Evvel Temmuz Festivali pandemi dolayısıyla online kutlanacak

img
HATAY - Antakya'da yaşayan Nusayrilerin hasat ve bereket bayramı olarak kutladığı “Evvel Temmuz Festivali”, Kovid- 19 pandemisinden ötürü bu yıl online kutlanacak.
 
Samandağ Kalkındırma Derneği ile Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, bu yıl 21'incisi kutlanacak olan “Evvel Temmuz Festivali”ne dair basın toplantısı düzenledi. Dernek binasında yapılan açıklamada konuşan Samandağ Kalkındırma Derneği Başkanı Yılmaz Sürmeli, Hatay'ın Samandağ ilçesinde geleneksel olarak kutlanan Evvel Temmuz Bayramı'nın bu yıl koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online yapılacağını duyurdu.
 
'KÜLTÜREL BİR DEĞER'
 
Kültürlerinin önemli parçalarından biri olan Evvel Temmuz Bayramı'nın, halkları tarafından yüzlerce yıldır şenlik havasında kutlandığını dile getiren Sürmeli, bayramlarının verilen büyük emekler ve ödenen bedellerle bugüne geldiğini kaydetti. 
Sürmeli, "Halk sağlığını riske etmemek açısından bu yıl Deniz Sitesi Ali İsmail Korkmaz Festival Alanı'nda herhangi bir etkinlik yapılmayacak olup, 21'inci Geleneksel Samandağ Evvel Temmuz Festivali online olarak yapılacaktır. Festival kapsamında birbirinden değerli sanatçı, aydın, siyasetçi ve bilim insanının katılımıyla organize edilecek çeşitli kültür, sanat etkinlikleri ve söyleşiler halkımıza internet üzerinden online olarak sunulacaktır. Festivalin ayrıntılı programı ilerleyen günlerde tarafımızca ilan edilecektir" diye belirtti.