'Çocukların tecavüz failleriyle evlendirilmesi düzenlemeye eklenebilir'

img

ANKARA - ÇAÇAV Kurulu Koordinatörü Avukat Şahin Antakyalıoğlu, çocuklara tecavüzde bulunan failleriyle evlendirilmesi yönündeki tasarının, infaz düzenlemesine eklenebileceği uyarısında bulundu. 

AKP’nin koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle öncelikli gündemine aldığı yeni infaz düzenlemesine ilişkin taslak teklifi, Meclis’te grubu bulunan partilere sunuldu. Söz konusu teklifte cinsel istismar suçlarına indirim maddesinin yer alması tepkilere neden oldu. Bununla, cezaevinde kalma süreleri üçte iki oranından yarı oranına (yüzde 67'den yüzde 50'ye) düşürülüyor. Buna göre 10 yıl ceza alan kişi, cezasının 5 yılını çektikten sonra koşullu salıverme hükümlerinden yararlanabilecek.
 
Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı (ÇAÇAV) Koordinasyon Kurulu Koordinatörü Avukat Şahin Antakyalıoğlu, teklifin Meclis’ten geçmesinin, çocuklar ve aileler üzerinde büyük bir kaygıya neden olacağını, faillerin tahliye olmasının ardından çocukların intihara kalkışmasına tanık olduklarını söyledi. Antakyalıoğlu, “Teklif geçerse, adalete olan güven sarsılacaktır. Yeni suçların işlenmesi söz konusu olacaktır. İstismar faillerine yönelik uygulanacak olan cezasızlık toplumun her ferdinin çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalmasına neden olacaktır” dedi.
 
‘SAATLİ BOMBA GİBİ GEZİNİRLER’
 
İnfaz kanunu kapsamında verilen cezalardaki temel amacın, suçluların “ıslah edilmesi ya da topluma kazandırılması” olduğunu kaydeden Antakyalıoğlu, “Bu anlamda şimdiye kadar ne tür çalışmalar yapıldı, çıkarıcı tedbir açısından neler sağlandı. Topluma yeniden çıkmaları için hazır bir duruma getirildi mi? Yoksa saatli bomba gibi ortalıkta gezinirler. Bu da yeni suçlar, yeni hak ihlalleri anlamına gelebilir” uyarısında bulundu. 
 
Paketin içeriğine dair net bilgilere sahip olmadıklarını dile getiren Antakyalıoğlu, “Çocukların, kendilerine tecavüz edenlerle evlendirilmesi konusu da vardı. Bu kişilerin de yararlandırılması düşünülüyorsa, hükümet son halini verecektir ve son dakika bir teklif ile paketin içerisine girecektir. Dolayısıyla burada bir fırsatçılık durumu söz konusu olabilir. Bunun kabulü halinde, çok sayıda çocuk istismara maruz bırakılmış durumda kalacak” diye belirti. 
 
‘TAHLİYE İÇİN HAZIR DEĞİLLER’
 
Devletin yaşam hakkını korumak adına önleyici tedbirler alması gerektiğine işaret eden Antakyalıoğlu, “Bu anlamda her kesin yaşam hakkının korunması bakımından cezaevinde kalanların insani boyutta sağlık ihtiyaçlarının karşılanması, ona göre de herkesin mahkemece verilen cezayı sonuna kadar çekmesi gerekiyor. Aksi taktirde cezasızlık, toplumun her ferdinin çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalmasına neden olacaktır” diye konuştu.
 
Devletin, cinsel istismar suçlularına yönelik bir rehabilitasyon programını uygulanmadığına değinen Antakyalıoğlu, “Dolayısıyla tahliye için hazır değiller. Ama koronavirüs nedeniyle kaldıkları kapalı alanda önlemlerin alınması gerekiyor. Bu önlemler alınmadan suistimale açık olacak şekilde ‘bakın tahliye olmadılar virüs bulaştı öldüler’ yaklaşımı sergilenirse, bu da çok yanlış olacaktır” şeklinde konuştu. 
 
Antakyalıoğlu, cezasızlığa son verilmesi gerektiğini ve bunun başlı başına bir hak ihlali olduğunu vurguladı. 
 
‘ÇOCUKLAR DERHAL TAHLİYE EDİLMELİ’
 
Cezaevinde bulunan çocuk tutukluların durumuna dikkati çeken Antakyalıoğlu, şunları söyledi: “Çocuk Koruma Kanunu 4. Maddesi ‘çocukların yaşamlarını ve sağlıklarının korunması elzemdir’ diyor. Yine dördüncü madde kapsamında ‘çocukların özgürlüğünden yoksun bırakılması son çaredir’ hükmü var. Çocukların özgürlüğünden yoksun bırakılmaya alternatif tedbirlerin uygulanması gerekiyor. Ama şu anda daha yaşamsal bir durum söz konusu. Bu nedenle çocukların özgürlüğünden yoksun bırakılmalarının son çare olması gerekiyor. Bu anlamda derhal tahliye edilmeleri gerekiyor. Gerek Anayasa Mahkemesi’nin çocukların özgürlüğünden mahrum bırakılmamasına yönelik verdiği kararları, gerekse diğer kanunlar kapsamında çocukların tahliye edilmesinde yarar var.”
 
MA / Zemo Ağgöz