka İstanbul'da
19:43 Kovid-19 tedavisi gören Prof. Dr. Taşçıoğlu yaşamını yitirdi
19:35 Cenazenin taşındığı tabutu daha sonra yaktılar
19:28 SES Dersim Şubesi Sağlık Müdürlüğü ile görüştü
18:52 Erzurum ilçelerinde kar yağışı devam ediyor
18:49 Kirazlıyayla ve Barcınlı yöre halkının nöbeti sonuç verdi
18:08 Ağrı’da Cumhuriyet Caddesi bariyerlerle kapatıldı
17:27 Grup Yorum için 11 Nisan’da destek konseri verilecek
17:21 Cezaevinden çıkan Elif Kısa oğullarına kavuştu
17:10 TTB: Kamu ve özelde sağlık hizmetleri ücretsiz sunulmalıdır
17:10 İzmir Tabip Odası’nın sosyal medya hesaplarına kısıtlama
17:03 Salgına rağmen aileler neden HDP önünde bekletiliyor?
17:02 Kayyımın işten çıkardığı işçi intihar etti
17:01 Davutoğlu: Sosyal devlet yardım istemez, yardım eder
16:52 Ağrı’da 7 köy karantinaya alındı
16:51 KESK: Hükümet halkın cebine göz dikti
16:50 CHP’li belediyelerden Soylu’ya: Siyasi kârı hesaplayacak halde değiliz
16:38 New York’ta gülümsemeyi kadınlar başlattı
16:35 Erdoğan yardım eden belediyeleri hedef aldı
16:07 İstanbul’da 15 günde 15 bin 191 inşaat işçisi işten çıkarıldı
16:06 İnfaz yasasına karşı ortak metin: Birlik tam böyle zamanlar içindir
15:42 Beştaş: İnfaz paketi toplu katliama imza atmaktır
15:41 Gümüşhane'deki tutuklu duyurdu: Cezaevi karantinaya alındı
15:19 Lice’de yaralanan çocuğun hayati tehlikesi sürüyor
15:17 #VirüsGirmedenGazetecilerÇıksın kampanyası
15:11 HDP'den işten atmalara karşı kanun teklifi
14:54 TTB: Sağlık çalışanları korunsun
14:45 Köylüler ağaç kesimine karşı nöbete başladı
14:28 Bingöl’de kar yağışı
14:28 Gazeteci Kanbal'a haberi ve kaynağı soruldu
14:23 ‘KHK'li sağlık emekçileri için yasal adımlar atılsın’
14:13 TTB COVID-19 İzleme Grubu en çok sorulan soruları yanıtladı
14:05 Engelli 2 yetişkin annesi Elif Kısa tahliye edildi
13:59 ‘İşsizlik Fonu çarçur edilmeseydi bugün bize yeterdi’