HDP: Hukuksuzca gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın

img
ANKARA -  Birçok kentte yapılan gözaltılara tepki gösteren HDP, “23 Şubat’ta yapılacak olan 4’üncü Büyük Olağan Kongremiz öncesi yurttaşlarımız siyasi soykırım operasyonlarıyla korkutulmak istenmektedir” açıklaması yaptı.
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır, Ankara, Dersim, Mardin, Van, Mersin, Kocaeli, Muş, Ağrı ve İstanbul başta olmak üzere iki gündür pek çok ilde HDP’lilere yönelik yapılan gözaltı operasyonlarına ilişkin yazılı açıklama yayınladı. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran imzasıyla yayınlayan açıklamada “Sayısı net olmamakla birlikte en az 99 yurttaşımız gözaltına alınmıştır” bilgisi verildi.
 
Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Partimize gözü dönmüş bir şekilde saldıran iktidar, sıradanlaştırdığı gözaltı operasyonlarıyla partimizi ve yurttaşları demokratik siyasetin dışına itebileceğini sanmakta; çocukları bile gözaltına almaktadır. 23 Şubat’ta yapılacak olan 4’üncü Büyük Olağan Kongremiz öncesi partimizi çeşitli bahanelerle yargı eliyle kriminalize etme çabası devam etmekte, yurttaşlarımız siyasi soykırım operasyonlarıyla korkutulmak istenmektedir.
 
İktidara, bizleri gözaltı operasyonlarıyla sindiremediğini ve sindiremeyeceğini bir kez daha hatırlatıyor; Türkiye kamuoyunu demokratik siyasete destek vermeye, intikam siyaseti yürüten AKP-MHP faşist bloğuna karşı durmaya çağırıyoruz. Hukuksuzca gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın.”