Alacaklılar hacizle kapıya dayandı: Borç batağındaki belediyenin içi boşaltıldı

img

DİYARBAKIR - Bağlar Belediyesi'nin hesaplarına alacaklılar tarafından haciz konulduğu ortaya çıktı. Belediye, alacaklılardan kaçmak için tüm taşınmazlarını sattı. İddiaya göre, belediyenin belirlenen 5 milyon TL borcu bulunuyor.

Belediyenin kasasını sıfırladığı ve belediyenin borçlandırdığını reddeden Bağlar Belediyesi atanmış Başkanı Hüseyin Beyoğlu'nun savunması tek tek çürüyor. Bankalardan 160 milyon TL kredi çekmek için belediye meclisinden 3 ayrı yetki aldığı ortaya çıkan Beyoğlu'nun yönetimindeki Bağlar Belediyesi'nin hesaplarına ve kamuya tahsis edilmeyen alacaklarına haciz konulduğu ortaya çıktı. İddiaya göre, belediyenin sadece bilinen kısmıyla 5 milyon TL borcu var. Alacaklılar belediyenin banka PTT hesaplarına ve tespit edilen taşınmazlarına haciz koydu. Belediye borçlulardan kaçmak için taşınmazlarını elden çıkardı. Taşınmazı elden çıkaran Beyoğlu, en son Peynirciler Çarşısı'nda belediyeye ait 3 dükkanı sattığı öğrenildi. Müvekkilinin alacağı için Diyarbakır 9. İcra Dairesi'nin haciz kararının gereği taşınmazlara haciz koymak isteyen avukat Soran Haldi Mızrak, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'nden (TAKBİS) belediyenin hiçbir taşınmazının bulunmadığını öğrendi. 
 
Belediyeden alacağı bulunan ve alacağı ödenmeyenlerden biri de Hüseyin Nazlı. İşten çıkarılma nedeniyle belediye aleyhine dava açan Nazlı, alacağını tahsil etmek için belediyenin banka, PTT hesabına haciz koydu, ancak kendisinden önce belediyenin banka hesabına 4 kişi tarafından haciz konulduğu için 5'inci sıraya yerleştirildi. 
 
ALACAKLILAR HACİZ KOYDU
 
Bağlar Belediyesi'nde 2014'te işe başlayan ve 2016'da çıkarılan yasayla kadroya geçiş imkanın tanımasıyla güvenlik soruşturmasından geçemeyen Nazlı'nın işine son verildi. Kendisiyle birlikte işten çıkarılan 180 işçiye tazminatı ödenmedi. Nazlı, Diyarbakır 3. İş Mahkemesi'nde belediye aleyhine açtığı davayı kazandı. Ancak, davanın sonuçlanmasından sonra aradan geçen bir yıla rağmen belediye Nazlı'nın kazandığı 36 bin TL'lik tazminatını ödemedi. Nazlı, avukatının alacak tahsili için başvurduğu Diyarbakır 9. İcra Dairesi, belediyenin banka ve kamuya tahsis edilmeyen mallarına haciz koydu.
 
'YÜZLERCE DOSYA VAR DEDİLER'
 
Ödeme yapılması amacıyla 3 defa belediyeye çağrıldığını kaydeden Nazlı, "Beni 2-3 ay böyle oyaladılar. En son belediyenin hukuk birimiyle yaptığım görüşmede bana 'Para yok. Şu anda bunu ödemeyiz' dediler. Sosyal medyada yaptığım eleştiriler sonrası beni yine belediyeye çağırdılar. Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ile görüştüm. Beyoğlu, 'Benim bu süreçten haberim yok. Senin paranı ödeyeceğiz’ dedi. Aradan bir-iki hafta geçti, belediyenin ses çıkmadı. En son ben belediyenin hukuk birimine gittim, tazminatımın akıbetini sordum. Bana ‘Şu an dosyam yanımızda inceliyoruz. Bayağı faiz binmiş, biz o faizden rahatsız oluyoruz. Biz de istinafa itirazda bulunduk’ dediler. Ben de 'Zamanında itiraz etmediniz, şimdi mi itiraz ediyorsunuz' dedim. Bana 'Sadece sen değilsin ki yüzlerce dosya var. Herkesin bir alacağı var. 5 milyon TL borç var' dediler" diye konuştu. 
 
‘BELEDİYE MALLARI KAÇIRMAYA BAŞLADI'
 
İş mahkemesinin müvekkiline tazminat ödenmesine karar vermesinin ardından müvekkilinin 3 defa belediye çağrıldığını ve oyalandığını ifade eden Avukat Soran Haldi Mızrak, bunun üzerine icra takibi başlattıklarını belirterek, "Biz tabii durum böyle olunca artık icra dosyasında haciz işlemlerini hızlandırdık. Belediyenin kamuya tahsisli olmayan banka hesapları, gayrimenkulleri, araçları üzerine hacizler koyduk. Tabii biz bu hacizleri koyduğumuz sırada da belediye bu mallarını kaçırmaya başladı. Mevzuattaki Belediye Kanunu hükümleri uyarınca, bu alacakları ihale yoluyla satışa çıkarmaya başladı. Normal şartlar altında borçlunun alacaklıdan mal kaçırması İcra-İflas Kanunu uyarınca suçtur. Bunun için de kanun ciddi cezalar ön görüyor. Bir baktık ki Bağlar Belediyesi gayrimenkullerini satışa çıkarmaya başlamış. Parça parça üzerine haciz koyduğumuz hacizli mallarını satışa çıkartıyor" diye konuştu.
 
'BORÇ İÇİNDE OLDUKLARINI SÖYLEDİLER'
 
İcra işlemlerinin sürdüğünü dile getiren Mızrak, "Bankalara yazı yazdık, bankalardan gelen cevaplar ise de hacziniz 5'inci sıradadır. PTT genel müdürlüğüne de yazdığımız haciz yazılarına gelen cevaplarda hacziniz dördüncü sıradadır. Araçlar üzerine koyduğumuz hacizlerde istediğimiz tahkikat, aracın akıbetini gösterir, mevcut şerhlerin beyanlarının olduğu vs. belgelerde başka dosyaların olduğunu gördük. Belediyenin alacaklı olduğu bir icra dosyasında 6 veya 5'inci sıradaydık. En son tabi Bağlar Belediye Başkanının yapmış olduğu bir açıklamaya denk gelince artık müvekkilim de doğal olarak bunun yalan olduğunu söyledi. Belediye Başkanı bizim bir kuruş borcumuz yok, fazlamız var diyor, ancak bizim onlarla yaptığımız sözlü görüşmelerde kendilerinin borç içerisinde olduğunu, borçlarının çoğunun sebebinin de önceki dönemde yapılan işten çıkarmalar sebebiyle kendilerine karşı açılan iş davaları olduğu söylendi" ifadelerini kullandı.
 
'HACİZ KONULAN TAŞINMAZLARI SATTI'
 
Belediye ait Peynirciler Çarşısı'ndaki 3 dükkana haciz koyduklarını, ancak belediyenin bu hacizli malları sattığını aktaran Mızrak, "Belediyenin biz takibi açtığımızda bize bildirmiş olduğu Bağlar Peynirciler Pazarı'nda arsa niteliğinde ama üstünde dükkan olan yani belediyenin imara aykırı yapılan bir yerde bulunan taşınmazlarının olduğu ve bunun da 255 bin TL gibi değerinin olduğu söylendi. Kıymet takdiri raporuyla beraber bize gönderdiler. Biz bunların üzerine haciz koyduk, haciz koyduktan sonra bu malın ihale yoluyla satışa çıkarılacağını öğrendik. Sonra haczimizi tekrar yeniledik. Tapu Müdürlüğüne Haciz Müzekkeresi İcra Müdürlüğünce gönderildi. Haczimiz tatbik edildi, yalnız Belediye Kamu İhale Mevzuatı çerçevesinde ihale yaptığı için ayın 29’u itibariyle satışını gerçekleştirdi ve devretmiş" diye konuştu.
 
'BELEDİYENİN TAŞINMAZ MALI BULUNMUYOR'
 
"Şimdi icra dosyasından belediyenin taşınmaz mallarının sorgulamasını yaptığımızda önümüze çıkan ekranda belediyenin borçluya ait taşınmaz malının bulunmadığı şeklinde bir uyarı alıyoruz" diyen Mızrak, şöyle devam etti: "Şu ana kadar tespit edebildiğimiz 70'e yakın aracının olduğunu ve o araçların üzerine de haciz tatbik ettik. Tabii bu araçların kaçının kamuya tahsisli olduğunu belediye hizmetlerinde kullanıldığını, kaçının diğer özel nitelikte makam aracı olur servis aracı niteliğinde olup olmadığının tespitini henüz yapamadık. Alacağın ödenmesi çerçevesinde müvekkilim belediyeyle görüşmeler yaptı. O görüşmelerde de oradaki hukuk müşavirliğindeki kişiler, kendisine masadaki dosyaları gösterip bunların hepsi alacak dosyalarıdır diye ve bu alacakların 5 milyona yaklaştığını belirterek alacağının bir kısmından feragat etmesi istendi. Mahkeme kararıyla sabit olan bir alacak bu, alışveriş sonucu olmuş bir borç değil."

Diğer başlıklar

11/08/2020
23:52 Hatay Vali Yardımcısı kardeşi ve annesini katletti
23:41 Ordu’da bir çocuk denizde kayboldu
22:59 Çorum’da yangın: 4’ü çocuk 5 ölü
22:29 Bitlis’in 36 köyünde sokağa çıkma yasağı
22:08 Diyarbakır’da AKP’li 12 ilçe başkanı istifa etti
21:05 Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi: Sözleşmeyi uygulatacağız
20:41 Nuriye Gülmen ve Rıdvan Akbaş tutuklandı
20:23 Hasta sayısı artıyor: 1183 yeni tanı
20:11 Munzur Gözeleri'nde projeye karşı Cem tutuldu
19:32 Beyrut’taki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 171’ e yükseldi
17:25 'Dışarıya bilgi veriyorsunuz' denilerek müvekkiliyle görüştürülmedi
17:19 Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevi sonlandırıldı
17:03 Işım ameliyat oldu
16:50 Hak savunucuları ve sağlıkçılar: Avukatların talebini kabul edin
16:49 Türkiye'nin hava saldırısında Iraklı 2 komutan öldü
16:20 DAD Munzur Gözeleri için ses vermeye çağırdı
16:08 Eşbaşkanlar yine tahliye edilmedi
16:07 Go-kart pisti imar planının iptali için dava
16:04 HDP’li Öcalan: İmralı tecridinin kaldırılması 'normalleşme' için önemli
15:53 Çelik savunmasını Meclis’e sundu
15:50 Testi pozitif çıkan kişi toplu taşımayla hastaneye gönderildi
15:20 HDP'li Sancar’ın kardeşi defnedildi
14:52 HDP'li Uyguner tahliye edilmedi
14:27 Yunanistan'ın 'acil' toplantıya çağırdığı AB: Yanınızdayız
14:22 'Kadın eylemlerinde çoklu hak ihlalleri uygulanmıştır'
14:08 TMMOB: İşsizliğe karşı acil çözüm bulunmalı
14:02 Gıda ambargosu sinyali: PKK yüklü miktarda döviz bozduracak
13:57 HDP’den CPT önergesi
13:48 Çerkezoğlu: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir
13:46 Suç duyurusu işleme konulmayan kadın İHD'den seslendi
13:23 AA ve TRT dışındaki gazeteciler araca alınmadı
13:11 Timtik ve Ünsal için nöbetteler
13:04 262 gündür tutuklu olan eşinin beraatini istedi
13:03 HDK: İktidarın politikalarına karşı kalıcı demokrasi ittifakına ihtiyaç var
12:44 Malazgirt’te 5 gözaltı
12:34 HDP fındık üreticilerinin sorunlarına dikkat çekti
12:04 Kılıçdaroğlu'ndan Sancar'a başsağlığı telefonu
11:30 HDP’den ‘taciz’ iddialarına yanıt: Kirli bir konseptin parçası
11:10 Dersim İnşa Kongresi'nden Munzur Gözeleri için çağrı
11:06 Erdoğan’ı yalanladı: IMF bizden borç istemedi
10:57 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
10:56 İş makinalarına bu kez jandarma eşlik etti
10:35 Belarus’ta protestolar ikinci gününde
10:07 Lice ve Karakoçan’daki yangınlar söndürüldü
09:58 'Eğitim Sen'li olduğum için düşük puan verildi'
09:51 Merkez Bankası: Likidite limitleri sıfırlanmıştır
09:15 Suriye bahane petrol şahane!
09:09 ‘Erkek cesareti iktidar ve karakoldan alıyor’
09:07 Sınırdaki ihlallerin nedeni 'cezasızlık'
09:06 Mobbingle işçilere sendika değiştirtiliyor
09:05 Go-Kart pistine karşı nöbet sürüyor
09:04 Fındık yetiştiricileri: Çözüm kooperatifleşmede
09:03 Siyasi partilerden CPT'ye: Görevini yerine getir
09:02 ‘Kürt, Alevi ve Ermeni oldukları için kışlada öldürülüyorlar’
09:01 Çeçil peyniri geleneksel yöntemlerle üretiliyor
09:00 11 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
10/08/2020
23:47 Belarus'ta protestolar dinmiyor: 3 bin gözaltı
23:30 İşçilerin taşındığı midibüste kaza: 2 ölü, 18 yaralı
23:18 Irak’ta 53 milletvekili koronaya yakalandı
22:13 Diyarbakır’da binanın terasında yangın ve patlama
21:03 Gabar’da yangın
21:00 Kovid-19 nedeniyle can kaybı 5 bin 858’e yükseldi
20:30 Diyab: Lübnan'ın başına gelen felaket, korkunç yolsuzluğun sonucu
20:24 Erdoğan’dan Akdeniz’de ‘formül bulma’ çağrısı
20:10 Adıyaman'da 2 gözaltı
20:08 Adana'da 2 genç daha serbest bırakıldı
20:05 İşçilerden Ağrı Belediyesi hakkında suç duyurusu
19:43 Silvan’da 142 mülteci gözaltına alındı
18:07 Şırnak çevre yolundaki ağaçlar yerinden söküldü
18:03 Lübnan’da hükümet istifa etti
17:50 Ordu’da bir kadın katledildi
17:45 Munzur Gözeleri'nde başlanan projeye karşı cem tutulacak
17:39 Grup Yorum konserinde gözaltına alınan 25 kişi serbest
17:37 HDP binasına saldıran kişi serbest bırakıldı
17:33 Mithat Sancar’ın kardeşi hayatını kaybetti
17:13 Kürt gazeteciler Kaplan ve Mordeniz serbest bırakıldı
17:11 Timtik ve Ünsal'ın sağlık durumu kritik eşiği de aştı
17:03 Varto Belediye Eşbaşkanı Karaaslan tahliye edildi
16:58 12 kişinin gözaltı süreleri uzatıldı
16:42 Timtik ve Ünsal için AYM’ye başvuru
16:37 Toplumsal Bellek Platformu'ndan İYİ Parti'ye tepki
16:24 Hazine 3.2 milyar borçlandı
16:23 Sahili soğan kapladı
16:03 HDP binasına dönük saldırı protesto edildi
15:49 Önlü’den Bakan Gül’e: Daha ne kadar sessiz kalacaksınız?
15:37 Eşine ‘özel kadro’ açan rektöre uzaklaştırma
15:26 Ölüm orucundaki avukatlar için bakanlığa mektup
15:18 Son yangın haberi Lice'den geldi
15:04 Kadın öncülüğündeki HES protestosu sonuç verdi
14:58 İHD raporu: Son 6 ayda 638 ev ve işyeri basıldı, 769 kişi gözaltına alındı
14:30 ‘Tahlil sonuçları kayıp’ gerekçesiyle tutukluya ilaç verilmiyor
14:27 Cudi'de orman yangını
14:26 Beştaş'tan muhalefet partilerine: Hiç kimse Kürt sorununu araçsallaştırmasın
14:25 Timtik ve Ünsal’a zorla tedavi dayatılıyor
14:22 'Susma' eylemi farklı tiyatrolar önüne taşınıyor
14:18 KESK’ten korona uyarısı: Okullarda temizlik personeli yok
13:41 Elazığ Cezaevi’nde tutuklular darp edildi iddiası
13:29 Bakanlık, elektrik kesintilerini ‘mevzuata uygun’ buldu
13:23 Belarus'ta seçime hile karıştırıldığını savunan binler sokaklara çıktı
13:08 Lübnan'da istifa eden bakan sayısı 3’e yükseldi