Çocukluk hayallerini gerçekleştiriyor

img

MUĞLA - Çocukluk hayali olan resim çizmeyi hayatının bir parçası haline getiren Ayfer Türkmen, amacının bu sanatı sevdirmek olduğunu söyledi. 

Ayfer Türkmen Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan bir ressam. Yıllarca atölyesinde turizm kenti Bodrum'u resmeden Türkmen, koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde atölyesini kapatmak zorunda kalanlardan. Tuvallerine karakalem, sulu ve akrilik boyalarla resimler çizen Türkmen, ortaokul yıllarında resim çizmeye başlar. 
 
Ekonomik nedenlerden dolayı 5 yıl resimden uzak kalarak İstanbul'da sağlık alanında çalışan Türkmen, ressamlık hayalinin ağır basmasıyla her şeyi geride bırakarak 2007 yılında Bodrum'a yerleşir. Bodrum'un doğası ve tarihi dokusundan ilham alan Türkmen, hobi olarak başladığı bu mesleği Sıtkı Koçman Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde aldığı eğitimle profesyonel olarak sürdürmeye başladı. 
 
ÇOCUKLUK DÜŞLERİ 
 
Çocukluk düşünü gerçekleştirdiğini dile getiren Türkmen, “Karakalem ile başladığı resim sanatına sulu boya ve akrilik ile devam ettim. Yaptığım resimler sayesinde geçimi sağlıyorum. Yaz aylarında turistler için belediyenin verdiği stantlarda resim çiziyorum. Resimlerim sokağa hitap ediyor. Sulu boya ile yaptığı resimlerde daha çok begonvil, deniz, kale resimlerini çizmeyi tercih ediyorum. Turistler için yaptığım resimler de genelde Bodrum ile ilgili oluyor. Yaptığım resimlerde genellikle kendi kompozisyonumu yaratmaya çalışıyorum. Onun dışında soyut resimler çiziyorum” dedi. 
 
SANATI SEVDİRME
 
Bugüne kadar yüzlerce resim çizdiğini söyleyen Türkmen,amacının da bu sanatı sevdirmek olduğunu söyleyerek,"Pandemiden önce atölyede öğrencilere ders veriyordum. Bunu online üzerinden ders vermeye başladım fakat hiç bir şekilde verimli olmadığını gördüm. Umarım pandemiden sonra öğrencilerime kavuşurum" diye ifade etti. 
 
Türkiye’de sanatçıların hak ettiği değeri  görmediğini belirten Türkmen, sanatçıların sanatını icra edemediğini söyledi. Türkiye’de sanat ve sanatçının desteklenmediğini dile getiren Türkmen, “Eğer  sanatçıysanız  size bir destek gelmiyorsa önce geçiminizi düşünüyorsunuz. Yine malzemeler çok pahalı ve gün geçtikçe daha çok maliyetli olamaya başlıyor. Bunun yanı sıra teknolojini gelişmesiyle beraber dijitallik çıktı ve herkes onları tercih etmeye başladı” dedi. 
 
MA / Esra Solin Dal