HDP’den Mahmut Alınak açıklaması

img

ANKARA - HDP, tutuklanan Kürt yazar ve siyasetçi Mahmut Alınak ile ilgili yazılı açıklama yaparak, “İktidar; daha önce 9 defa tutuklanan Mahmut Alınak’ı tutuklayarak ve cezalandırarak susturamayacağını hala anlamamaktadır” dedi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) 13 Şubat günü Kars’ta evine yapılan operasyon sonucu gözaltına alınıp, Bugün Kars Sulh Ceza Hakimliği’nce “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan Kürt yazar ve siyasetçi Mahmut Alınak ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran imzası ile yapılan açıklamada, Alınak’ın sağlık sorunları olmasına rağmen 10’uncu kez tutuklandığına yer verildi.

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Alınak cezaevine götürülürken, adliyede bulunan kolluk tarafından kendisine hukuksuz bir şekilde zorla kelepçe takılmak istendi.Türkiye’de tüm baskılara ve tehditlere rağmen “onur kavgası” veren siyasetçilerin varlığına tahammül edemeyen bir iktidar var. Hukuku, adaleti ve insan haklarını her gün ayaklar altına alıp çiğneyen, demokratik siyasete kelepçe vurmak isteyen bu iktidar; daha önce 9 defa tutuklanan Mahmut Alınak’ı tutuklayarak ve cezalandırarak susturamayacağını hala anlamamaktadır.

Gücünü halktan alan siyasi bir hareket, tutuklama, gözaltı ve kelepçelerle bitirilemez. AKP-MHP ittifakı da bu tarihsel gerçeği yaşayarak öğrenmeye mahkûmdur.Mahmut Alınak da kendi halkının değerleri ve onuru için mücadele etmekten vazgeçmeyecektir. Bu nedenle iktidar, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan siyasi soykırım saldırılarını bir an önce sonlandırmalıdır.”