Erdoğan’dan ‘helikopter’ açıklaması

img
HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye destekli selefi grupların Suriye rejimine ait helikopteri düşürmesine ilişkin, “Bunlar tabii rejimi rahatsız ettiği gibi, Rusya'yı da rahatsız ediyor” dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyaretinin ardından Türkiye'ye dönerken uçakta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile birlikte açıkladığı “Ortadoğu Barış Planı” ile ilgili konuşan Erdoğan, “Öncelikle sözde 'barış planı' ismiyle anılan bu planın, bölgede barış ve huzuru tehdit eden bir hayalden başka bir şey olmadığını bir kez daha ifade etmek isterim. İşgal, ilhak ve yıkımın meşrulaştırılmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. 
 
İdlib’le ilgili Şubat ayının sonuna kadar süre verdiği hatırlatılan Erdoğan, “Şunu çok açık, samimi konuşmamız lazım; bizim elimizde kapı gibi bir Adana Mutabakatı var. Biz oraya Adana Mutabakatı çerçevesinde gittik. Hani 'siz oraya nasıl gidiyorsunuz, burası Suriye'nin topraklarıdır' gibi yaklaşım gösterenlere bu bir cevaptır” diye konuştu. 
 
Türkiye destekli selefi gruplar tarafından Suriye rejimine ait helikopterin düşürülmesine ilişkin Erdoğan, “Onların kuşatması karşısında sessiz kalmamız mümkün değil. Onlara karşı da biz gereğini yapıyoruz. Son dönemde özellikle İdlib'deki çatışmalar ciddi manada kendisini göstermeye başladı. İşte bugün (dün) de yine Halep'in batı tarafında bir helikopter düşürüldü. Bunlar tabii rejimi rahatsız ettiği gibi Rusya'yı da rahatsız ediyor. Bunun dışında yine ciddi bir zayiat verdiler. Fakat aslolan şey, 1 milyona yakın İdlib halkının bugün bizim sınırlarımıza doğru hareket halinde olması. Biz zaten 3 buçuk, 4 milyon insana ev sahipliği yapıyoruz. Bu 1 milyonu da kabul etme durumuz maalesef yok” şeklinde konuştu.