‘TOV’ albümüne imza atan Rewşan: Aslolan bir gönüle değebilmek

img

İSTANBUL – Kadim zamanlardan ilham aldığı yeni albümü TOV ile dinleyicilerin karşısına çıkan Kürt sanatçı Rewşan, “Hem büyülü bir geleneğin parçası hem de hiç bitmeyecek bir nefes gibi” sözleriyle tanımladığı albümü için “Aslolan bir gönüle değebilmek” dedi.

 
Kürt sanatçı Rewşan, sevenlerinin karşısına bu kez “TOV” (Tohum) isimli ikinci albümü ile çıktı. Rewşan’in birbirinden güzel şarkılarını seslendirdiği albüm, 10 Ocak’ta CK Music Production etiketiyle müzik marketlerde ve tüm dijital platformlardaki yerini aldı. 
 
İlk albümü “Ax Lê Wesê”ye nakşolan özgün yorumuyla müzikseverlerin dikkatini çeken Rewşan, ikinci albümüyle sıra dışı bir koleksiyona imza atıyor. 10 Kürtçe eserin bulunduğu albümde Rewşan’in kendi bestelerinin yanı sıra Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv ve Aram Tigran gibi sanatçıların dizeleriyle, günümüz bestecilerinden Dr. Ahmet Kaya ve Mirady Doğan’a ait eserler mevcut. 
 
İlk lansman konserini 29 Ocak’da İstanbul Moda Sahnesi’de verecek olan sanatçı, yeni albümüne ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtladı. 
 
 Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Müzik hayatınıza nasıl ve ne zaman girdi? 
 
Bitlis Tatvan’da doğdum. Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansı yaparken aynı zamanda keman, armoni ve viyola eğitimi aldım. Uzun süre Türkiye’de çeşitli festival ve etkinliklerinde Pera Jazz Orkestrası, Haliç ve İTÜ Oda Orkestrası, Çağdaş Müzik Topluluğu ve İstanbul Film Müzikleri Orkestrası ile konserler verdim. Acustic Moods ve Horizon gruplarında keman ve vokal olarak yer aldım. Aynı yıllarda AB'nin kültürel projesi olan "Barış Melodileri Senfoni Orkestrası" ile Ermenistan ve Gürcistan'da Orkestra Şefi Aram Talalyan ile çalıştım. Uzun yıllar seslendirme de yapmakla beraber, halen sinema ve tiyatroda oyunculuk da yapmaktayım. 
 
Müzik kendimi bildim bileli hayatımda. Lise yıllarında bağlama çalıp şarkı söylemeye başladım, üniversite yıllarında İran'a yaptığım bir yolculuk sırasında hediye edilen bir kemanla, profesyonel müzik hayatım da başlamış oldu. 
 
Konserlerinizde farklı dillerden de şarkılar söylüyorsunuz. Farklı dillerde sanat icra etme merakınız nereden geliyor? 
 
Her bir dilin bize sunduğu muhteşem hikayeler var, bu hikayeleri paylaşabildiğimiz ve çoğaltabildiğimiz oranda bu alemdeki kendi yerimizi ve hikayemizi idrak edebiliriz.
 
 
Çoğu konserimizde Ermenice, Arapça, Türkçe şarkılar da seslendiriyorum. Bizler çok çeşitli janralardan melodinin fışkırdığı çok zengin bir coğrafyada yaşayan müzisyenleriz. Her bir dilin bize sunduğu muhteşem hikayeler var, bu hikayeleri paylaşabildiğimiz ve çoğaltabildiğimiz oranda bu alemdeki kendi yerimizi ve hikayemizi idrak edebiliriz. 
 
Bu diller içerisinde Kürtçe ile kurduğunuz bağ nasıl? 
 
Benim kendi ana dilimle bir bağ kurmaya anamdan doğdum doğalı ihtiyacım olmadı. Kişi, kendinden uzak olan ile bağ kurmaya, onu içselleştirmeye ihtiyaç duyar.
 
 Yeni çıkan albümünüze gelecek olursak, “TOV” dinleyiciye ne sunuyor? Bu proje fikri nasıl vücut buldu? 
 
TOV albümünde yer alan şarkıların derleme, araştırma, besteleme gibi ön çalışma gerektiren kısımları yaklaşık 4 yıl kadar sürdü. Albümde yer alan şarkıların çoğuna uzun zaman önce karar verilmişti. Bu eserlerin ortak bir sound ile tek albümde paylaşılmasını arzu ettiğim için, bir süre beklemem gerekti. Nihayetinde de albümün müzik direktörlüğü ve aranjelerini Hakan Gürbüz üstlendi. Kendisi hem çok güvendiğim bir müzisyen, hem de inanılmaz ufuk açan, dünya ölçeğinde işler yapma arzusunda olan bir aranjör ve sonuçta bir yıllık bir çalışma ile albümü tamamladık. 
 
Uzun bir süre şiirlerin metin analizleri yapıldı. Tüm ekip şarkıların hikayeleri, alt metinleri, şairlerin üslupları ve hikayelerin içinde geçtiği dönemsel bağlam hakkında bilgilendirildi. Aranjeler tüm bu bilgiler ışığında, yavaş yavaş üzerine ince ince düşünülerek tasarlandı. 
 
Albümde kaç eser var? Bu şarkıların içinde özel diyebilecekleriniz var mı? Ayrıca albümü çıkarırken esin kaynağı diyebileceğimiz bir şey var mı? 
 
Dillerin ve gönüllerin henüz sınırlarla tanışmadığı kadim zamanlardan ilham alınarak yapılan bir albüm TOV. Aşkın anlatıldığı ve haliyle dilin daha naif olana doğru boyut değiştirdiği zamanlardan söz ediyor.
 
Kürtçe'nin Kurmanci lehçesinden 10 eser yer alıyor albümde. Dillerin ve gönüllerin henüz sınırlarla tanışmadığı kadim zamanlardan ilham alınarak yapılan bir albüm TOV. Aşkın anlatıldığı ve haliyle dilin daha naif olana doğru boyut değiştirdiği zamanlardan söz ediyor. Geçmişin şiirsel belleğinden beslenen TOV, bazen bir güzelin utangaç bakışıyla kara sevdaya tutulmuş bir delikanlının serzenişini, bazen muhacir bir babanın kızına öğüdünü, bazen de bir din önderinin nefsi ve inancıyla olan imtihanını anlatıyor. 
 
Müziğin öz hikâyemize nasıl sirayet ettiğini hissettiren TOV, tıpkı bir tohumun belleğinde var olan bilgi gibi hem büyülü bir geleneğin parçası hem de hiç bitmeyecek bir nefes gibi. 
 
Tov’u ilk albümünüz "Ax Lê Wesê"den farklı kılan yanlar var mı? 
 
TOV’u diğerlerinden farklı kılan en önemli unsur, Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv ve Aram Tigran gibi çok değerli şair ve ozanların dizeleriyle, günümüz bestekarlarından Dr. Ahmet Kaya ve Mirady Doğan'a ait eserlerin birlikteliğiyle Progresif Folk türünde ortak bir sound oluşturması. 
 
Altı yeni beste, iki klasik iki de geleneksel eserin yer aldığı albümde kendime ait eserleri de paylaştığım ilk albüm olma özelliğini de taşıyor. Ax Lê Wesê albümünün iki müzisyen ile hazırlanan ve ev kayıtlarından oluşan samimi bir yanı vardı. Tov albümüne ise, başta Müzik Direktörü ve Aranjör Hakan Gürbüz olmak üzere, dünya müziğinde de önemli bir yere sahip müzisyenler, gitarda Cenk Erdoğan, kopuzda Coşkun Karademir, davulda Ömer Arslan gibi değerli üstatlar eşlik etti. 
 
İsmail Altunbaş (perküsyon), Umut Şenyaylar (keman), Hazal Akkerman (viyolonsel), Bekir Şahin Baloğlu (ud), Onur Nevşehir (klavye) ve Erdi Arslan (duduk/klarnet) albüme eşlik eden diğer sanatçılar… Mix ve mastering’ini Evren Arkman’ın üstlendiği albümün kayıtları Drum And Bass, Mixhane, Stüdyo UnDo ve sanatçının kendi ev-stüdyosunda gerçekleştirildi.
 
 Türkiye'de hem siyasal hem de yaşam anlamında iyi şeylerle karşılaştığımız pek söylenemez. İçinde bulunduğumuz bu ortam ve atmosferin sanatınıza ve üretiminize bir yansıması var mı? 
 
Dünya oldu olası dertli bir yerdi. Şimdi de farklı değil. belli ki doğası bu.  Şimdiye kadar icra edilen ve günümüze kadar ulaşmış, bizleri etkileyen üretimler de bu dertli dünyaya doğmuş. Biz de şimdi kendi alemimizden bir ses verme fırsatı bulduk. Burada aslolan bir gönüle değebilmektir. 
 
Kürtçe müzik özellikle 80 ve 90’ların hareketli dönemlerinde oldukça başarılı işlere imza atıyordu. Aram Tigran, Ciwan Haco, Şivan Perwer, Gulistan, Şehribana Kurdi, Koma Berxwedan, Koma Amed, Koma Denge Azadi, Koma Azad, Xero Abbas, Xelil Xemgin ve daha ismini sayamayacağımız onlarca isim halen dinlenen albümler çıkardı. 2000’li yıllardan bu yana çıkan albümler o dönemle kıyasla daha sönüktü. Kürt müziğinde bir üretim sorunu olduğu fikrine katılıyor musunuz?
 
Bu Kürt müziği özelinde ele alınmamalı. Çünkü dünyada 2000’lerden sonra bir kısır dönem var. Bu dalgalı denizde iniş çıkışlar olacaktır. Her daim üretmek zorunluluğu bir zaman sonra monotonluğu da getirebilir. Nadasa bırakılan toprak, kendi verimini arttırır. 
 
MA / Ferhat Çelik
 

Diğer başlıklar

10:13 Fatih'te yabancı uyruklu kadın merdivenlerde ölü bulundu
10:08 Hasankeyf Koordinasyonu'ndan Prof. Üstün'e destek
09:19 Şenyaşar Ailesi: Herkesi 2 Ekim’de Malatya’ya bekliyoruz
09:11 AKP Diyarbakır’da başaramadığını Şırnak’ta deniyor
09:08 Şimdi HDP’ye sahip çıkma zamanı
09:08 Yolsuzluktan tutuklanan DEDAŞ Müdürü tahliye edildi
09:07 AKP’li vekilin ağabeyi teslim olmak için evinde savcının değiştirilmesini bekledi
09:06 Mızraklı’nın 'iptal' davası reddedildi
09:03 Anız yangınları Batman’ın nefes almasını zorlaştırıyor!
09:02 Surp Sarkis Kilisesi'nin taşları çalındı
09:01 Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği’nde kayıtlar başladı
09:00 26 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
25/09/2020
23:56 Kuran kursunda çocuğa şiddet görüntüleri
23:23 Eski DBP'li eşbaşkanın karar duruşması görüldü
23:04 Ukrayna’da savaş uçağı düştü: 25 ölü
22:56 Urfa Barosu: Operasyonlarla muhalefetin sindirilmesi amaçlanmakta
22:48 Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye: İşkence iddiaları soruşturulmalı
21:54 CHP’li Cihaner: HDP'yi ziyaret etmek hayati bir müdahale olacaktır
21:02 Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri başladı
20:47 Kadıköy’den seslendiler: HDP düşmez, AKP düşecek
20:25 Yeni Yaşam Gazetesi’ne erişim engeli
20:18 Kovid-19 nedeniyle ölümler 7 bin 858'e yükseldi
20:14 Koca: Tedavi gören hasta sayısı endişe verici şekilde yükseldi
20:05 Küresel İklim Grevi’nde HDP ile dayanışma
19:46 HDP MYK'si toplandı
19:45 Giresun ve Bursa’dan tepki: HDP geliyor, korkun!
19:21 Halk TV’ye 5 günlük ekran karartma cezası
19:16 Maske uyarısı yapan sağlık çalışanına saldırı
19:03 Gençlik örgütleri: Çözüm kapitalist düzene karşı mücadeleyi yükseltmek
18:58 2011 KPSS soruşturmasında 51 gözaltı
18:10 KESK İstanbul Şubeler Platformu’ndan mücadeleyi büyütme çağrısı
18:07 ‘Okullar önlemler alınarak açılsın’
17:55 HDP'ye yönelik operasyona Avrupa'dan tepkiler sürüyor
17:23 Kılıçdaroğlu HDP Eş Genel Başkanı Sancar’ı aradı
17:04 7 milletvekili hakkında Kobanê fezlekesi düzenlenecek
17:00 DAD Kadın Meclisi ve DİB’ten HDP’ye operasyona tepki
16:56 Gebze’de bir işçi borçları yüzünden intihar etti
16:52 Alman Sol Parti: Despot Erdoğan HDP’yi susturamayacak
16:49 HDP Genel Merkezi’ne dayanışma ziyaretleri
16:16 'HDP’yi susturmaya gücünüz yetmez'
15:47 Halkevleri Başkanı Merttürk gözaltına alındı
15:43 Gözaltılara tepki büyüyor: Kobanê düşmedi HDP de düşmeyecek
15:29 Kobanê eylemleriyle ilgili HDP’nin 3 araştırma önergesi AKP-MHP tarafından reddedildi
15:14 KESK: Dayanışma ve mücadele zamanı
14:53 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 8 kişi ihraç edildi
14:53 Germiyanlılar: RES’i durdurun
14:43 Gelecek ve Saadet Partisi’nden HDP operasyonuna tepki
14:35 TJA: Saldırılara karşı geri adım atmayacağız
14:30 İHD: Siyasi saiklerle yürütülen bir soruşturma
14:26 ‘Sağlık sisteminde neo-liberal talan sürdürülüyor’
14:13 Halkevleri: ‘Ben yaptım, oldu’dan vazgeçin
14:05 Siyasi partiler: HDP’den düşmeyen Kobanê’nin hesabı soruluyor
13:41 Kadıköy’deki gözaltı protestosuna katılım çağrısı
13:41 Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri
13:30 ‘İsimsizler hareketi’ soruşturmasına kısıtlılık
13:21 Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Kut tahliye edildi
13:02 HDP’li siyasetçilere 24 saat avukat kısıtlılık kararı
13:01 Bilgen'e ikinci Kobanê gözaltısı: AYM ihlal kararı vermişti
12:51 Kobanê protestoları nasıl başladı, neler yaşandı, kim ne dedi?
12:36 Avukat Özbingöl tahliye edilmedi
12:35 ‘Çapaklı halkının haklı mücadelesini destekliyoruz’
12:17 Panaztepe arkeolojik sit alanına RES planı onaylandı
11:56 Boçnak’ın cenazesi polis ablukasında defnedildi
11:56 Sancar: Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar
11:55 Kars Belediyesi Eşbaşkanı Alaca: Halkçı belediyecilik hedef alındı
11:40 Süryani Rahip Bileçen’in duruşması görüldü
11:27 HDP'den gözaltı tepkisi: Karar MGK ve Saray’daki düğünde alındı
11:21 Gözaltılara tepki yağdı: HDP susturulamaz
10:51 DİK üyesi mele Hüseyin Eken yaşamını yitirdi
10:44 ‘İsimsizler hareketi’ soruşturması: 24 gözaltı
10:29 Zihinsel engelli tutuklu revire götürülmüyor
10:17 HDP MYK olağanüstü gündemle toplanıyor
10:14 Anguslar 3 gündür aç ve susuz bekletiliyor
10:13 Ailelerden İmralı başvurusu
10:12 Yazar Demirer gözaltına alındı
10:04 Karslılardan Bilgen’e: Bu şehir seninle gurur duyuyor
09:45 Tanrıkulu’dan gözaltı tepkisi: Saray’a düğün hediyesidir!
09:45 Kanal Urfa’nın sahibi koronadan yaşamını yitirdi
09:30 Tecavüze uğrayan Z.Ç: Adalet sağlansın
09:13 Gergerlioğlu: Valilik gerçekleri örtbas ediyor
09:12 745 öğrenciye 4 öğretmen: Canlı ders gören yok
09:11 Müzisyenlerden tepki: Tedbir alınsın, müzik serbest olsun
09:11 'Şehir hastaneleri pandemiyle mücadelede bir çözüm olmayacak'
09:10 Kentsel dönüşüme giren iki evinden biri verilmedi
09:09 Koçyiğit: Kürt kadınları ganimet olarak görülüyor
09:07 Cudi Dağı’na kezwan yolculuğu
09:07 Hala belge mi arıyorsunuz?
09:06 Tecridin barış ve ekonomiye etkisi
09:05 Kars Belediyesi Eşbaşkanı Alaca: Toplumsal belediyecilik inşa ediyoruz
09:05 Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıya karakolda tehdit
09:04 Toprağından koparıldıktan sonra gelen ölüm!
09:03 352 milyonluk usulsüzlükten tutuklandı, 206 bin TL’yle tahliye oldu
09:02 'Anadilde sağlık hizmetinin olmaması virüsü yayıyor'
09:00 25 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
07:57 HDP'ye ‘Kobanê’ operasyonu: Çok sayıda gözaltı
24/09/2020
23:40 ABD'den İran’a yeni yaptırımlar
23:34 Boçnak’ın cenazesi 24 saat sonra aileye verildi
23:31 Sanatçı Rutkay Aziz, aldığı ödülü TTB’ye teslim etti
22:16 Marmara Denizi’nde bir deprem daha
20:48 Mümtazer Türköne tahliye edildi