Kürt Yayınevleri İnisiyatifi'nden baskılara tepki

img
DİYARBAKIR - Kürt Yayınevleri İnisiyatifi, yayınevlerine dönük baskılara dikkat çekerek, tutuklanan yazar ve yayıncıların serbest bırakılması istedi. 
 
Kürt Yayınevleri İnisiyatifi, yayınevleri üzerinde artan baskılara tepki gösterdi. İnisiyatif yaptığı yazılı açıklamada, baskı ve zulüm politikalarının Kürt kültür ve diline yönelik bir saldırı olduğu kaydetti. Açıklamada, derinleşerek devam saldırılardaki amacın kurumları kriminalize etme olduğu ifade edildi. Açıklamada, "Birçok yayıncı ve yazar ağır suçlamalara maruz kalıyor. Bu baskı politikaları her zaman vardı. Şimdi de var. Buna rağmen yazar ve yayıncılar çalışmalarından geri kalmayarak devam ediyor.  Ancak yine de yayınlama konusunda da engeller çıkarılıyor. Birçok yayınevi kapatılıp ağır saldırılara maruz kalıyor" denildi. 
 
'BASKILARDAN VAZGEÇİN'
 
Açıklamada, baskı politikalarından vazgeçilmesi çağrısında bulunularak, tutuklananların derhal serbest bırakılması istendi.  Açıklamada, yazar ve yayıncılardan Feratê Dengizî’ye 10 yıl, Bahadin Robar’a 8 yıl, Mîrza Ronî’ye 7 yıl, Adil Başaran’a ise 7 yıl hapis cezası verildiği hatırlatılan açıklamada, Azad Zal, Nesrin Şanlı ve Adil Ercan’ın tutuklandığı, İbrahîm Xelîl Taş, Mehmet Deviren, Suphi İzol ve Ayşe Kara’nın da gözaltına alınarak haklarında soruşturma başlatıldığı belirtildi. 
 
İNİSİYATİFİ OLUŞTURAN YAYINCILAR
 
Kürt Yayınevleri İnisiyatifi’nde şu yayınlar ve yayınevleri yer alıyor: Aram, Ar, Aryen, Azad, Darayê, Ekin, J&J, Kürdistan, Morî, Na, Ronak, Rosana, Tevn, Wardoz, M, Sîtav ve Sor.