'Munzur Baba’ya dokunmasınlar'

img

DERSİM – Ovacık’ta bulunan Munzur Gözeleri'nde 17 yıldır çıra satan ve bölgenin bakımıyla gönüllü olarak ilgilenenlerden Ali Baba Ağdoğan, “Munzur Baba’nın bir damla suyuna dahi dokunmasınlar” dedi.

 
Alevi inancı için kutsal mekan kabul edilen ve dini ritüellerin mekanı haline gelen Munzur Gözeleri'nin turistik amaçla yapılaşmaya açılmasına yönelik atılan adımlara tepkiler sürüyor. Munzur Gözeleri'ne iş makineleriyle girilmesi durumunda su kaynağının yönünü değiştirmesi ve kaybolması endişesi taşıyan halk, böylesi bir girişimde bulunmaması gerektiğini belirtti.  
 
Munzur Gözeleri'nin yakındaki Ziyaret köyünde yaşayan ve kutsal kabul edilen Munzur Gözeleri'nde 17 yıldır dini ritüelleri için çıra ve mum satan Ali Baba lakaplı Ali Baba Ağdoğan (85), Munzur Gözeleri'nin yapılaşamaya açılmasından endişe duyuyor. Ailesinin Munzur Baba'nın kardeşi Hüseyin Abdal'ın soyundan geldiğini söyleyen Ali Baba Ağdoğan, Hüseyin Abdal türbesinin köyünün içinde olduğunu dile getirdi.
 
Etrafın kirletilmesini istemediği için bakım konusunda ne gerekiyorsa yaptığını ifade eden Ağdoğan, "17 yıldır burada Munzur babanın hizmetini yapıyorum. Yetkililere, 'Köprünün üstünü yapın, yapmasanız ben yapacağım' dedim. Çünkü insanlar Munzur Baba'nın etrafı kirletiyordu. O zaman köprünün üstünü ve lavabolarını yaptım. Hizmet hak için Munzur Baba aşkınadır. Bu yaşıma kadar da hala elimden geldiği kadar da burada hizmet yapıyorum" dedi.
 
‘BİR DAMLA SUYUNA DOKUNMASINLAR’
 
Çıraları da kendi evinde yaptığını dile getiren Ağdoğan, "Buradaki ağaçların bakımını yapıyorum. Kışın 3 metre kar yağıyor köprünün karlarını atıyorum. Bu ağaçlarda biriken karları temizlemek için her kış sallıyorum kırılmasın diye. Yine kırılmasın diye ağaçlara direkler diktim. Şimdi diyor ki burada bir şeyler yapmak istiyorlar. Munzur Babanın bir damla suyuna dahi dokunmasınlar. Eğer bir şeyler yapmak istiyorlarsa Munzur'un suyuna, ağacına, fidanına dokunmadan düzenleme yapılsınlar. Eğer Munzur’a gelip dozerlerle, iş makinesi koyarlarsa bu Munzur’a pek yakışmaz. Yani Munzur’un bir tek taşında dahi dokunmak yasak. Neden yasak? Çünkü Munzur tarihten bu yana böylece akmış, böylece gitmiş" şeklinde konuştu.
 
'KUTSALLARIMIZA ELLERİNİ SÜRMESİNLER'
 
"Bizim namazımız semahtır, ibadet yerimiz de cemevidir" diyen Ağdoğan, "Daha da devam edecek, sonu gelmeyecek. Biz kimsenin inancına karşı değiliz. Biz kimsenin kutsal mekanına elimizi nasıl sürmüyorsak, onlarda bizim mekanımıza ellerini sürmesin" ifadelerini kullandı.
 
MA / Ayşe Sürme