‘TOV’ albümüne imza atan Rewşan: Aslolan bir gönüle değebilmek

img

İSTANBUL – Kadim zamanlardan ilham aldığı yeni albümü TOV ile dinleyicilerin karşısına çıkan Kürt sanatçı Rewşan, “Hem büyülü bir geleneğin parçası hem de hiç bitmeyecek bir nefes gibi” sözleriyle tanımladığı albümü için “Aslolan bir gönüle değebilmek” dedi.

 
Kürt sanatçı Rewşan, sevenlerinin karşısına bu kez “TOV” (Tohum) isimli ikinci albümü ile çıktı. Rewşan’in birbirinden güzel şarkılarını seslendirdiği albüm, 10 Ocak’ta CK Music Production etiketiyle müzik marketlerde ve tüm dijital platformlardaki yerini aldı. 
 
İlk albümü “Ax Lê Wesê”ye nakşolan özgün yorumuyla müzikseverlerin dikkatini çeken Rewşan, ikinci albümüyle sıra dışı bir koleksiyona imza atıyor. 10 Kürtçe eserin bulunduğu albümde Rewşan’in kendi bestelerinin yanı sıra Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv ve Aram Tigran gibi sanatçıların dizeleriyle, günümüz bestecilerinden Dr. Ahmet Kaya ve Mirady Doğan’a ait eserler mevcut. 
 
İlk lansman konserini 29 Ocak’da İstanbul Moda Sahnesi’de verecek olan sanatçı, yeni albümüne ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtladı. 
 
 Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Müzik hayatınıza nasıl ve ne zaman girdi? 
 
Bitlis Tatvan’da doğdum. Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansı yaparken aynı zamanda keman, armoni ve viyola eğitimi aldım. Uzun süre Türkiye’de çeşitli festival ve etkinliklerinde Pera Jazz Orkestrası, Haliç ve İTÜ Oda Orkestrası, Çağdaş Müzik Topluluğu ve İstanbul Film Müzikleri Orkestrası ile konserler verdim. Acustic Moods ve Horizon gruplarında keman ve vokal olarak yer aldım. Aynı yıllarda AB'nin kültürel projesi olan "Barış Melodileri Senfoni Orkestrası" ile Ermenistan ve Gürcistan'da Orkestra Şefi Aram Talalyan ile çalıştım. Uzun yıllar seslendirme de yapmakla beraber, halen sinema ve tiyatroda oyunculuk da yapmaktayım. 
 
Müzik kendimi bildim bileli hayatımda. Lise yıllarında bağlama çalıp şarkı söylemeye başladım, üniversite yıllarında İran'a yaptığım bir yolculuk sırasında hediye edilen bir kemanla, profesyonel müzik hayatım da başlamış oldu. 
 
Konserlerinizde farklı dillerden de şarkılar söylüyorsunuz. Farklı dillerde sanat icra etme merakınız nereden geliyor? 
 
Her bir dilin bize sunduğu muhteşem hikayeler var, bu hikayeleri paylaşabildiğimiz ve çoğaltabildiğimiz oranda bu alemdeki kendi yerimizi ve hikayemizi idrak edebiliriz.
 
 
Çoğu konserimizde Ermenice, Arapça, Türkçe şarkılar da seslendiriyorum. Bizler çok çeşitli janralardan melodinin fışkırdığı çok zengin bir coğrafyada yaşayan müzisyenleriz. Her bir dilin bize sunduğu muhteşem hikayeler var, bu hikayeleri paylaşabildiğimiz ve çoğaltabildiğimiz oranda bu alemdeki kendi yerimizi ve hikayemizi idrak edebiliriz. 
 
Bu diller içerisinde Kürtçe ile kurduğunuz bağ nasıl? 
 
Benim kendi ana dilimle bir bağ kurmaya anamdan doğdum doğalı ihtiyacım olmadı. Kişi, kendinden uzak olan ile bağ kurmaya, onu içselleştirmeye ihtiyaç duyar.
 
 Yeni çıkan albümünüze gelecek olursak, “TOV” dinleyiciye ne sunuyor? Bu proje fikri nasıl vücut buldu? 
 
TOV albümünde yer alan şarkıların derleme, araştırma, besteleme gibi ön çalışma gerektiren kısımları yaklaşık 4 yıl kadar sürdü. Albümde yer alan şarkıların çoğuna uzun zaman önce karar verilmişti. Bu eserlerin ortak bir sound ile tek albümde paylaşılmasını arzu ettiğim için, bir süre beklemem gerekti. Nihayetinde de albümün müzik direktörlüğü ve aranjelerini Hakan Gürbüz üstlendi. Kendisi hem çok güvendiğim bir müzisyen, hem de inanılmaz ufuk açan, dünya ölçeğinde işler yapma arzusunda olan bir aranjör ve sonuçta bir yıllık bir çalışma ile albümü tamamladık. 
 
Uzun bir süre şiirlerin metin analizleri yapıldı. Tüm ekip şarkıların hikayeleri, alt metinleri, şairlerin üslupları ve hikayelerin içinde geçtiği dönemsel bağlam hakkında bilgilendirildi. Aranjeler tüm bu bilgiler ışığında, yavaş yavaş üzerine ince ince düşünülerek tasarlandı. 
 
Albümde kaç eser var? Bu şarkıların içinde özel diyebilecekleriniz var mı? Ayrıca albümü çıkarırken esin kaynağı diyebileceğimiz bir şey var mı? 
 
Dillerin ve gönüllerin henüz sınırlarla tanışmadığı kadim zamanlardan ilham alınarak yapılan bir albüm TOV. Aşkın anlatıldığı ve haliyle dilin daha naif olana doğru boyut değiştirdiği zamanlardan söz ediyor.
 
Kürtçe'nin Kurmanci lehçesinden 10 eser yer alıyor albümde. Dillerin ve gönüllerin henüz sınırlarla tanışmadığı kadim zamanlardan ilham alınarak yapılan bir albüm TOV. Aşkın anlatıldığı ve haliyle dilin daha naif olana doğru boyut değiştirdiği zamanlardan söz ediyor. Geçmişin şiirsel belleğinden beslenen TOV, bazen bir güzelin utangaç bakışıyla kara sevdaya tutulmuş bir delikanlının serzenişini, bazen muhacir bir babanın kızına öğüdünü, bazen de bir din önderinin nefsi ve inancıyla olan imtihanını anlatıyor. 
 
Müziğin öz hikâyemize nasıl sirayet ettiğini hissettiren TOV, tıpkı bir tohumun belleğinde var olan bilgi gibi hem büyülü bir geleneğin parçası hem de hiç bitmeyecek bir nefes gibi. 
 
Tov’u ilk albümünüz "Ax Lê Wesê"den farklı kılan yanlar var mı? 
 
TOV’u diğerlerinden farklı kılan en önemli unsur, Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv ve Aram Tigran gibi çok değerli şair ve ozanların dizeleriyle, günümüz bestekarlarından Dr. Ahmet Kaya ve Mirady Doğan'a ait eserlerin birlikteliğiyle Progresif Folk türünde ortak bir sound oluşturması. 
 
Altı yeni beste, iki klasik iki de geleneksel eserin yer aldığı albümde kendime ait eserleri de paylaştığım ilk albüm olma özelliğini de taşıyor. Ax Lê Wesê albümünün iki müzisyen ile hazırlanan ve ev kayıtlarından oluşan samimi bir yanı vardı. Tov albümüne ise, başta Müzik Direktörü ve Aranjör Hakan Gürbüz olmak üzere, dünya müziğinde de önemli bir yere sahip müzisyenler, gitarda Cenk Erdoğan, kopuzda Coşkun Karademir, davulda Ömer Arslan gibi değerli üstatlar eşlik etti. 
 
İsmail Altunbaş (perküsyon), Umut Şenyaylar (keman), Hazal Akkerman (viyolonsel), Bekir Şahin Baloğlu (ud), Onur Nevşehir (klavye) ve Erdi Arslan (duduk/klarnet) albüme eşlik eden diğer sanatçılar… Mix ve mastering’ini Evren Arkman’ın üstlendiği albümün kayıtları Drum And Bass, Mixhane, Stüdyo UnDo ve sanatçının kendi ev-stüdyosunda gerçekleştirildi.
 
 Türkiye'de hem siyasal hem de yaşam anlamında iyi şeylerle karşılaştığımız pek söylenemez. İçinde bulunduğumuz bu ortam ve atmosferin sanatınıza ve üretiminize bir yansıması var mı? 
 
Dünya oldu olası dertli bir yerdi. Şimdi de farklı değil. belli ki doğası bu.  Şimdiye kadar icra edilen ve günümüze kadar ulaşmış, bizleri etkileyen üretimler de bu dertli dünyaya doğmuş. Biz de şimdi kendi alemimizden bir ses verme fırsatı bulduk. Burada aslolan bir gönüle değebilmektir. 
 
Kürtçe müzik özellikle 80 ve 90’ların hareketli dönemlerinde oldukça başarılı işlere imza atıyordu. Aram Tigran, Ciwan Haco, Şivan Perwer, Gulistan, Şehribana Kurdi, Koma Berxwedan, Koma Amed, Koma Denge Azadi, Koma Azad, Xero Abbas, Xelil Xemgin ve daha ismini sayamayacağımız onlarca isim halen dinlenen albümler çıkardı. 2000’li yıllardan bu yana çıkan albümler o dönemle kıyasla daha sönüktü. Kürt müziğinde bir üretim sorunu olduğu fikrine katılıyor musunuz?
 
Bu Kürt müziği özelinde ele alınmamalı. Çünkü dünyada 2000’lerden sonra bir kısır dönem var. Bu dalgalı denizde iniş çıkışlar olacaktır. Her daim üretmek zorunluluğu bir zaman sonra monotonluğu da getirebilir. Nadasa bırakılan toprak, kendi verimini arttırır. 
 
MA / Ferhat Çelik
 

Diğer başlıklar

17:29 Samsun'da, Sivas ve Çorum katliamlarına tepki
17:16 Kars Belediyesi’nden gençlere spor okulu
17:08 Gazi Cemevi’nde Sivas katliamı anması
16:47 Askerlerin çıkardığı yangın söndürüldü
16:20 Baro teklifinin görüşmesi önce komisyona sınırlama getirildi
16:19 Kürt Yayınevleri İnisiyatifi'nden baskılara tepki
16:18 Kayyımın ‘manevi kızı’ ve 'rüşvetçi' takımı tek tek açığa alınıyor
16:03 Dilop'un 15'inci sayısı raflarda
16:03 Tekirdağ’da çocuğa şiddet
16:01 Bismil’de 4’ü çocuk 6 kişi tutuklandı
15:27 Diyarbakır Çocuk Hastanesi’nde yemek boykotu
15:26 Sur'da gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı
15:19 Sivas anmasına polis müdahalesi: 7 kişi gözaltında
14:26 Halı fabrikası çalışanlarının salgın endişesi
14:24 Sivas'ta katledilen Bezirci mezarı başında anıldı
14:22 Elektrik direğinden düşen DEDAŞ çalışanı yaşamını yitirdi
14:15 Eğitim Sen: Temsilcimiz gözaltına alındı, ailesi korkutuldu
14:00 Gençler sosyal medya yasağı hakkında ne düşünüyor?
13:59 Çoklu baroya karşı savunma zinciri
13:58 Baroların eylemine bir gün kala Ankara’ya etkinlik yasağı getirildi
13:36 Katırcıoğlu’nun adaylık dilekçesi Meclis'e sunuldu
13:26 Sivas Katliamı 27’nci yılında: Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar
13:24 Gabar'daki yangın söndü
13:02 Avukatlardan İmralı başvurusu
12:45 Gazeteci Altan’ın duruşması ertelendi
12:39 Malazgirt’te sele kapılan 50 hayvan öldü
12:28 HDP Kadın Meclisi 5 kentte yürüyüş düzenleyecek
12:12 İskoç Galcesi yok olmakla karşı karşıya
12:10 Kurtulmuş, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmayı gündeme getirdi
11:52 Gazeteci Akın beraat etti
11:42 Kunemasî'de dükkanı bombalanan Keywan: Yeter bu bölünmüşlük
11:38 2 gazetecinin duruşması ertelendi
11:37 Linç eylemlerinin insanlık suçu olarak tanımlanması için kanun teklifi
11:21 Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı: Sorumluları cezalandırılsın
11:12 ‘KCK Basın’ davası ertelendi
11:03 Sivas anma etkinlikleri bu yıl doktor Behçet Aysan’a adandı
10:38 DBP'li Birtek ve Balta'ya 10 yıl 6'şar ay hapis
10:09 Melet: Mülteci ölümlerinin sorumlusu iktidardır
09:56 HDP Eş Genel Başkanları: Sivas ve Çorum’un acısı dinmedi
09:42 Putin 2036’ya kadar görevde kalabilecek
09:39 Alacaklılar hacizle kapıya dayandı: Borç batağındaki belediyenin içi boşaltıldı
09:27 2 milyon TL ödenen direkler dokuya aykırı bulundu
09:26 Sel mağdurları: Canımızı zor kurtardık
09:17 Batman’da 309 tutukluya isyan davası: 5 bin 871 yıla kadar hapis
09:16 Çiftçi para etmeyen şelengo ekmeyecek
09:15 Kıdem tazminatı tasfiyesinde asıl risk belirli süreli iş akdi
09:11 ‘Çetin’e yönelik işkence insanlık onuruna yapıldı’
09:11 Genelge ağır geldi düğün salonları kapalı
09:10 'Doğa da adalet bekliyor'
09:08 'Salgın değil, algı yönetililiyor'
09:07 Bostandan toplanan sebzeler ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor
09:06 Katliamdan sonra istifa edip bir daha da Sivas’a gitmedi
09:05 Dr. Sağlam uyardı: Normalleşmedik, salgın bitmedi
09:04 Alkan: Çetin'e yönelik saldırı yeni bir konseptin başlangıcı
09:03 Kayyımlar gelince 10 bin kitaptan 300’ü kaldı
09:02 Korona tespiti var önlem yok
09:01 Meralarıyla ünlü Kars'ın samanı Diyarbakır ve Urfa'dan
09:00 02 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
00:26 5 yıl önce boşaltılan bina çöktü
01/07/2020
23:10 Irak ordusu Zaxo’da konuşlandı
23:04 Erdoğan ve Merkel telefonda görüştü
22:12 Erdoğan Katar'a gidiyor
21:59 İzmir Barosu Ankara eylemi için yola çıkacak
20:53 Tuzluçayır’da Sivas anmasına müdahale: 3 gözaltı
20:48 Üniversiteli gençler: Sansüre biat etmeyeceğiz
20:43 Eğitim-Sen Bismil Temsilcisi gözaltına alındı
20:21 'İntibay serbest bırakılsın'
20:13 Türkiye’de toplam vaka 201 bini aştı
20:07 ‘Saldırılara karşı cevabımız kadın dayanışmasıdır’
20:06 Alevi örgütleri: Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar
19:25 TMMOB İl Koordinasyonu: Arin Zümrüt serbest bırakılsın
19:03 İmamoğlu’ndan ‘sosyal medya’ tepkisi
18:57 Hasankeyf'e iskele dayanmıyor
18:49 7 bin 428 sağlık çalışanı enfekte oldu
18:03 Fırtına nedeniyle Cizre'de çatılar uçtu
18:01 BM: Küresel turizm 3.3 trilyon dolar kaybedebilir
17:56 Patnos’ta sel: 3 köyde dere taştı
17:51 Reuters: Koronavirüs aşısının insanlı denemeleri başarılı oldu
17:43 3’lü zirve sonrası ortak bildiri
17:19 425 milyon fotoğrafta Güneş’in 10 yılı
17:01 HDP'den İstanbul Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasına tepki
16:39 İzmir Barosu'ndan kıdem tazminatı düzenlemesine tepki
16:37 Batan tekne halen bulunamadı
16:28 Tutuklu korona tedavisinin ardından cezaevine gönderildi
16:26 Devrimci sanatçıya suikast halkı sokağa döktü
16:12 Albayrak’a hakaret ettiği belirtilen 11 kişi gözaltına alındı
16:08 Halk Tv ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası
16:07 Erdoğan’ın sözlerinden sonra #SosyalMedyamaDOKUNMA hashtagi açıldı
15:55 Kulp’ta operasyon ardından orman yangını
15:49 HDP ve CHP’nin Meclis Başkan adayları belli oldu
15:43 Birleşik Devrimci Parti baskılara karşı kampanya başlattı
15:43 Sağlık emekçilerine şiddet protesto edildi
15:34 'HES'le halkın hafızası yok ediliyor'
15:28 Hak savunucuları: Türkiye işkence mekânı haline geldi
15:18 Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde usulsüzlük ve yolsuzluk depremi
15:06 DTK'ye dönük baskılar için 'Meclis Araştırması' talebi
15:01 Hassuni Mağaraları için UNESCO çalışması
14:58 Özak Tekstil'de işçiler darp edildi
14:45 ‘Güvenlik soruşturmasına’ şerh: Muhaliflerin geleceğini ipotek edecek
14:35 Diyarbakır eski vali yardımcısı ve 11 kişi hakkında dolandırıcılık davası