Sahadaki gazeteciler: Gazetecilik tehlikeli bir iş olmaya başladı

img

DİYARBAKIR – 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, mesleklerini yapmaya çalışırken karşılaştıkları sorunları anlatan gazeteciler, iktidar tarafından bugün gazeteciliğin "terör faaliyeti", gazetecilerin de "terörist" olarak tanımlanması sonucu mesleğin tehlikeli bir iş olmaya başladığını söyledi. 

Türkiye’de gazeteciler, 1961 yılında özlük haklarını azaltmak isteyen gazete patronlarına karşı verdikleri mücadeleyi kazandıkları günden bu yana 10 Ocak’ı Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutluyor. Ancak son yıllardaki siyasi atmosfer içerisinde on bini aşkın gazetecinin işsiz, 100’ünün de tutuklu bulunduğu Türkiye’de, hala mesleklerinin gereklerini yerine getirmeye çalışan gazeteciler bin bir zorluk ve baskı ile karşı karşıya.
 
Diyarbakır’da görev yapan gazeteciler Hatice Kamer, Vecdi Erbay, Mahmut Bozarslan, Remzi Budancir ve İnanç Yıldız, baskı altına alınan gazetecilik mesleği ve sahada karşılaştıkları sorunları anlattı. 
 
‘SAHA GAZETECİYE KAPATILDI’
 
Özellikle sahada çalışan gazeteciler için çalışma koşullarının  eski dönemlere göre daha da zorlaştığını söyleyen Gazeteci Hatice Kamer, çünkü neredeyse tüm sahaların gazetecilere kapatıldığını belirtti.
 
Öyle ki gazetelerin ellerinden soru sorma hakları ve zemininin dahi alındığını  ifade eden Kamer, “Bu yüzden artık her şey çok daha zor. Yani haber araçları artık daha az külfetli ama habere ve haber kaynağına ulaşma koşulları attık daha zor. Elinizde Sarı Basın kartı bile olsa, bu size her kanala ya da bilgiye ulaşma kapılarını açmıyor. Haberiniz bir bumerang gibi size soruşturma ve dava, hapis cezası olarak geri dönebiliyor. En fazla tutuklu gazetecinin Türkiye’de olması da kimse için bir gurur kapısı değil elbette. Çatışmalı süreçte hayatımıza giren bir ‘iliştirilmiş gazetecilik’ terimi vardı ki, bu tanımın kapsamını birazcık genişletip Türkiye’de yapılan gazeteciliğe uyarlayabiliriz. Tabi çok az sayıda kalan muhalif medyayı bunun dışında tutmamız gerekir. Onlara kalan tek mecra da sadece internet. Öncelikle gazetecilik bir geçim kapısı olmaktan çıktı ne yazık ki. Kapatılan birçok medya organı ile sahada işsiz kalan binlerce gazeteci var. Bu çok ciddi ekonomik ve sosyal sorunları da beraberinde getiriyor” diye belirtti.
 
‘BİR GÜNDEN SONRA UNUTULUYOR’
 
İçerisinde bulundukları koşullara dair “1960’tan bugüne ne değişti?” sorusunu soran Gazeteci Vecdi Erbay ise, yanıtı yine kendisi veriyor: “Hiç”.
 
Gazetecilerin sorunlarının düne göre daha büyüyüp, çeşitlendiğini ve karmaşık bir hal aldığını söyleyen Erbay, 10 Ocak’ta gazetecilere yönelik baskıların bir günlüğüne konuşulduğunu, ardında da unutulduğunu dile getirdi.
Gazetecilerin mesleklerini yapamadığını, sendikalarda örgütlenmenin çok az olduğunu vurgulayan Erbay, örgütlenmenin, dayanışmanın önündeki engellere dikkat çekti. 
 
‘GAZETECİLİK TEHLİKELİ BİR HAL ALDI’
 
İktidar tarafından bugün gazeteciliğin ‘terör faaliyeti’, gazetecilerin de ‘terörist’ olarak tanımlanması sonucu mesleğin tehlikeli bir iş olmaya başladığını belirten Erbay, nedenini şöyle açıkladı: “Tutuklu gazeteci sayısı 100’ün üzerinde. Yüzlerce gazeteci hakkında soruşturmalar açıldığını, gözaltına alındığını da hesaba katarsak, bu rakam tek başına gazetecilik yapmanın nasıl tehlikeli bir iş olduğunu gösteriyor aslında. Böylesi ağır bir baskıyla karşı karşıya olan gazetecilerle ilgili kamuoyunun oluşmamış olması bile gazetecilerin nasıl bir tecrit yaşadığını, saygınlığını nasıl yitirdiğini gösterir niteliktedir.”  
 
‘SAYGINLIĞINI KAYBEDEN BİR MESLEK OLDU’
 
Uzun yıllardır gazetecilik yapan Mahmut Bozarslan da, mesleğin her geçen gün daha da zorlaştığı ve saygınlığını kaybettiği düşüncesinde.
 
Gazeteciliğin sadece Diyarbakır veya bölgede değil, artık tüm Türkiye’de zor yapılan bir meslek haline geldiğini kaydeden Bozarslan, “Zorlukları artık herkes yaşıyor ama bu bölgede daha fazla yaşanıyor. Bu bölgede ‘Kürt medyası’ adıyla bir olgu var. Bana göre en fazla zorluğu Kürt medyasında çalışanlar çekiyor. Çoğu hakkında açılan soruşturmalar, sahada engellemeler, resmi kaynaklara ulaşamama ilk akla gelen zorluklar olarak sayabiliriz. Türkiye’deki iktidar yanlısı olan ve olmayan medya ayrımının yarattığı sorunları burada da yaşıyoruz. İktidar yanlısı medya resmi kurumlar nezdinde kabul görürken, iktidar yanlısı olmayanlara daha farklı gözle bakılıyor. İktidar yanlısı medyada çalışanlar ise sokakta, toplum içinde çalışmaları neredeyse imkânsız hale geldi. Özellikle çalışacak yer bulamadığı için yabancı kurumlarda çalışan meslektaşlarımız, iktidar yanlısı kesimler tarafında sık sık hedef gösterilmesi de son zamanlarda yaşadığımız sorunlar arasında” dedi.
 
‘KÖTÜYE GİDİYOR’
 
90’lı yıllarda tüm zorluklarına rağmen gazeteciliğin bir saygınlığının, herkesin de basına dair bir saygısının olduğunu dile getiren Bozaraslan, şunları ekledi: “Ancak bugün herkes kendi mahallesindeki gazeteciyi seviyor, sayıyor. 90 yıllarda vatandaşlar toplumsal olaylarda ya da gerginliklerde gazetecileri korurdu. Ama bugün korumayı bırakın bazı yerlerde tepkiler gazetecilere yöneliyor.” 
 
‘SUÇU TEŞHİR EDEN GAZETECİ YARGILANIYOR’
 
Gazeteci Remzi Budancir de, bugün bölgede işlenen bir suçu teşhir eden gazetecinin yargılanabildiği örneğini vererek içerisinde bulundukları koşullara ayna tuttu. Budancir, özellikle bölgede çalışan gazeteciler olarak yaşadıkları zorluklarını ise şöyle anlattı: 
 
“Diyarbakır’da, genelde Kürt illerinde gazetecilik yapmanın birçok zor yönleri var. Hak ihalelerinin yoğun yaşandığı bu kentlerde gazetecilik mesleğini icra etmek, işlenen suçu teşhir etmek demektir. Hak ihalelerine neden olanlar kamu görevlileri, kolluk güçleri olunca yapacağınız gazetecilik faaliyeti ‘suç’ sayılabiliyor. Gazeteci kendisini yargılanıyor görebilir. Yazılı-görsel basın kitle iletişim araçlarıysa, gazeteci bu iletişim içeriğini üreten bireydir. Kamu, toplum, halk adına olayı takip eder, izler, yazar, aktarır, eleştirir yazar ve çizer. Gazeteci bu bilinçle işini yapıyor ve içerik üretiyorsa yapacağı çalışma kuşkusuz önemlidir. Ancak üzülerek belirtebilirim ki bu denli önemli olan gazetecilik faaliyeti günümüzde çok farklı bir şekilde uygulanıyor. 
 
İktidar ve güç odakları, toplum yararına olan kitle iletişim araçlarını, kendi propaganda aralarına dönüştürme girişiminden hiç vazgeçmediler. İktidar odakları basını propaganda aracına dönüştürmüş durumda. Yaygın medya, ‘havuz medyası’ diye tamamlanan basın-yayın organlarının içinde bulunduğu durum buna en somut örnek teşkil ediyor. Ana akım medyanın iktidarın propaganda aracına dönüştürüldüğü ülkede kitle iletişim araçlarının amacına uygun iş yaptıklarından söz etmek imkansız.”
 
‘GAZETECİLİK YAPMAK ZORLAŞTI'
 
Gazeteciliğin geldiği noktanın iç açıcı olmadığını ifade eden Budancir, iktidar için risk oluşturulan hak ihlalleri, HDP, kayyım, Kürt sorunu, yolsuzluk-usulsüzlüklere ilişkin haberleri işleyen gazetecilerin hedef seçildiğini söyledi. 
Budancir, kutuplaşmanın yoğun olduğu, Kürt sorunun bu kadar yakıcı olduğu, milliyetçiliğin bu kadar işlendiği bu dönemde gazetecilik yapmanın bu nedenle artık zorlaştığını kaydetti.
 
‘KEYFİ OLARAK ENGELLENİYORUZ’
 
Gazeteci İnanç Yıldız ise, sahada haber takibi yapan gazetecilerin kolluk güçleri tarafından çoğu zaman keyfi olarak engellendiğini ve gittikleri herhangi bir açıklamada bir ordu kolluk kuvvetiyle karşılaştıklarını dile getirdi. 
Toplumsal eylemlere yönelik müdahalelerde  gazetecilerin de şiddete maruz kalabildiğini ifade eden Yıldız, gazetecilerin aynı zamanda ekonomik sorunlarla boğuşmak zorunda kaldığını vurguladı.
 
Yıldız, “Çok zor koşullar altında mesleğini icra etmeye çalışan bir çok gazeteci, düşük ücretle ve güvencesiz çalıştırılmakta. Bu her ne kadar basın kuruluşlarının mali baskı altına alınmasıyla açıklansa da, bunun değiştirmenin alternatif yollarının bulunması gerekiyor. Dijitalleşen medyada gelir getirici farklı ücret modelleri de geliştirilebilmeli ve dayanışma ağlarının daha sağlam temellere oturtulması gerekiyor. Sonuç olarak insanı zihnen ve bedenen olağanüstü yıpratan gazetecilik mesleğinin sağlıklı ilerlemesi için ekonomik şartların düzeltilmesi olmazsa olmaz olarak başta gazeteci örgütlerinin önemli gündemi olması gerekiyor. Yoksa zaten siyasi baskılarla yıpranan gazetecilik 10 Ocak’ta çalışamayan gazetecilerin günü olarak kutlanacak” diye belirtti.
 
MA / Lezgin Akdeniz
 

Diğer başlıklar

17:32 Erivan Radyosu arşivindeki klamlar kitaplaştırıldı
17:25 HDP suç duyurusunda bulundu
17:22 Soylu’yu eleştiren işçiyi işten çıkardı
17:15 ‘İstismar affını Meclis’e getirmeyin’
17:01 AKP önündeki eyleme gözaltı
16:59 Terhisler 31 Mayıs’ta başlıyor
16:58 Hasta tutuklular neden tahliye edilmiyor?
16:39 Mezarlık saldırılarına suç duyurusu
15:44 TMMOB: Meslek alanımıza darbe vurulacak, ülke kaybedecek
15:31 Oluç: 27 Mayıs apoletli, bugün kravatlı darbe
15:25 Kayyımın taşınmaz satışına bir itiraz daha
15:19 Bingöl'de trafik kazası: 2'si ağır 8 yaralı
15:18 HDP’ye sistematik saldırıların amacı nedir?
15:18 Düzenli uyku için öneriler
15:16 BTS'den sürgünlere tepki
15:05 ‘Eşitsiz’ ek ödemelere alkışlı protesto
15:00 101 ay geçti: Adaletin yolu Roboski’den geçer
14:58 HDP binasının kundaklamasına tepki
14:33 Gezi’de yaşamını yitirenler anıldı
14:32 Dr. Ertuğrul hastane önünde anıldı
14:31 'Cumartesi Anneleri Haftası' için kanun teklifi
14:18 PTT emekçilerinden imza kampanyası
14:14 Grup Yorum’dan konser başvurusu
14:12 Kadınlara 'ortak mücadele' çağrısı
13:39 Öğretmenlerin Cuma namazına görevlendirilmesine tepki
13:37 Tanrıkulu’dan zorla kaybetme raporu: Sözleşmeyi imzalayın
13:13 Kayalıklardan düşerek öldü iddiası
13:12 İstanbul’da 5 camide Cuma namazı
13:07 HDP binasına 'maskeli' kundaklama
12:53 ATO: Koruyucu ekipman kaygısı motivasyonu azalttı
12:52 Vinç sepetinden düşen 2 işçiden 1'i öldü
12:33 Kırşehir'de tutuklular açlık grevine başladı
12:15 Manisa’da bir kadın katledildi
12:08 ‘Sağlıkçıların virüse yakalanmasından iktidar sorumlu’
12:04 Ilısu Barajı’nda 1 çocuk boğuldu
12:04 Merkez Bankası’nın rezerv varlıkları düştü
11:41 Sıcak hava narenciyeye zarar verdi
11:39 Van Gölü'nde yasağa rağmen 16 ton balık avlandı
11:24 Diyarbakır'daki tutuklamalara itiraz
11:10 Kars’ta Mor Hat açıldı
11:05 Hasta tutuklu Filiz: Ölüme terk edildim
10:48 Kadınlar tüm dünyada şiddete karşı ses yükseltiyor
10:12 HDP ‘Demokrasi İnşa Etme Belgesi’ açıklayacak
09:28 Kelebek ve arılar mor dikende buluştu
09:27 Babaannesi Dilgeş için seslendi
09:12 Rosa Kadın Derneği neden hedef seçildi?
09:12 Aynı koğuşu paylaşan 3 engelli tutuklu için çağrı
09:11 Durakoğlu: İktidar polis şiddetine çanak tutuyor
09:11 Fincancı: Cenazelerin kaldırıma gömülmesi işkence suçu olarak değerlendirilmeli
09:10 Tursun: Polis şiddetinin nedeni cezasızlık
09:09 Karantinadaki tutuklular gerekli besinlere ulaşamıyor
09:08 Aileler mezarlık saldırılarını yargıya taşıyor
09:08 Dr. Küni: Tedbirler gevşedi vaka arttı
09:08 Kadın Savunma Ağı: Direniş hiç durmayacak
09:05 Prof. Kılıçaslan'dan ‘normalleşme’ uyarısı
09:05 Kentten köye dönüş
09:05 İHD’li Yıldız: Polis şiddeti soruşturulmuyor
09:05 Hasta tutuklu bir yıldır tek kişilik odada
09:02 Kaderine terk edilen kilise çöpten geçilmiyor
09:02 Nükleer santrallere 'resimli' meşrulaştırma
09:02 2 yaşlı hasta tutuklu ölüme terk edildi
09:00 Tutuklu gazeteciler: Asıl suç gerçekleri gizlemektir
09:00 Can Atalay: İktidarın Gezi korkusu sürüyor
09:00 Yazar Temel: Ulusal birlik hava ve su kadar gereklidir
09:00 28 MAYIS 2020 GÜNDEMİ
08:57 Hızlı tren seferleri yeniden başladı
00:36 Suriye Gelecek Partisi Başkanı’na suikast
27/05/2020
23:55 Dünya genelinde vaka sayısı 5 milyon 750 bini aştı
23:30 Ağrı'da koronavirüs vaka sayısında artış
23:24 Polisten tüm mahalleliye şiddet
22:53 MSB: İdlib’te bir asker hayatını kaybetti
21:45 Urfa’da 13 bina daha karantinaya alındı
21:28 ‘Katledilen kadınların davalarının takipçisi olacağız’
21:10 Erdoğan CHP’yi darbeden medet ummakla suçladı
20:56 Kadıköy’den seslendiler: Tutuklanan kadınlar serbest bırakılsın
20:30 Kovid-19’dan 34 kişi daha hayatını kaybetti
19:40 İzmir’de enfekte olan sağlıkçı sayısı 501 oldu
19:38 CHP Meclis üyesi Koyurga serbest bırakıldı
19:34 #CumartesiAnneleri25Yaşında
19:30 KCDP’den Bakanlığın kadın cinayeti verilerine tepki
19:03 ‘AKP tutuklamalarla kadınları sindirmeyi hedefliyor’
18:56 Kiliseye bir saldırı daha: Haç yerinden söküldü
18:46 Cezaevinden izinli çıktı, bir kadını katletmek istedi
18:12 'Suç dosyası değil, susturma ve bastırma soruşturması'
17:48 Polis ve bekçi şiddeti Meclis gündeminde
17:42 Fiziksel mesafe yine unutuldu
16:46 Erdoğan’ın suç duyurusundan sonra gözaltı
16:40 'Sabri Kaya'nın katili iktidardır’
16:37 TMMOB’dan Çeşme Projesi’ne tepki
16:36 Avcılar’da fabrika yangını
16:36 Zırhlı aracın 'kuralsızlığı' kazaya neden oldu
16:35 İdlib'de patlama
16:33 Kepenkleri kaldıran esnafa bir dokun bin ah işit
16:16 Marş dayağı Meclis'e taşındı
15:57 Kişisel koruyucu ekipman hala sorun
15:38 Van cezaevleri raporu: Kapılar bağımsız heyetlere açılsın
15:37 KESK: Elektrik kesintileri eğitimi olumsuz etkiliyor
15:36 Dolunun vurduğu çiftçilere ziyaret
15:24 Alevi kadınlardan istismar affına tepki
15:17 Yasak sonrası sokaklar dolup taştı