Soykırıma tepki: Şengal asla unutulmayacak

img

HABER MERKEZİ - Şengal Katliamı'na 6'ncı yıldönümünde tepki yağdı. Birçok kentte düzenlenen etkinliklerle soykırıma dikkat çekilerek, Şengal'e yönelik devam eden saldırılara tepki gösterildi. 

Êzidîlere dönük 2014'te gerçekleşen katliamın 6’ncı yıldönümü dolayısıyla birçok kentte açıklama yapılarak, katliamda yaşamını yitirenler anıldı. Şengal'e yapılan saldırılarla Êzidîlerin hala soykırım tehdidi altında olduğu vurgulanan açıklamalarda, dünyanın sessiz kalmasına tepki gösterildi. HDP'li Êzidî vekil Feleknas Uca, "Şengal’in yarasını kapatmak yerine bombalıyorlar" diyerek, Türkiye'nin yaptığı hava saldırılarına tepki gösterdi.
 
BATMAN 
 
Batman'da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, DAİŞ'in 3 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirdiği Êzidî Soykırımı'nın 6’ncı yılında açıklama yaptı. HDP il binası önünde yapılan açıklamaya Batman Milletvekili Feleknas Uca, TJA aktivistleri, HDP ve DBP’li yöneticiler katıldı. 
 
Açıklama öncesi kadınları ablukaya alan polisler, kadınları “sosyal mesafe cezası” kesmekle tehdit etti. Yaşanan tartışmaların ardından açıklamaya katılan kadınlara “sosyal mesafe cezası” kesildikten sonra açıklama yapıldı. 
 
DÜNYA SESSİZ KALDI
 
HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, 3 Ağustos tarihinin kara bir gün olduğunu söyleyerek, Şengal’de tüm dünyanın gözü önünde vahşi bir soykırımın yaşandığını kaydetti. Uca, binlerce Êzidî kadın ve çocuğun kaçırıldığını, hala 3 bin kadının akıbetinin bilinmediğini hatırlattı. Êzidîlere yapılan soykırımın Êzidî kadınları şahsında tüm Ortadoğu ve dünya kadınlarına yapıldığını söyleyen Uca, “Yakın zamanda DAİŞ çeteleri tarafından Ankara’ya 3 Êzidî kadın getirildi. DAİŞ çetesinin amiri Ankara’ya kadar nasıl geliyor? Êzidî çocuklar Şengal’de kaçırıldı ve DAİŞ aileleri, çocukları Antep ve Kırşehir’e getirdi. Bu hangi hukuktur?” diye sordu. 
 
HDP’li vekil Feleknas Uca, Êzidîlerin 74 fermana rağmen boyun eğmediğini belirterek, “Şengal yarasından bahsettiğimizde ceza vereceklerini söylüyorlar. Ne ceza veriyorsanız verin. Şengal soykırımından sonra Türk devleti 5 defa Şengal’e saldırdı. Şengal’in yarasını kapatmak yerine, Şengal’i bombalıyorlar. Tüm dünya bu soykırıma sessiz kaldı. Şengal asla unutulmayacak” ifadelerini kullandı.
 
VAN
 
Van’da HDP Kadın Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Êzidî Soykırımı dolaysıyla ortak açıklama yaptı. HDP il binası bahçesinde düzenlenen anma programında, bahçede bulunan ağaçlara Êzidî kadınların fotoğrafları asıldı. Ortak açıklamayı yapan DBP Parti Meclisi üyesi Hatice Kiye, DAİŞ’in katliamından kurtulan Êzidî kadınların göçe maruz kaldığını ve gittikleri ülkelerde ötekileştirildiklerini belirtti. Kiye, “Êzidî kadınlar göç ettikleri ülkelerde de anadil ve inançlarını yaşayamamaları ferman içinde ferman koşularına maruz bırakmakta, kamplarda zorlu koşullarda yaşamakta, yaşadıkları kamplardan çıkarılarak; psikolojik ve fiziki şiddetin her türlü boyutuyla yaşamaya zorlanmaktadır. Aynı zamanda kendi kültür ve toplumlarından uzakta olmalarından kaynaklı bir de kültürel soykırıma maruz bırakılmaktadırlar” dedi. 
 
KADIN KIRIMI GÜNÜ 
 
3 Ağustos'un “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” olarak kabul edilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirten Kiye, “Alanlarda, uluslararası mecralarda sürdüreceğiz. Êzidî kadınları toplumlarından izole edilmesin. Entegre adı altında kültürel soykırıma son verilsin. Tüm suçlular uluslararası bağımsız bir mahkeme önüne çıkarılsın, cezalandırılsın. Avrupa, Êzidî kadınlar ve Şengal Soykırımı ile ilgili izleri kaybettirme politikasından vazgeçsin. Dünya kadın örgütleri, hukuk örgütleri ve barolar sorumluluk alsın” çağrısında bulundu.
 
Açıklamanın ardından Êzidî katliamında yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra kadın katliamları ve tecavüzlerine ilişkin bir skeç sahnelendi. Skeçte zılgıtlar eşliğinde kara çarşafları üzerlerinden atan kadınlar, beyaz kıyafetleriyle Êzidî kadınlarını andı. “Jin jiyan azadî” sloganının atıldığı etkinlik, dengbêj kadınların ezgileriyle son buldu.
 
MARDİN 
 
Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Güven (Bacinî) köyünde Êzidîlere yaşatılan 74’ncü fermanın 6’ncı yıldönümü TJA öncülüğünde düzenlenen etkinlikle kınandı. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar yaptığı konuşmada, katliamdan sonra Şengal’e dönmek isteyen Êzidîlere hiçbir şekilde yardım edilmediğini hatırlatarak, AKP’nin sürekli sorun çıkardığını belirtti. Şuan 75’inci katliamın hazırlıklarının yapıldığını kaydeden Dündar, “Başûr (Federe Kürdistan Bölgesi) ve Şengal’e saldırılar tekrar başladı. Bu saldırılarla 75’nci fermanı gerçekleştirmek istiyorlar. Ancak yeni bir fermana ve katliama izin vermeyeceğiz. Mesele Yahudi, Süryani, Arap veya Êzidîlik değildir. Mesele zihniyet meselesidir. Bugün sıra Êzidîlerde ise yarın başka bir halkta olur. Binlerce Êzidî kadını kaçırıldı ve zulüm yapıldı. Halkların başına gelmiş en son felaket DAİŞ’tir” dedi.
 
HATAY 
 
HDP Hatay İl Örgütü, Êzidîlere dönük gerçekleşen katliamın yıldönümüne ilişkin parti binasında açıklama yaptı. HDP Hatay İl Eşbaşkanı Aysel Eşiyok, "Haklarını ve yaşamını tehdit eden cinsiyetçi şiddete ve artarak devam eden saldırılara, kadın kırımına karşı dünya kadınları ile birlikte mücadeleyi sürdürüyoruz" dedi.                                  
 
HDP İskenderun İlçe Örgütü eşbaşkanları Hülya Ateş ve Nevzat Güzel ise, katliamın yıldönümü nedeniyle yaptıkları yazılı açıklamada yaşamını yitirenleri andı.

ADANA

HDP Adana Kadın Meclisi ve TJA aktivistleri, DAİŞ'in 3 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirdiği Êzidî Soykırımı'nın 6’ncı yılında açıklama yaparak, mor ve beyaz balon uçurdu. Ellerinde balonlar olan kadınlar, Adana Merkez Park içinde açıklama yaptı. Kadınlar adına basın metnini okuyan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, 3 Ağustos'un “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” olarak kabul edilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. Tural, "Êzidî kadınların ve çocukların barbar DAİŞ çeteleri tarafından sistematik bir şekilde tecavüze uğraması, köle pazarlarında satılması, her türlü işkence ve şiddete maruz kalması; erkek iktidarının sistemi olan militarizmin kadın ve çocuk bedeni üzerinden egemen erkeklik zihniyetlerini kalıcılaştırmak istemelerinin nedenidir. Êzidîlerin, aynı zamanda kendi kültür ve toplumlarından uzakta olmalarından kaynaklı bir de kültürel soykırıma bırakılmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda Êzidî kadın ve çocuklar şahsında Êzidî halkına dönük bu soykırımı kınıyoruz" dedi.

Açıklama ardından kadınlar alkış ve zılgıtlar eşliğinde mor ve beyaz balonları gökyüzüne bıraktı. 

İSTANBUL

 evgera Jinên Azad (TJA), Êzidî halkına yönelik gerçekleştirilen katliamın yıldönümünde anma etkinliği düzenledi. Kadıköy’de bulunan Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’ (BERKSAV) bahçesinde gerçekleşen etkinliğe TJA aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm, Barış Anneleri ile çok sayıda kadın katıldı.

Vakfın bahçesine “3 Ağustos Êzidî soykırımı ve kadın kırımını unutmadık”, “ Em jenosîta 3’yê Tebaxê û qirlirina jinan ji bîr nakin”  pankartları ve katliam temalı fotoğraflar asılırken, katılımcı kadınların beyaz tülbent ve atkılar takması dikkat çekti.

KİMLİKLERİNDEN VAZGEÇMEMENİN BEDELİ

Etkinlikte konuşan TJA aktivisti Zekiye İlbasan, Êzidî halkının binlerce yıldır Kürtlüklerinden ve inançlarından vazgeçmediği, egemen güçlerin askerleri olmayı kabul etmediği için katliamlara uğradığını ifade etti. Êzidîlerin tüm Fermanlara karşı direndiğini ancak Kürt halkının örgütsüzlüğünün büyük kayıplara yol açtığını söyleyen İlbasan, katliamların tarihsel sürecine ilişkin konuştu.

‘KDP İHANETİ KATLİAMA ZEMİN SUNDU’

 DAİŞ’in Şengal’e saldırısı sonrası KDP’nin ihanet içine girerek, Êzidîleri yalnız bırakıp kaçtığına dikkati çeken İlbasan, “Kürt halkını ve Êzidîleri koruyacaklarına maalesef kaçmaları İŞİD’in katliamlarına zemin sundu” dedi. İlbasan, örgütlü ve ortak mücadelenin önemine vurgu yaparak, katliamın bu örgütlü yapı ile engellendiğini anımsattı.

 ‘ÖZGÜR YAŞAMI İNŞA EDİYORLAR’

 Ardından söz alan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, Êzidî halkının yeniden soykırıma maruz kaldığını ifade ederek, “Halen saldırı altında olmalarına rağmen, halen işgal tehdidi altında olmalarına rağmen, halen bombalamalarla karşı karşıya olmalarına rağmen bir yandan da yeni yaşamı, özgür yaşamı kadın eşitliğini esas alan yeni yaşamı kuruyorlar. Sadece kendi ülkelerinde değil, dünyanın dört bir yanında mücadeleleri sürüyor. Mücadeleleri kadınlarla dayanışarak sürüyor” dedi.

 BİRLİKTE MÜCADELE SÖZÜ

 Êzidîlerin bir yandan da uluslararası alanda yargılama yapılması için mücadele içerisinde olduğunu hatırlatan Gülüm,  “Çünkü soykırım suçunun kendisi uluslararası ceza mahkemelerinin konusudur. Bunun için de bir yandan mücadele içindeler. Biz kadınlar olarak da Êzidî kadınlarının yanında olduğumuzu, birlikte mücadele sözümüzü bir kez daha yineliyoruz. Yeniden vatanlarına dönebildikleri, eşit, özgür, işgal tehditlerinin devam etmediği bir hayat için verdikleri mücadelede yanlarında olduğumu belirtiyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sanatçı Baran Bozyel sahne aldı. Etkinlik, seslendirilen şarkıların ardından gerçekleştirilen sinevizyon gösterimi ile son buldu.

DİYARBAKIR

Tevgera Jinen Azad (TJA) ativistleri, Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Ezidilere yönelik 74’üncü Ferman’a ilişkin Ofis kavşağı Hazal Park'ta ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada Ezidi katliamında yaşamını yitirenler için bir dakikalık sessizlik eylemi yapıldı. Açıklamada konuşan TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, “Êzîdî kadınları toplumlarından izole edilmesin. Entegre adı altında kültürel soykırıma son verilsin. Tüm suçlular uluslararası bağımsız bir mahkeme önüne çıkarılsın, cezalandırılsın” diye vurguladı.

EZİDİ KADINLARINA KÜLTÜREL SOYKIRIM

DAİŞ’in elinden kurtarılarak başka ülkelerde yaşamak zorunda kalan Ezidi kadınlarına dikkat çeken Gökkan, “Ezidi kadınları, göç ettikleri ülkelerde de anadil ve inançlarından yaşayamamaları ferman içinde ferman koşularına maruz bırakmakta, kamplarda zorlu koşullarda yaşamakta, yaşadıkları kamplardan çıkarılarak; psikolojik ve fiziki şiddetin her türlü boyutuyla yaşamaya zorlanmaktadır. Aynı zamanda kendi kültür ve toplumlarından uzakta olmalarından kaynaklı bir de kültürel soykırıma maruz bırakılmaktadırlar” dedi.

Zorla göç ettirilen ve alıkonulan kadınlara karşı gerçekleştirilen bu insanlık suçunun her yönüyle açığa çıkması ve sorumluların yargılanması gerektiğini vurgulayan Gökkan, saldırılara ve soykırım politikaların devam edilmesi dünyadaki tüm kadınlara uygulanan her türlü şiddet politikalarının devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

‘SOYKIRIM SORUMLULARI YARGILANMALIDIR’

Şengal Katliamı’nda sorumluluğu bulunan devletlere işaret eden Gökkan, “BM, 21. yüzyılda dünyanın gözleri önünde gerçekleşen Êzidî soykırımının tüm yönleriyle açığa çıkarılmasından sorumludur, sorumluluğunu derhal yerine getirmelidir. Şengal özerkliği uluslararası tanınmalı statüye kavuşmalıdır. BMGK tarafından bu soykırımın tüm sorumlularının yargılanması için UCM Başsavcılığına ivedilikle başvuru yapılması, uluslararası ceza mahkemesi nezdinde yargılamaların yapılması, çağrımızı yeniliyoruz. Bunların yanı sıra dünyanın farklı kıtalarından 73 kadın örgütü 2016 yılında 3 Ağustos gününün kadın soykırımına karşı uluslararası mücadele günü olarak ilan etti. Bu günün devletler nezdinde de kabul edilmesi bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için aciliyet arz etmektedir” diye konuştu.

ŞIRNAK

Şırnak'ın Cizre ilçesinde de katliam protesto edildi. TJA tarafından Seyri Cizre'de yapılan açıklamada konuşan TJA Üyesi Zozan Aksu, DAİŞ’in Şengal'e dönük saldırılarında 250 bin  kişinin Şengal’den göç etmek zorunda bırakıldığı, tespit edilebilen 2 bin 745 çocuğun ailesiz kaldığını ve kayıp çocuklar hala bulunmadığını söyledi. Katliamda 68 inanç yerinin bombalandığını, 7 bine yakın kadının köle pazarlarında satıldığını, on binlerce Êzidî'nin katledildiği bilgisini veren Aksu,"Ezidi kadınların ve çocukların barbar DAİŞ çeteleri tarafından sistematik bir şekilde tecavüze uğraması, köle pazarlarında satılması, her türlü işkence ve şiddete maruz kalması; erkek iktidarının sistemi olan militarizmin kadın ve çocuk bedeni üzerinden, egemen erkeklik zihniyetlerini kalıcılaştırmak istemesinin nedenidir" dedi.

Aksu konuşmasını, "Bizler TJA'lı kadınlar olarak; 3 Ağustos tarihinin ''Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü’ olarak kabul edilene kadar mücadelemizi alanlarda, uluslararası mecralarda sürdüreceğiz. Êzîdî kadınları toplumlarından izole edilmesin. Entegre adı altında kültürel soykırıma son verilsin. Tüm suçlular uluslararası bağımsız bir mahkeme önüne çıkarılsın, cezalandırılsın. Avrupa, Ezidi kadınlar ve Şengal Soykırımı ile ilgili izleri kaybettirme politikasından vazgeçsin. Dünya kadın örgütleri, hukuk örgütleri ve barolar sorumluluk alsın" diyerek sonlandırdı. 

Açıklama atılan "Komkujîya Şengalê Em ji bir nakîn" sloganları ile son bulurken 1 dakikalık sessizlik eylemi yapıldı. Protesto gösterileri yakılan dilek fenerlerinin uçurulması ile son buldu. 

MERSİN

HDP Mersin Kadın Meclisi, Êzidî Soykırımı'nın 6’ncı yılında açıklama yaparak, fener uçurttu. HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve TJA'nın da destek verdiği açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Barış Meydanı'nda yapılan açıklamada konuşan HDP’li vekil Kurtulan, 3 Ağustos'un “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” olarak kabul edilmesini istedi. Türkiye ile diğer ülkelerin DAİŞ'le olan ilişkilerine dikkati çekerek, bu katliamında direk sorumlu olduklarını belirten Kurtulan, DAİŞ tarafından esir alınan kadınların akıbetini sordu. Êzidî kadınlarına yapılan saldırının tüm kadınlara yapıldığını dile getiren Kurtulan, DAİŞ zihniyeti gidene kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

Açıklama ardından kadınlar fener uçurttu.Diğer başlıklar

20:31 Kalın ile O'Brien telefonda görüştü
20:09 Gözaltında olan 2 HDP'liye avukat kısıtlılığı
20:07 Osman Kavala hakkında ikinci iddianame hazırlandı
19:37 Kovid-19’dan 68 kişi daha hayatını kaybetti
18:49 Mor Dayanışma: Pandemi toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdi
18:27 Urfalı kadınlardan HDP ile dayanışma
18:16 Aydın, yazar ve hukukçulardan HDP’ye ‘üye ol’ çağrısı
18:10 Turgut'un gözaltına alındığı belirtilen yerde kayalık çıkmadı!
17:56 Cizre'de 12 yıl sonra 8 kişiye 24 yıl ceza
17:52 HDP’ye destek artıyor: İktidar halk desteğini kaybediyor
17:37 Ermenistan Savunma Bakanlığı: Türkiye Ermenistan'a ait savaş uçağını vurdu
17:02 HDP'den hukukçulara 'adalet mücadelesi' çağrısı
16:30 STÖ'lerden HDP’ye dayanışma ziyareti
16:10 Gözaltındaki siyasetçilerin emniyet ifadeleri başladı
16:03 Haber-Sen: Teftiş kurulu raporlarıyla 15 PTT emekçisi ihraç edildi
16:03 Savaş uçakları Amediye kırsalını bombaladı
15:47 Kızı için Akbil basmadığı gerekçesiyle saldırıya uğradı
15:40 AYM, Kavala kararını erteledi
15:37 Eğitimciler taleplerini sıraladı
15:20 Dersim’de ‘HDP’ye üye ol’ çağrısı
15:04 Buldan Kars’ta: Kobanê eylemlerinin sorumlusu AKP’dir
14:57 İnşaat işçileri haklarını talep etti
14:38 Kerestecioğlu: Arkadaşlarımıza bayat yemek veriliyor
14:17 Sağlık sendikaları: Eşit uygulama ilkesi ihlal edildi
14:06 Safitürk'ün ailesi: Olayın içinde emniyet amiri var
14:01 DAD Genel Başkanı: İktidar kendi sonunu hazırlıyor
13:35 'HDP umuttur, umut susturulamaz'
13:35 Mersin'de gözaltılar protesto edildi
13:21 İstanbul’da dolu yağışı
12:54 Üç yıl boyunca kendisini taciz eden erkeği teşhir etti
12:41 Dünyadan HDP ile dayanışma açıklamaları
12:35 Şırnak Cezaevi’nden 7 tutuklu sevk edildi
12:32 Mardin’de HDP’nin açıklamasına engelleme
12:23 Başaran: Mücadeleyi büyüteceğiz
12:13 Albayrak’ın YEP açıklamasına ekonomistlerden yorum: Alice harikalar diyarında
12:05 Kars'ın giriş-çıkışları HDP'lilere kapatıldı
11:49 Avukatlardan İmralı için başvuru
11:49 Tutukluluğa devam kararı: Gerekçe mükerrer soruşturma
11:28 6-7 Eylül Pogromu ‘kaba ve yaralayıcı’ bulundu
11:28 Mahkeme ‘Kobanê soruşturmasının’ mükerrer olduğunu onadı
11:20 Sever: Türkiye’nin amacı Azerbaycan’da askeri üs kurmak
10:42 TL eriyor
10:36 Kozluk’ta 2 gözaltı
10:33 Bilgen’in 2 davası da bu hafta görülecek
09:40 Önlü’den muhalefete: Birlikte mücadele edersek başarırız
09:22 HDP’ye üyelik ve dayanışma arttı
09:22 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İlim Yayma Cemiyeti’ne bağlandı!
09:19 ‘İktidar her sıkıştığında aklına Kobanê geliyor’
09:18 Diyarbakır’da 7 bin öğrenci için 'belirsiz' eğitim dönemi
09:16 Ankara Üniversitesi’nden sağlıkçılara sosyal medya yasağı
09:16 Aksaçlılar: HDP’nin yanında olmak zorunluluktur
09:14 Suriyeli mülteciler: Hayat çok zor
09:10 Ilısu Barajı'nda sular çekildi balıklar öldü
09:10 Uğurlu: Savunmadan çıkıp faşizmi püskürtmek gerekiyor
09:09 Doğa tahribatına karşı kitap okuma eylemi büyüyor
09:07 Doğu Akdeniz’de kalıcı bir çözüm görünmüyor
09:06 Sağlık çalışanlarının test sonucu değiştiriliyor
09:05 Diyarbakır Kadın Akademisi üyesi Aras: Ülke kadın mezarlığına döndü
09:02 Her yıl 5 bin kaz yetiştiriyorlar
09:00 29 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:58 HDP Mersin Eşbaşkanı ve PM üyesi gözaltına alındı
00:06 Üzerine palet düşen mühendis yaşamını yitirdi
28/09/2020
23:54 ‘İsimsizler’ soruşturmasında 3 tutuklama
23:06 Hasta tutuklu Mehmet Yamaç süresiz açlık grevine başladı
22:38 Erdoğan ve Johnson telefonda görüştü
22:31 Aliyev: Karabağ, BMGK kararları temelinde çözüme kavuşturulmalı
21:56 Ermeni Patrikhanesi’nin olduğu sokakta provokasyon
21:14 MSB: Irak’ta bir asker hayatını kaybetti
21:02 Beytüşşebap'ta gözaltına alınan genç Mardin TEM'de çıktı
20:57 Buldan’ın programı öncesi Kars’ta eylem ve etkinlik yasağı
20:17 Bağdat Uluslararası Havalimanı'na roketli saldırı
19:39 Koronada bugün: 65 yeni ölüm, bin 412 tanı
19:36 Dersim'de eylem ve etkinlik yasağı
19:09 STÖ'lerden HDP'ye destek ziyaretleri
18:55 Beytüşşebap'ta gözaltına alınan gençten haber alınamıyor
18:38 Ali Babacan Sancar’ı aradı
18:35 HDP eski Muş İl Eşbaşkanı Çakı tahliye edildi
18:28 'Kendimizi savunuyoruz' kampanyası Manisa’da start verdi
18:21 Gözaltındaki siyasetçiler yemek boykotuna başladı
18:05 ‘Bu bir intikam saldırısıydı’ diyen Kırcı hakkında takipsizlik kararı
17:19 Hande Şeker davasında savcı mütalaasını verdi
16:34 Ege’de 4 ayda 197 hak ihlali
15:55 Diyarbakır Pandemi Koordinasyonu’ndan ‘Çember daralıyor’ uyarısı
15:41 Patnos Cezaevi’ndeki tutuklu: Korona yayıldı
15:28 Rosa üyesi Remziye Sızıcı tahliye edildi
15:24 Roboski Katliamı 105'inci ayında: Cezasızlık sürüyor
15:23 Uluslararası Mülteci Filmleri Festivali iptal edildi
15:13 Erdoğan: Azerbaycan’ın yanındayız
15:09 Ermenistan: Türkiye 4 bin selefiyi Azerbaycan'a gönderdi
15:09 ‘Yıkılacak Duvarlar’ Dersim’de
14:50 Cargill işçileri 893 gündür direniyor
14:43 HDP Grup Başkanvekilleri: Hesap vermesi gereken iktidardır
14:40 Dersimli sanatçılardan hükümete: Siyaseti daraltmaktan vazgeç
14:16 Buldan yarın Kars halkıyla buluşacak
14:10 STÖ’lerden HDP’yi sahiplenme çağrısı
13:51 TÜM BEL-SEN’den ihraç tepkisi
13:44 Yeni yapılan pandemi hastanesinde önlem yok
13:18 Gözaltı protestoları 4'üncü gününde: Tek çare direniş
13:18 Hastanede kayıt sistemin aksaması salgına zemin hazırlıyor
13:12 Salih Müslim: Türkiye Kobanê zaferini hazmedemiyor