Tütüncü’yü katleden faile verilen müebbet hapis cezasına tepki

  • kadın
  • 20:44 30 Haziran 2020
  • |
img

İZMİR- Bornova’da öldürülen Zülal Tütüncü davasının karar duruşmasında sanığa müebbet hapis cezası verildi. Aile cezayı az bularak mahkemeye tepki gösterdi.

İzmir’in Bornova ilçesinde, üniversite öğrencisi Zülal Tütüncü'yü (21), katleden Günhan Öztürk'ün (26) "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya devam edildi. İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında basın alınmazken, aile ve avukatları ile davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşma salonunda hazır bulundu. Kimlik tespitinin ardından duruşma başladı.

Mahkeme heyeti duruşmada sanığa indirimsiz müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca aile silah bulundurmak suçundan 6 ay hapis cezası vererek cezayı paraya çevirdi. Mahkemeye katılan anne Bedriye Tütüncü karara “Benim kızımın ömrünün cezası bu mu? Kızımı vahşice öldürdü, neden ağırlaştırılmış müebbet vermiyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi. 

FAİLE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VERİLMELİ’

Duruşma öncesinde Kadın Meclisleri adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya Zülal Tütüncü'nün annesi Bedriye Tütüncü ve babası İsmail Tütüncü de katıldı. Aile mahkemeden en yüksek cezayı vererek, adaletin sağlanmasını istedi. Açıklamayı Kadın Meclisleri üyesi Hazal Önal okudu. 

Zülal Tütüncü davasında adaletin sağlaması için mücadele ettiklerini söyleyen Önal, davanın bir önceki duruşmasında savcının mütalaasını sadece kasten öldürmeden verdiğini hatırlatarak, “Zülal’in öldürülüş şekli canavarca his değil midir? Failin ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanması için daha ne yapmış olması gerekiyor. Aralık 2017 tarihinden beri yani neredeyse 2.5 yıldır Zülal’in ailesi ile birlikte mücadele ediyoruz. 2.5 yıldır adaletin sağlanmasını bekliyoruz. Adaleti sağlamak, yasaları etkin bir biçimde uygulamak bu kadar zor olmamalı. Failin hiçbir indirim almadan hak ettiği cezayı almasını istiyoruz” dedi.