Samsun'da Sivas katliamına tepki

img

SAMSUN – Sivas ve Çorum katliamlarını kınayan HDP Samsun İl Eş Başkanı Fatma Çelik, katliamların üzerinden yıllar geçmesine rağmen acısının dinmediğini belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Samsun İl Örgütü ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Samsun İl Meclisi, İlkadım İlçesinde bulunan HDP il binasında basın toplantısı gerçekleştirerek, Sivas ve Çorum katliamlarını kınadı. “Sivas ve Çorum katliamlarını unutmadık unutturmayacağız ” pankartının asıldığı açıklamaya il yöneticileri ve yurttaşlar katıldı.

Basın açıklamasını okuyan HDP İl Eş Başkanı Fatma Çelik, sözlerine Çorum ve Sivas katliamlarını unutmadıklarını söyleyerek başladı. 2 Temmuz 1993’de Madımak’ta yaşananları hatırlatan Çelik, “Sivas katliamından sonra yaşanan adaletsizlikler bu katliamın acısını misliyle katladı. Haklarında dava açılan katillerin bir kısmı hiç bulunamadı.  Yüzlerce yaşlı ve ağır hasta mahpus cezaevlerinde ölüme terk edilirken,  cezaevinde bulunan ve Sivas katillerinden birisi AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından yaşı ve sağlık sorunları gerekçesiyle affedildi” dedi.

'ACI DİNMEDİ'

Çorum’da onlarca yurttaşın katledilmesinin üzerinden de 40 yıl geçtiğini belirten Çelik, “Çorum'da 1,5 ay boyunca insanlar fırınlarda yakıldı, içlerinde kadınlar, çocuklar, ve yaşlılar dahil saldırganların eline geçen masum insanlar çeşitli işkencelerle katledildi.  Onlarca kadın tecavüze uğradı. Malları mülkleri talan edildi” ifadelerini kullandı. Sivas ve Çorum katliamları üzerinden yıllar geçmesine rağmen acısının dinmediğini dile getiren Çelik, bu katliamlarda yaşamını yitirenleri saygıyla andıklarını belirtti.