Antalya Sol Parti: Özel hastaneler salgını fırsata çevirdi

img
ANTALYA – Sol Parti Antalya İl Örgütü, Kovid-19 salgına dair açıkladığı raporunda pandemi sürecini fırsata çevirmekle suçladığı özel hastanelerin halka ücretsiz sağlık hizmeti sunmasını istedi.
 
Sol Parti Antalya İl Örgütü, “Salgında sağlık sistemi çökerken özel hastaneler" başlıklı bir rapor hazırladı. Yazılı açıklama ile paylaşılan raporda özel hastanelerin pandemi sürecini fırsata çevirdiği ifade edildi.
 
“Pandemi ile mücadele asıl olarak kamu sağlık kurumları ile yürütülmüş olup, pandemide özel hastaneler havlu atmıştır" tespitinde bulunan açıklamada SGK’nin pandemi bakım paketi ile koronavirüs (Kovid-19) hastalarına  bakmaya başlayan özel hastanelerin tamamen ücretsiz olması gerekirken hastalardan ücret talep ettiği belirtildi. 
 
Raporda Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 9 Nisan'da yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği atıf yapılarak "SGK tebliğine göre Covidli hastalardan PCR testi dahil, tetkik, tedavi, yatış gibi hiçbir ücret talep edilemez. Ancak özel sağlık kuruluşları, test yapmaya getirilen kısıtlamalardan dolayı artan test talebini fahiş bedellerle karşılamakta ve bir kazanç kalemi olarak görmektedirler. Özel hastane yoğun bakım yatakları ise tıbbi gereklilik olmayan (endikasyonsuz) yatışlarla dolu gösterilerek 112 komuta sisteminden kaçılmaktadır. Böylece Covid hastası yatırmayan özel hastaneler ‘temiz hastane’ propagandası ile hastane ihtiyacı olan diğer hastaları kendine çekmektedir" denildi.
 
'ÖZEL HASTANELER ÜCRETSİZ OLMALI'
 
Kamu hastanelerinin tamamının pandemi hastanesine dönüştürülmesi üzerine pandemi dışı hastalara ameliyatların kapanması ile kronik hastalıklar, cerrahi ve girişimsel işlem gereken rahatsızlıklar için sağlık hizmeti almak zorunda kalan yurttaşların özel hastanelere mecbur bırakıldığını kaydedilen raporda, "Denetim olmadığından SGK’dan aldığı tedavi bedeli yanında ayrıca yasal sınırın çok üzerinde hastadan ilave ücret alan özel hastaneler halkın çaresizliğinden salgın fırsatçılığı devşirmektedirler. Özel hastaneler ve sağlık kuruluşları kamu denetimine alınmalı, pandemi süresince halka ücretsiz sağlık hizmeti vermelidir. Özel hastaneler kamulaştırılmalıdır. Şimdi fedakarlık sırası, işsizlik, yoksulluk nedeniyle sağlıklı yaşam koşulları olmayan, parası olmadığı için ölümle burun buruna yaşayan bugüne kadar bedel ödemiş olan halkta değil, sermayededir. Bu fedakarlığı başta ülkenin sağlık sistemini ‘yöneten’ ve özel hastane sahibi olan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaparak başlatmalıdır. Medipol hastanelerini pandemi günlerinde çaresiz kalan yoksul halka açmalı ve ücretsiz sağlık hizmeti sunmalıdır. Bugün tüm ülkede tükeniyoruz, yönetemiyorsunuz diyerek siyah kurdela takan, sağlık emekçilerinin sesini duyuyoruz. Sağlık emekçilerinin talepleri ivedilikle karşılanmalı, güvenli, güvenceli insanca çalışma koşulları sağlanarak yaşatmaları için yaşamaları sağlanmalıdır" ifadelerine yer verildi.