HAKİM: 522 milyon yaşam hakkı gaspı tespit ettik

img
İSTANBUL - HAKİM, bu yılın ilk 6 ayında yaşanan hayvan hakları ihlallerine ilişkin hazırladığı raporda, en az 522 milyon 349 bin 599 yaşam hakkı gaspı tespit ettiklerini açıklayarak, bu duruma karşı yasal düzenleme istedi.  
 
Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), 2020 yılının ilk 6 ayında yaşanan hayvan hakları ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. İnternet üzerinden düzenlenen basın toplantısına, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Rıdvan Turan, Yunuslara Özgürlük Platformu, Hayvanlara Adalet Derneği, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği temsilcileri de katıldı. 
 
Hayvanlara dönük öldürme, boğma, yakma, tecavüz gibi pek çok saldırı ve şiddetin yaşandığına dikkat çekilen raporda, cezasızlığının şiddeti artıran bir neden olduğu vurgulandı.  
 
TABLONUN SADECE KÜÇÜK BİR KISMI
 
Toplantıda ilk olarak söz alan Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Fatma Biltekin, hayvanların yaşadıkları rutin şiddetin görünmez ve bilinmez kılınmaya devam ettiğini belirtti. Biltekin, hazırladıkları rapora değinerek, “6 aylık ihlal raporda medyaya yansıyan haberleri, sosyal medyadan alınan ihbarları, TÜİK ve Hayvancılık Genel Müdürlüğü verilerini kullandık. Bu veriler tablonun sadece küçük bir kısmını ortaya koyuyor” dedi.
 
ÖNERGE VERMEYEN TEK PARTİ AKP
 
Hayvan hakları yasasının pandemi gerekçesiyle geri plana atıldığını anımsatan Biltekin, bu süreçte Meclis’te birçok yasa teklifinin görüşülüp onayladığını söyledi. Biltekin, Meclis’in web sitesi üzerinden yapılan inceleme sonuçlarını şu şekilde paylaştı:  “Ocak-Haziran 2020 tarihleri arasındaki 6 aylık dönemde yalnızca hayvan haklarıyla ilgili 2 kanun teklifi kaydı bulundu. İlk altı ayda hayvan haklarıyla ilgili kanun teklifi sunan iki parti yalnızca HDP ve CHP oldu. Yazılı Soru Önergeleri başlığı altında yine aynı ‘hayvan’ sözcüğüyle yaptığımız aramalarda CHP’nin 8, HDP’nin 6, İYİ Parti’nin 2, Saadet Partisi’nin 1 adet soru önergesi verdiğini gördük. Hayvan haklarıyla ilgili herhangi bir soru önergesi vermeyen tek parti bir kez daha AK Parti oldu.”
 
SORU ÖNERGELERİ CEVAPSIZ
 
Canlı hayvan ithalatıyla ilgili CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi tarafından verilen en az 9 farklı soru önergenin olduğunu paylaşan Biltekin, bu soruların ağırlıklı olarak Berat Albayrak'a ve Bekir Pakdemirli'ye yöneltildiğini ve hiçbirinin zamanında yanıtlanmadığının altını çizdi.
 
ZEHİRLEME, BOĞMA, YAKMA, TECAVÜZ…
 
Ardından söz alan Hayvan Hakları ve Etiği Derneği’nden Ezgi Dilara Akdağ, yaşanan hak ihlallerini sıraladı. Akdağ, hak ihlallerini şu şekilde paylaştı:
 
“* 2020 yılının ilk 6 ayında en az 522 milyon 349 bin 599 yaşam hakkı gaspı raporlandı. Bu veriler Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı, eti için öldürülen tavuk ve hindi sayısı ile medyaya yansıyan ihlalleri kapsıyor.
 
* Basına yansıyan haberlere göre en az 726 hayvan avcılık yüzünden katledildi. En az 251 hayvan zehirlenerek öldürüldü, en az 2 bin 275 hayvan trafik kazalarında hayatını kaybetti. 
 
* Basına ve sosyal medyaya yansıyan haberlere göre en az 221 hayvan işkenceye maruz bırakıldı. İşkence olarak tanımlanan hak ihlâlleri ise, hayvan toplama sırasında uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddet; ateşli silahla yaralama; yakma; kulak kesme; köpek, horoz dövüştürme; darp, kesici ve delici aletlerle saldırılar; arabanın arkasına bağlayıp sürükleme; tecavüz; taşla ezme; kafa kesme; deri yüzme; pati delerek zincir takma; dövme olarak karşımıza çıkmıştır.
 
*En az 521 milyon 728 bin 39 özgürlüğü kısıtlama vakası raporlandı. Özgürlüğü kısıtlama vakaları; eti için yetiştirilen, öldürülen ve özgürlüğü çalınan tavuk ve hindi sayısı, canlı mühre olarak hayvan kullanımı, sokakta yaşayan hayvanların toplatılıp hapsedilmesi, alıkoyma, bazı hayvanları yaşam ortamı ve türlerine uygun olmayan yerlere hapsetmek, devlet tarafından el konulan hayvanlar, taşınan hayvanlar olarak karşımıza çıkıyor.
 
* En az 2 milyon 36 bin 175 cinsel şiddet vakası raporlanmıştır. En az 1 milyon 468 bin 737 hayvan ‘suni tohumlama’ yöntemi ile cinsel şiddete maruz bırakılmıştır. Dişi hayvanların rektumlarına kol, vajinalarına ise demir bir çubuk sokularak yapay olarak hamile bırakılmalarına suni tohumlama denmektedir. Sunî tohumlama endüstriyel hayvancılığın devamı ve çıkarı için uygulanan, yasal tecavüzdür.
 
* En az 567 bin 435 hayvan elektro ejakülasyon yöntemi ile cinsel şiddete maruz bırakılmıştır. Elektro ejakülasyon, hayvanların anüslerine sokulan bir metal boru ile giderek artan elektrik akımı vererek hayvanların spermlerinin alınmasıdır. Bu yöntem aynı zamanda Nazilerin Yahudiler üzerinde kullandıkları bir işkence yöntemidir.
 
* Medyaya yansıyan haberlerden elde ettiğimiz verilere göre en az 5 hayvan cinsel saldırıya maruz kaldı. Ancak Türkiye'de tecavüz edilen hayvanlar arasında ineklerin, eşeklerin, koyunların, tavukların, ördeklerin, atların olduğu ve hayvana tecavüzün her gün gerçekleştiği de toplumun tüm kesimlerince bilinen ve kanıtlanamadığı için medyaya yansıyamayan, erkekliğin dokunulmazlığı gerekçesiyle üstü örtülen bir gerçeklik olduğu bilinmektedir.”
 
‘MAL’ STATÜSÜNDEN ÇIKARILMALI
 
Yaşamın bütün canlılar için değerli olduğu, yaşam hakkının siyaset üstü bir mesele olduğuna vurgu yapan Akdağ, “Biz raporlama çalışmamıza başlarken hayvanların yaşadıkları şiddetin sistematik bir sorun olduğunu anlatmayı hedeflemiştik. Bu 6 aylık rapor, pek çok veriye ulaşmamıza rağmen, hayvanların yaşadıkları ihlallerin ne kadar derin ve toplumsal bir sorun olduğunu gösteriyor. Hayvanların insanlar tarafından gasp edilen haklarının bir an önce geri verilmesi, bunun için de hayvanların hukuksal olarak mal statüsünden çıkarılması gerekiyor. Yaşam hakkı savunucuları olarak hayvanların hakları geri verilene kadar bu hakların savunucusu olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
‘RAPOR ÜLKEYE AYNA TUTUYOR’
 
HDP Milletvekili Rıdvan Turan da raporun ülkeye ayna tuttuğunu belirterek, ivedi bir şekilde harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Tüm partilerin hayvan hakları komisyonunun hazırladığı rapora destek olduğunu anımsatan, şu ana kadar raporda var olan problemleri ortadan kaldıracak bir adım atılmadığına dikkati çekti.
 
Turan, şunları söyledi: “Maalesef kapitalist uygarlık insanlığın bütün canlıların efendisi olarak görüyor olmasından dolayı ekosistem içindeki bütün canlıların biat etmesine yönelik bir saldırı söz konusu. Geldiğimiz noktada belki bütün partiler durumun yakıcılığından bahsediyor ama hayvanların haklarını teslim etmek bakımından bir adım atılmış değil. Bunu iktidar partisine bir eleştiri olarak söylerken, üyesi olduğum parti adına da özeleştiri olarak da söylüyorum.”
 
Hayvan hak ihlallerinin yaşanmasının politik bir neden olduğunu belirten Turan, “Geçen günlerde Erdoğan’ın ‘neyi bekliyorsunuz’ diye bir çıkışı olmuştu. Valla partisi kendi direktifini bekliyor. Bizim içerisinde olduğumuz muhalefet bloğu yeterince ısrarcı olmadığımız ortada” diye konuştu.  
 
Sonrasında söz alan konuşmacılar da yaşanan sorunlara değindi. 
 
 
 

Diğer başlıklar

19:37 Kovid-19’dan 68 kişi daha hayatını kaybetti
18:49 Mor Dayanışma: Pandemi toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdi
18:27 Urfalı kadınlardan HDP ile dayanışma
18:16 Aydın, yazar ve hukukçulardan HDP’ye ‘üye ol’ çağrısı
18:10 Turgut'un gözaltına alındığı belirtilen yerde kayalık çıkmadı!
17:56 Cizre'de 12 yıl sonra 8 kişiye 24 yıl ceza
17:52 HDP’ye destek artıyor: İktidar halk desteğini kaybediyor
17:37 Ermenistan Savunma Bakanlığı: Türkiye Ermenistan'a ait savaş uçağını vurdu
17:02 HDP'den hukukçulara 'adalet mücadelesi' çağrısı
16:30 STÖ'lerden HDP’ye dayanışma ziyareti
16:10 Gözaltındaki siyasetçilerin emniyet ifadeleri başladı
16:03 Haber-Sen: Teftiş kurulu raporlarıyla 15 PTT emekçisi ihraç edildi
16:03 Savaş uçakları Amediye kırsalını bombaladı
15:47 Kızı için Akbil basmadığı gerekçesiyle saldırıya uğradı
15:40 AYM, Kavala kararını erteledi
15:37 Eğitimciler taleplerini sıraladı
15:20 Dersim’de ‘HDP’ye üye ol’ çağrısı
15:04 Buldan Kars’ta: Kobanê eylemlerinin sorumlusu AKP’dir
14:57 İnşaat işçileri haklarını talep etti
14:38 Kerestecioğlu: Arkadaşlarımıza bayat yemek veriliyor
14:17 Sağlık sendikaları: Eşit uygulama ilkesi ihlal edildi
14:06 Safitürk'ün ailesi: Olayın içinde emniyet amiri var
14:01 DAD Genel Başkanı: İktidar kendi sonunu hazırlıyor
13:35 'HDP umuttur, umut susturulamaz'
13:35 Mersin'de gözaltılar protesto edildi
13:21 İstanbul’da dolu yağışı
12:54 Üç yıl boyunca kendisini taciz eden erkeği teşhir etti
12:41 Dünyadan HDP ile dayanışma açıklamaları
12:35 Şırnak Cezaevi’nden 7 tutuklu sevk edildi
12:32 Mardin’de HDP’nin açıklamasına engelleme
12:23 Başaran: Mücadeleyi büyüteceğiz
12:13 Albayrak’ın YEP açıklamasına ekonomistlerden yorum: Alice harikalar diyarında
12:05 Kars'ın giriş-çıkışları HDP'lilere kapatıldı
11:49 Avukatlardan İmralı için başvuru
11:49 Tutukluluğa devam kararı: Gerekçe mükerrer soruşturma
11:28 6-7 Eylül Pogromu ‘kaba ve yaralayıcı’ bulundu
11:28 Mahkeme ‘Kobanê soruşturmasının’ mükerrer olduğunu onadı
11:20 Sever: Türkiye’nin amacı Azerbaycan’da askeri üs kurmak
10:42 TL eriyor
10:36 Kozluk’ta 2 gözaltı
10:33 Bilgen’in 2 davası da bu hafta görülecek
09:40 Önlü’den muhalefete: Birlikte mücadele edersek başarırız
09:22 HDP’ye üyelik ve dayanışma arttı
09:22 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İlim Yayma Cemiyeti’ne bağlandı!
09:19 ‘İktidar her sıkıştığında aklına Kobanê geliyor’
09:18 Diyarbakır’da 7 bin öğrenci için 'belirsiz' eğitim dönemi
09:16 Ankara Üniversitesi’nden sağlıkçılara sosyal medya yasağı
09:16 Aksaçlılar: HDP’nin yanında olmak zorunluluktur
09:14 Suriyeli mülteciler: Hayat çok zor
09:10 Ilısu Barajı'nda sular çekildi balıklar öldü
09:10 Uğurlu: Savunmadan çıkıp faşizmi püskürtmek gerekiyor
09:09 Doğa tahribatına karşı kitap okuma eylemi büyüyor
09:07 Doğu Akdeniz’de kalıcı bir çözüm görünmüyor
09:06 Sağlık çalışanlarının test sonucu değiştiriliyor
09:05 Diyarbakır Kadın Akademisi üyesi Aras: Ülke kadın mezarlığına döndü
09:02 Her yıl 5 bin kaz yetiştiriyorlar
09:00 29 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:58 HDP Mersin Eşbaşkanı ve PM üyesi gözaltına alındı
00:06 Üzerine palet düşen mühendis yaşamını yitirdi
28/09/2020
23:54 ‘İsimsizler’ soruşturmasında 3 tutuklama
23:06 Hasta tutuklu Mehmet Yamaç süresiz açlık grevine başladı
22:38 Erdoğan ve Johnson telefonda görüştü
22:31 Aliyev: Karabağ, BMGK kararları temelinde çözüme kavuşturulmalı
21:56 Ermeni Patrikhanesi’nin olduğu sokakta provokasyon
21:14 MSB: Irak’ta bir asker hayatını kaybetti
21:02 Beytüşşebap'ta gözaltına alınan genç Mardin TEM'de çıktı
20:57 Buldan’ın programı öncesi Kars’ta eylem ve etkinlik yasağı
20:17 Bağdat Uluslararası Havalimanı'na roketli saldırı
19:39 Koronada bugün: 65 yeni ölüm, bin 412 tanı
19:36 Dersim'de eylem ve etkinlik yasağı
19:09 STÖ'lerden HDP'ye destek ziyaretleri
18:55 Beytüşşebap'ta gözaltına alınan gençten haber alınamıyor
18:38 Ali Babacan Sancar’ı aradı
18:35 HDP eski Muş İl Eşbaşkanı Çakı tahliye edildi
18:28 'Kendimizi savunuyoruz' kampanyası Manisa’da start verdi
18:21 Gözaltındaki siyasetçiler yemek boykotuna başladı
18:05 ‘Bu bir intikam saldırısıydı’ diyen Kırcı hakkında takipsizlik kararı
17:19 Hande Şeker davasında savcı mütalaasını verdi
16:34 Ege’de 4 ayda 197 hak ihlali
15:55 Diyarbakır Pandemi Koordinasyonu’ndan ‘Çember daralıyor’ uyarısı
15:41 Patnos Cezaevi’ndeki tutuklu: Korona yayıldı
15:28 Rosa üyesi Remziye Sızıcı tahliye edildi
15:24 Roboski Katliamı 105'inci ayında: Cezasızlık sürüyor
15:23 Uluslararası Mülteci Filmleri Festivali iptal edildi
15:13 Erdoğan: Azerbaycan’ın yanındayız
15:09 Ermenistan: Türkiye 4 bin selefiyi Azerbaycan'a gönderdi
15:09 ‘Yıkılacak Duvarlar’ Dersim’de
14:50 Cargill işçileri 893 gündür direniyor
14:43 HDP Grup Başkanvekilleri: Hesap vermesi gereken iktidardır
14:40 Dersimli sanatçılardan hükümete: Siyaseti daraltmaktan vazgeç
14:16 Buldan yarın Kars halkıyla buluşacak
14:10 STÖ’lerden HDP’yi sahiplenme çağrısı
13:51 TÜM BEL-SEN’den ihraç tepkisi
13:44 Yeni yapılan pandemi hastanesinde önlem yok
13:18 Gözaltı protestoları 4'üncü gününde: Tek çare direniş
13:18 Hastanede kayıt sistemin aksaması salgına zemin hazırlıyor
13:12 Salih Müslim: Türkiye Kobanê zaferini hazmedemiyor
12:58 HDP’ye ziyaretler sürüyor: Antifaşist blok kurulmalı
12:47 Hizan kırsalında askeri operasyon
12:33 AYM ‘çoklu baro’ düzenlemesini karara bağlayacak