Irkçılık ve sömürüye karşı alanlara çağırdılar

img
İSTANBUL - Uluslarötesi Göçmen Koordinasyonu, 17 Ekim'de ırkçılığa ve sömürüye karşı herkesi göçmen ve mülteci haklarını savunmaya çağırdı. 
 
Uluslarötesi Göçmen Koordinasyonu, 17 Ekim Göçmenlerin Uluslarötesi Mücadele Günü dolayısıyla, ırkçılığa ve sömürüye karşı herkesi göçmen ve mülteci haklarını savunmaya çağıran bir metin imzaya açtı. Metin, 16 Ekim tarihine kadar kurum, örgüt, sendika ve topluluklar tarafından imzalanabilecek. 
 
İmzaya açılan metinde, Fransa'nın dört bir yanından yüz binlerce göçmenin, kağıtsız, belgesiz Paris’e akacağı 17 Ekim’de, tüm göçmenleri, mültecileri, sığınmacıları, kolektifleri, grupları ve destekçileri Avrupa içinde ve dışında eylem yapmaya çağırdı.
 
‘IRKÇILIK ARTTI’
 
Metinde, ABD ve Türkiye başta olmak üzere, Avrupa’nın birçok ülkesinde artan ırkçı saldırılara dikkat çekilerek, “Göçmenlerin mücadeleleri hayatlarımızı sınırlara, hiyerarşilere ve bizleri gittikçe daha da yoksullaştıran işlere hapseden ulusal yasalara, Avrupa Birliği politikalarına ve uluslararası anlaşmalara meydan okuyarak katlanıp çoğaldı" denildi. 
 
'DUR DEMENİN ZAMANI'
 
17 Ekim'de ırkçılığın ve sömürünün zincirlerini kırmak için sokaklara geri dönülmesi çağrısı yapılan metinde, “Şimdi, yerel ve ulusal girişimlerin yalnızlaştırılması için uygulanan siyaseti alt ederek uluslararası düzeyde birlikte mücadele etmenin zamanıdır. Şimdi Midilli’de tecritte tutulan sığınmacıların durumunun bir Avrupa sorunu haline gelmesinin zamanı. Şimdi Erdoğan Türkiye'sindeki göçmenlerin sömürülmesine karşı durma zamanı” diye belirtildi. 
 
TALEPLER
 
Kurumsal ırkçılığın, her yerde göçmen emeği sömürüsünü şiddetlendirdiği belirtilen metinde, salgın sürecinde de göçmenlerin ölüme terk edildiğine dikkat çekildi. Koordinasyon metninde, 17 Ekim'de iş sözleşmesinden, gelirden, ücretten ve aileden bağımsız olarak herkes için koşulsuz ve Avrupa'nın her yerinde geçerli oturma izni talep edileceği kaydedildi.