Köpekli işkenceye tepki sürüyor: Esat Oktay yöntemi

img

HABER MERKEZİ - Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Rojbin Çetin’in köpekli işkenceye maruz kalmasına ilişkin yapılan açıklamalarda, “Bu yöntemi 1980’li yıllarda Diyarbakır’da Esat Oktay’ın tutuklulara yaptığı işkenceleriyle tanıyoruz” denildi.  

Diyarbakır'da yapılan ev baskınında gözaltına alınan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Sevil Rojbin Çetin'e dönük köpekli işkence birçok kentte İnsan Hakları Derneği (İHD) öncülüğünde yapılan açıklamalarla protesto edildi.  
 
DİYARBAKIR 
 
İHD Diyarbakır Şubesi, Rojbin Çetin’in işkenceye maruz bırakılmasına dernek binasında yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Derya Yıldırım, "Kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik baskı ve yıldırma politikasının süreklileştiğini görmekteyiz. Kadın mücadelesine, demokrasiye ve insan haklarına yönelik baskının yansıması olarak, kadın mücadelesine de darbe vurulmak ve sindirilmek istenmektedir. Resmi gözaltı ve resmi olmayan gözaltı alanlarında yapılan işkence yaşamın bir rutini hale getirilmeye çalışılmaktadır. Oysa işkence, insanlığa karşı telafisi mümkün olmayan bir suçtur" diye konuştu.  
 
Yıldırım, işkenceye karşı imzalanmış sözleşmenin çiğnendiğini kaydederek, “Türkiye, imzacısı olduğu ve işkenceyi suç sayan sözleşmemelere uymalı ve bu işkence vakalarına dönük önleyici tedbirleri almalıdır" diye seslendi. İşkenceye karşı mücadele anlamında Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu ve tüm ilgili kurum ve kuruluşları mücadeleye çağıran Yıldırım, "İnsanlığa karşı işlenmiş olan bu suçlara karşı ortak zeminde ses vermelerini talep ediyoruz. Sevil Rojbin Çetin yalnız değildir, mücadelemizle yanındayız" dedi. 
 
BATMAN
 
İHD Batman Şubesi, işkenceye dair dernek binasında açıklama yaptı. İHD Batman Şubesi Eşbaşkanı Rumeysa Deniz Kaya, "Çetin'e yapılan işkence ile kadın mücadelesi de bastırılmak isteniyor" dedi.
 
İSTANBUL
 
İHD İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu, işkenceye dair açıklama yaptı. Dernek binasındaki açıklamada, “İşkence insanlığa karşı işlenen suçtur, Sevil Rojbin Çetin’nin yanındayız” pankartı açıldı. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de açıklamaya katıldı. 
 
KESKİN’DEN ‘CO’ HATIRLATMASI
 
Keskin, Kürtlere yönelik baskı ve operasyonların her geçen gün daha da arttığına dikkati çekerek, yapılan baskınlarda gözaltına alınanlara işkence edildiğini dile getirdi. Çetin’e yapılan işkenceye değinen Keskin, “Türkiye Cumhuriyeti polisleri bir kadına ağır işkence uyguladı. Köpekleri araç olarak kullanıp işkence yapıldı. Biz bu yöntemi 1980’li yıllarda Diyarbakır’da Esat Oktay’ın tutuklulara karşı ‘Co’ isimli köpeğini araç olarak kullanarak yaptığı işkence ile tanıyoruz. Türkiye aynı zamanda kadına yönelik şiddeti engellemeye yönelik son derece önemli bir sözleşme olan Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi’nde birinci imzacı. Kendi imzalarını hiçe sayarak işkence yapmaya devam ediyor” diye konuştu. 
 
İHD İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Gülseren Yoleri ise, kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik baskı ve yıldırma politikasının süreklileştiğini söyledi. Kadın mücadelesine darbe vurulmak ve sindirilmek istendiğine dikkati çeken Yoleri, “Resmi gözaltı ve resmi olmayan gözaltı alanlarında yapılan işkence yaşamın bir rutini hale getirilmeye çalışılmaktadır. Oysa işkence, insanlığa karşı telafisi mümkün olmayan bir suçtur” dedi. 
 
ANKARA
 
İHD Merkezi Kadın Komisyonu, HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi Sevil Rojbin Çetin’e uygulanan işkenceye dair basın toplantısı düzenledi.
 
Derneğin Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nuray Çevirmen, “Resmi gözaltı ve resmi olmayan gözaltı alanlarında yapılan işkence yaşamın bir rutini hale getirilmeye çalışılmaktadır. Oysa işkence, insanlığa karşı telafisi mümkün olmayan bir suçtur” dedi.
 
‘YÜRÜYEMEYECEK DURUMA GETİRİLDİ’
 
Çetin’in 3 buçuk saat süren ev araması boyunca maruz kaldığı insanlık dışı uygulamaları sıralayan Çevirmen, Çetin’in vücudunun farklı yerlerinden köpekler tarafından ısırıldığına,  gördüğü şiddet ve darp nedeniyle vücudunda kanama ve yaraların olduğunu belirtti. Çetin’in yine cinsel tacize maruz bırakılarak, yarı çıplak fotoğraflarının çekildiğine dikkat çeken Çevirmen, “Yürüyemeyecek duruma getirilmiş olan Rojbin Çetin ifadesinin alınması için adliyeye tekerlekli sandalye ile çıkarılmıştır” diye belirtti. Çetin’e uygulanan işkence ile Anayasa’nın 90’ıncı maddesinin ihlal edildiğini kaydeden Çevirmen, Anayasa’nın 17/3 maddesi ve Türk Ceza Kanunu’nun “İşkence” başlıklı 94. Maddesi’nin insan onuruyla bağdaşmayan her türlü insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi yasakladığını hatırlattı.
 
‘FAİLLER HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILSIN’
 
İşkence uygulamalarına derhal son verilmesi ve failler hakkında yasal işlem başlatılarak cezalandırılması çağrısını yapan Çevirmen, işkenceye karşı mücadele anlamında TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu başta olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşları mücadeleye davet etti. Çevirmen, işkence görenlerin muayeneleri Türkiye’nin taraf olduğu İstanbul Protokolü’ne uygun olarak yapılması gerektiğini belirterek, “Ulusal Önleme Mekanizması” işlevlerini yerine getirmek üzere yetkilendirilmiş olan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun görevini yerine getirmesini istedi.
 
VAN
 
İHD Van Şubesi, işkenceye ilişkin şube binasında açıklama yaptı. İHD üyesi Ruken Demir, gözaltı işlemlerinde yapılan işkencelerin yaşamın bir rutini hale getirilmeye çalışıldığına işaret etti. Demir, “Oysa işkence, insanlığa karşı telafisi mümkün olmayan bir suçtur. İşkence uygulamalarına derhal son verilmeli ve failler hakkında yasal işlem başlatılarak cezalandırılmalıdır” dedi.  
 
ADANA 
 
İHD Adana Şubesi, işkenceyi şube binasında yaptıkları açıklamayla protesto etti. İHD Adana Şubesi’nden Baran Öner, “İşkence uygulamalarına derhal son verilmeli ve failler hakkında yasal işlem başlatılarak cezalandırılmalıdır” diyerek, Çetin’in yanında oldukları belirtti.  
 
MERSİN
 
İHD Mersin Şubesi, dernek binasında yaptığı açıklamada, “Gözaltında işkenceye hayır” ve “Savunma temel haktır, engellenemez” dövizleri taşıdı. İHD Mersin Şerife Kılıç, işkenceye karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Mersin Kadın Platformu üyeleri de, HDP Mersin İl Örgütü binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Çetin'e dönük köpekli işkenceyi protesto etti.

Platform adına açıklama yapan Aysel Demir, "Her türlü işkenceye hayır" diyerek, Çetin'e yapılan işkenceyle AKP'nin kadın düşmanı politikalarının ne boyuta geldiğini gösterdiğini kaydetti. Demir, iktidara, işkence uygulamalara son verip sorumlular hakkında soruşturma açmaya çağırdı. Onur yürüyüşünde LGBTİ'lerin hedef haline getirilmesine tepki gösteren Demir, "Bu yolda birlikte yürümek umuttur. Yaşasın kadın dayanışması" dedi.

HATAY
 
İHD Hatay Şubesi tarafından yapılan açıklamada, "İşkence insanlığa karşı suçtur. Rojbin Çetin'in yanındayız" pankartı açıldı. İHD Hatay Şubesi Eşbaşkanı Ergül Sayın, ortak açıklamayı okudu. 
 
Benzer bir açıklama İHD İskenderun Şubesi tarafından da yapıldı. Buradaki açıklama ise Şube Başkan Yardımcısı Ayten Kılınç tarafından okundu. Kılınç, işkenceye tepki gösterdi. 
 
ANTALYA
 
İHD Antalya Şubesi, dernek binasında açıklama yaparak, işkenceyi protesto etti. 
 
İZMİR 
 
İHD İzmir Şubesi tarafından da işkenceye dair açıklama yapıldı. Şube Başkanı Ayşenur Kizaroğlu, işkence uygulamalarının derhal sona ermesi gerektiğine vurgu yaptı. Kizaroğlu, işkenceye karşı imzalanan sözleşmelere uyulması çağrısı yaptı. 

İzmir Kadın Platformu ise Çetin’e ilişkin Alsancak semtinde bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Açıklamada kadınlar, “İşkence İnsanlık Suçudur, Kadın Mücadelesi Engellenemez” yazılı pankart açarak sık sık “Jin Jiyan Azadi”, “Kadınları Değil Failleri Yargıla” ve “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganları attı.

Kadınlar adına açıklamayı İzmir Kadın Platformu adına Didar Gül okudu. Rojbin Çetin’in polislere kanser hastası olduğunu söylemesine rağmen işkenceye devam edildiğini söyleyen Gül, Çetin’e evinde tutulduğu süre içinde cinsel tacizde bulunulduğunu ve yarı çıplak soyularak, gözleri kapalıyken fotoğraflarının çekildiğini aktardı.

‘KADINLAR DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEK’

Kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik bu baskı ve yıldırma politikalarının süreklileştiğini ifade eden Gül, “Kadın mücadelesine, demokrasiye ve insan haklarına yönelik baskının yansıması olarak kadın mücadelesine de darbe vurulmak ve sindirilmek istenmektedir ama kadın mücadelesi, dayanışması sizlerin bölmeye çalışmak istediğiniz birlikteliği daha da büyütecektir” dedi.

‘KADINLAR YALNIZ DEĞİLDİR’

Sevil Rojbin Çetin’in hem fiziksel, hem psikolojik destek alabileceği koşullara kavuşması gerektiğini belirten Gül, “Rojbin derhal serbest bırakılmalıdır. İşkence uygulamalarına derhal son verilmeli ve failler hakkında yasal işlem başlatılarak cezalandırılmalıdır. İnsanlığa karşı işlenmiş olan bu suça ortak olmuyoruz, olmayacağız. Sevil Rojbin Çetin yalnız değildir. Mücadelenizde mücadelemizle yanınızdayız” diye konuştu. 

 

Diğer başlıklar

11:35 Askeri operasyonda çıkarılan yangın tarla ve bahçeleri küle çevirdi
11:05 CİSST cezaevlerinde yaşanan sorunları raporlaştırdı
10:37 Okul müdür yardımcısı istismar suçundan serbest bırakılıp görevine iade edildi
10:28 Ağrı'da 100'e yakın koyun sel sularına kapılarak öldü
09:10 Kadınlar Doku için Dersim’de
09:09 Satışı olmayınca üretimi durdu
09:08 Batman'da 44 bin 680 abone suya erişemiyor
09:07 'Çoklu baro’ meslekte ayrışma getirecektir
09:05 Çevreciler Dağ keçilerinin avlanma ihalesinin derhal iptalini istedi
09:03 Akademisyen Yılmaz: Herkesin aklına eseni yaptığı geçiş sürecindeyiz
09:01 Gazeteci Güleş: Tutukluların tedavisi askıya alındı
09:00 Kıran iddianamesi: Sözde anneler terörü kışkırtıyor
09:00 11 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
02:42 Çoklu baro teklifi Meclis’ten geçti
10/07/2020
21:43 Erdoğan: Ayasofya’yı 24 Temmuz’da ibadete açacağız
21:30 Meclis merdivenlerinden düşen HDP'li Beştaş yaralandı
21:20 Anız yangını fıstık ağaçlarına sıçradı
21:02 Adliyeye alınmayan baro başkanları: Burası kimsenin çiftliği değil
20:25 Türkiye’de vaka sayısı 210 bini aştı
20:21 HDP’li kadınlardan mor bisiklet turu
20:06 Gençlik örgütleri Berkin Elvan’ı vurulduğu yerde andı
19:50 Mazlum Ebdi, CENTCOM Komutanı McKenzie ile görüştü
19:22 Sağkan: Anayasayı askıya alma girişimleri boşa çıkacak
19:07 Ali İsmail Korkmaz Hatay’da anıldı
18:55 Bekçilerin darp anını görüntüleyen 2 kişi gözaltına alındı
18:31 İHD'liler mezarları başında anıldı
18:28 Kozluk ilçe yöneticisi serbest bırakıldı
18:10 Diyarbakır’da 218 sağlık çalışanı enfekte oldu
17:54 Avukatlar nöbeti adliye önüne taşıdı
17:51 HDP’li Coşkun'dan 3 aylık 'Basın Hak İhlalleri Raporu'
17:35 6 yıldır tazminatları için mücadele ediyorlar
17:28 Erdoğan, Ayasofya'yı ibadete açan kararı imzaladı
17:10 Silopi’de Taybet Ana Kadın Danışma Merkezi açıldı
17:10 Kayyımdan meclis toplantı salonuna kilit
17:06 Katliamda eşini yitiren Evrim Mak’a verilen tazminat istinafta düşürüldü
16:54 Salgının yayılma hızı bölge illerinde 12 kat fazla
16:53 10 aylık bebeği ile cezaevine gönderildi
16:53 Antep'te 6 saatlik ‘çoklu baro’ protestosu
16:44 Gençlerden 33 düş yolcusu için ‘adalet yürüyüşü'
16:07 Danıştay Ayasayofya'ya dair kararı iptal etti
15:44 Nusaybin Davası’nda 47’nci ceza
15:13 SES: Hastanelerin yüzde 51’inde vaka sayısı arttı
15:01 Van'daki tekne faciasında ulaşılan cenaze sayısı 19'e yükseldi
14:55 Avukatlar yürüyüşe geçti
14:47 Diyarbakır'da 4 kişi gözaltına alındı
14:44 3 çocuğa yönelik cinsel istismar davasına çağrı
14:18 Ölüm orucundaki Akman için açlık grevi
14:16 Yargıtay çocuğunu öldüren sanığa verilen cezayı bozdu
13:58 Kolej sahibi ‘iflası’ doğruladı, öğrenci velileri tepki gösterdi
13:50 Hak ihlallerine karşı ortak mücadele çağrısı
13:39 Çayda ikinci hasat başladı
13:34 Dağ keçilerinin avlanma ihalesinin iptali için Orman Bakanlığı'na dilekçe
13:32 Adana'dan baro düzenlemesine tepki
13:31 Dersim keçileri için ‘kırmızı liste’ uyarısı
13:29 Gar anmasında Suruç çağrısı
13:22 HDP baskınında bir gözaltı
13:16 Ailelerden İmralı başvurusu
13:11 Avukatlar Kuğulu Park'a sokulmadı
12:50 İHD: Ekran karartma darbedir
12:32 Günay: Ayrım gözetmeyen saldırılara ‘Hep Birlikte’ karşı çıkmak zorundayız
12:16 Aydın mezarı başında anıldı: Cinayetten azmettirenler sorumludur
12:07 Çaldıran'da bir mahalle daha karantinaya alındı
11:55 ODTÜ’lüler duruşmaları yerine Kuğulu Park’a geldi
11:52 Dengbêj Boyaxçî'nin arkadaşları: Yüz yıllık tarihi kaybettik
11:43 İzmir Baro Başkanı Yücel: Düzenleme topluma gözdağıdır
11:42 Gözaltına alınanlara avukat kısıtlaması
11:30 Batan teknede ölü sayısı 16'ya yükseldi
11:13 HDP Kozluk İlçe Örgütü binasına baskın
11:10 İsveç Dışişleri Bakanı'nın İlham Ehmed ile görüşmesi Türkiye’yi rahatsız etti
10:42 Bekçi şiddetine uğradı savcı tutuklamaya sevk etti
10:39 Dere kirleten kömür ocaklarına ceza
10:38 Alman Meclisi'nde Türkiye raporu: Operasyon gayri meşru!
10:31 İmralı tecridi Meclis gündemine taşındı
09:57 Şenyaşar ailesi duruşmasına alınmayan HDP'li vekiller: Kim neyi gizliyor?
09:56 Baro başkanları bank ve kaydırakta sabahladı
09:52 'İstanbul Sözleşmesi'yle birlikte kadın eşitliği hedef alınıyor'
09:03 5 yılda 47 saldırı
09:01 Yaşlı bir kadın nasıl kaçabilir?
09:01 BEKSAV'dan 'Suruç için üret' kampanyası
09:01 ‘Adım atılmazsa Deniz’i kaybedebiliriz’
09:00 10 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
08:39 Adana ve Mersin'de çok sayıda gözaltı
00:40 Baro başkanları ablukada konuştu: Polis devleti var
09/07/2020
22:56 Çoklu baro teklifinin 12 maddesi kabul edildi
21:48 Özel okul sahibi yüzlerce aileyi dolandırdı
21:24 Baro başkanları ve avukatlar Kuğulu Park’ta sabahlayacak
21:02 Şenyaşarların avukatı: İddianame Yıldız ailesini korumaya yönelik
20:56 Çoklu baro görüşmelerinde ‘derin devlet’ tartışması
20:08 Koronadan ölenlerin sayısı 5 bin 300’e yükseldi
18:46 ‘Şirketlere Bakanlık’tan Yeni ÇED İzinleri’
18:35 Avukatların direnişine polisten otobüs önlemi
18:05 Bingöl’de bir köy karantinaya alındı
18:03 Sanıklar yakalanamadığı için dosyadan ayrılmaları talep edildi
17:40 Barolar Kuğulu Park’ta, TBB Başkanı Feyzioğlu Meclis’te
17:32 Ali Hemdan’ın davası ertelendi
17:26 Dört yıldır süren davada yine karar çıkmadı
17:21 Motorlu testerenin üzerine düşen çiftçi yaşamını yitirdi
17:01 Anne Şenyaşar: Heci'yi gözümün önünde öldürdüler
16:47 Tarkan’dan Hasankeyf paylaşımı: Çok yazık oldu
16:43 ‘Kürtçe örgütsel bir dil olarak mı kabul edilmektedir?’