23 MAYIS 2020 GÜNDEMİ

img
* Türkiye’nin Suriye’de “sınır güvenliği”, Libya’da “mavi vatan”ı gerekçe göstererek yayılma politikası izlediğini söyleyen Ortadoğu uzmanı Dr. Arzu Yılmaz, ABD’nin dolaylı destek verdiği bu politikaya Avrupa’nın da göz yumduğunu belirtti.
 
* Mezarlık ve cenazelere yönelik saldırılara dair "Zulme karşı durmak ibadettir" diyen Mele Zeki Korkmaz, “Mezarlık saldırılarına kaşı sessiz kalan imamların, bu zulümde çok payı var. İmamlar zulüm karşısında sessiz kalamaz" eleştirisinde bulundu.
 
* Diyanet İşleri Başkanlığı, El Ezher Üniversitesi İslami Araştırma Kurumu ve Dünya Müslüman Alimler Birliği’ne mektup gönderen Türkiye’deki sivil toplum örgütleri, mezarlara yönelik saldırılara ilişkin tavır sergilemelerini istedi.
 
* Şiddetle mücadele ederken devletin şiddetine maruz kaldıklarını belirten Rosa Kadın Derneği avukatı Elif Tirenç İpek, salgınla birlikte kadınların başvurularını alan tek kurum olduklarını, yöneticilerinin gözaltına alınmasıyla artık başvuru yapılacak bir yer kalmadığını söyledi.
 
* Kayyım atamalarına karşı yaptıkları açıklama sırasında konuşması engellenerek, polis saldırısına maruz kalan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Kameraların olmadığı yerde polisler bana tekme atmaya çalıştı” dedi.
 
* HDP’li belediyelere kayyım atamalarını darbe dönemlerinde yapılan müdahalelere benzeten CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Biz 12 Eylül, 12 Mart darbelerinde bunları hatırlıyoruz. Bugün yaşananlar 20 Temmuz 2016 sivil darbesinin devamıdır” dedi.
 
* Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin, taşınmazları değerlerinin çok altında bir fiyatla satışa çıkardığı ve satışların gerçekleşmesi halinde en az 25 milyon TL kamu zararının oluşacağı ortaya çıktı. 
 
* AKP’nin yeniden gündeme getirdiği “istismar affı”na tepki gösteren farklı meslek gruplarından kadınlar, “utanç verici” olarak tanımladıkları teklifin Meclis’ten geçirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. 
 
* Koronavirüs sürecinde cezaevlerinde hak ihlallerinin arttığına dikkat çeken ÖHD’li avukat Şükran Öztürk, “Cezaevleri virüsten değil, toplumdan tecrit edildi” dedi.
 
* Van Gölü’ne akan birçok dere, adeta çöp yığınlarını Van Gölü’ne taşıyor. Derelerin göle döküldüğü noktada inci kefalinin çöp yığını arasındaki göç yolculuğu, acı bir kare olarak zihinlere işliyor.
 
* Adana'da aşırı sıcaklar ve poyraz buğdayın verimini düşürdü. Çiftçi, tohum, gübre gibi girdi fiyatları yüksek olan buğday için taban fiyatının artırılmasını istedi. 
 
* Koronavirüs (Kovid-19) salgının yayılmasına ilişkin gelişmeler ve 4 günlük sokağa çıkma yasağı kısıtlamaları takip ediliyor.  
 
* Diyarbakır'da gözaltına alınan 18 Kürt siyasetçi ve aktivistle ilgili gelişmeler takip ediliyor.
 
* Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Ankara'daki eylemlerinin 298'inci haftası dolaysıyla açıklama yapacak. İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, pandemi nedeniyle 426'ncı "F Oturumu" eylemlerini sosyal medya hesabından yapacak. (11.00-13.30)
 
* Kayıp yakınları ve İHD Diyarbakır Şubesi, "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" eyleminin 589'uncu haftasında paylaşacakları video ile kayıpların akıbetini soracak. (12.00)
 
* Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 791'inci haftasında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapacak. (12.00)
 
* Tahliye edildiği gün yaşamını yitiren ağır hasta tutuklu Sabri Kaya, Adana'nın Ceyhan ilçesinde toprağa verilecek. (13.00)