İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi: Çocuklara ses olacağız

img

İZMİR - İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin kuruluş yıldönümünde konuşan Av. Can Kurtulan, tüm çocuklara ses olacaklarına vurguladı. 

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin 4'üncü kuruluş yıldönümüne ilişkin İzmir Adliyesi'nde bulunan merkezinde açıklama yapıldı. Açıklamaya, Baro Başkanı Av. Özkan Yücel ile çok sayıda avukat katıldı. 
 
MERKEZİN AMAÇLARINI SIRALADI
 
Açıklamada konuşan Çocuk Hakları Merkezi yöneticilerinden Av. Can Kurtulan, çocukların yargılanması ile ilgili gelişme ve süreçleri takip etmek, risk altındaki çocukların etkili bir şekilde korunmasını sağlamak, cezaevi gibi kurumlarda tutulan çocukların koşullarının iyileştirilmesinde gözlemleyici çalışmalar yapmak, çocukları ve toplumu çocuk hukuku konusunda bilgilendirmek, resmi ve özel kuruluşlara çocukların yararına olacak şekilde bilgilendirme yapmak ve işbirliği ile çocuğun üstün yararını kurmaya ve korumaya çalıştıklarını aktardı. Suça sürüklenen çocukların infaz kurumunda geçirdikleri süreci takip etiklerini kaydeden Kurtalan, "Onlara ihtiyaç duydukları hukuki desteği sağlamanın yanı sıra, infazda geçen sürenin hukuka uygun bir şekilde yürütülüp yürütülmediğinin de takipçiliğini yapmaktadır” dedi. 
 
Kurtulan, son olarak mağdur çocuklara ilişkin de çalışma yaptıklarını kaydetti. 
 
‘ÇOCUKLARIMIZA SES OLACAĞIZ’ 
 
Her çocuğun kendisi ile ilgili işlemlere katılma ve görüş bildirme hakkına sahip olduğunun altını çizen Kurtulan, çocuğun özel hayatına, ailesine, konutuna, iletişimine, onur ve itibarına haksız olarak müdahale edilemeyeceğini vurguladı. Kurtulan, şöyle devam etti: "Çocuğu her türlü sömürü, kötü muamele, şiddet ve ihmale karşı korumanın, her vatandaş için ödev olduğunu hatırlatarak bitiriyor, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getireceğimize, çocuklarımıza ses olacağımıza söz veriyoruz."