Bahçeli'ye göre Türkiye Anadolu savunması için İdlib'de

img
ANKARA - Kılıçdaroğlu'nun "Şimdi İdlib'de sıkıştılar" sözlerine yanıt veren Devlet Bahçeli, "Biz İdlib'deysek bu Anadolu'nun savunulması içindir" dedi. 
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. İdlib'deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bahçeli, “Nereye gitti Soçi anlaşması, diplomasi?" diye sordu. 
 
‘İDLİB ATEŞ ÇEMBERİNE ALINMIŞ’
 
Siyasetin bir akıl işi olduğunu ifade eden Bahçeli, “Şu anki mücadele partiler üstüdür. Türkiye bir yandan sınır ötesinde diğer yandan sınır içinde kesintisiz ilerleyen milli bir direniş halindedir. Türkiye'nin Suriye'de ve Libya'da neden olduğunu sorgulayan küresel güçlere sizin ne işiniz var demek hakkımızdır” şeklinde konuştu. İdlib’in ateş çemberine alındığını ileri süren Bahçeli, “Türkiye sınırında kurulan çadır kentin nüfusu 500 bine ulaştı. Çocukların feryadı kulaklarda yankılanıyor. Hiçbir suçu günahı olmayan yüz binler çadırlarda birbirlerine sarılarak ısınmaktadır. Türkiye insani sorumluluğunu yerine getirmiştir. Sınır kapıları aralanmıştır. Ama yeni sığınmacı dalgası ülkemizin kaldıramayacağı bir yüktür. Kapasitemiz dolmuştur. Esad gitmeden koltuğundan indirilmeden barış ve huzur mumla aranacaktır” ifadelerini kullandı.
 
‘TÜRKİYE'NİN ŞAKASI YOKTUR’
 
Türkiye’nin gözlem noktalarının taciz ve tahrik kıskancında olduğunu iddia eden Bahçeli, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Rusya’nın Türkiye’nin karşısında mevzilendiğini belirtti. “Hani Soçi mutabakatı?” diye soran Bahçeli, “Rejim unsurlarının gözlem noktalarının gerisine bu ay sonuna kadar çekilmesi barış ortamı için mecburiyettir. Türkiye'nin şakası yoktur. Yeni şehit haberleri Esad'a pahalıya mal olur. Türk heyetinin Moskova'daki görüşmeleri makul bir hamle. Rejim unsurlarının geri çekilmesi kendi hayırlarına” diye aktardı.
 
Bahçeli Rusya’ya ilişkin sözlerinin devamında şunları söyledi: “Rusya Federasyonu kriz siyasetini sınırlarımızda icra etmektedir. Herkese başka konuşan Rusya'yı hiçbir makyaj gizleyemez. İran desen Esad'ı Türkiye'ye kışkırtmayı iş edinmiştir. Rusya Devlet Başkanı Esad'ın yüzüne sıçrayan kanı süratle temizleyip aklanmalıdır. Kimse bize maval okumasın biz Rusya'yı 93 Harbi'nden biliriz. Biz Rusya'yı Yalta Konferansı'ndan biliriz."
 
KILIÇDAROĞLU'NU HEDEF ALDI
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, "Şimdi İdlib'de sıkıştılar, sağa dönüyorlar olmuyor, sola dönüyorlar olmuyor" sözlerine ilişkin ise, “Biz İdlib'deysek bu Anadolu'nun savunulması içindir. Sayın Kılıçdaroğlu söyler misin, İdlib'de sıkışanlar kimlerdir? Esad'ın propagandasına alet olmaktan hiç mi vicdan azabı duymuyorsun? Nüfus kütüğünü Suriye Arap kütüğüne mi aldırdın? İdlib'de sıkışan yok ama sıkıştırılmak istenen ülkenin Türkiye olduğu nettir. Sen hangi işbirlikçinin fermanını okuyorsun? CHP'nin başındaki utanç vesikası Türk ve Türkiye düşmanlarının kadrosuna geçmiştir” dedi.