Gazi Cemevi’nde Sivas katliamı anması

img

İSTANBUL – Sivas’ta katledilen 33 aydın, yazar, sanatçı için Sultangazi’de bulunan Gazi Cemevi’nde anma etkinliği düzenlendi. Burada yapılan konuşmalarda katliamı unutturmayacakları mesajını verildi.

Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı (Gazi Cemevi), 27 yıl önce Sivas’ta katledilen 33 aydın, yazar, sanatçı için Sultangazi’de bulunan yerlerinde anma etkinliği düzenledi. Cemevi kapısına “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı siyah çarşaf asıldı.  Etkinliğin basın metnine Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Hakların Demokratik Partisi (HDP) Sultan Gazi ilçeleri de destek amaçlı imza atarak, açıklamada yer aldı. Cemevi bahçesinde yapılan anmaya HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Alevi kurum temsilcileri ile çok sayıda kişi de katıldı.  Anma programı okunan şiir ve deyişlerle başlarken, katledilenlerin anısında saygı duruşundan bulunuldu.

‘ADALETİ MÜCADELEYLE SAĞLAYALIM’

Günün önemine dair kurum temsilcileri tarafından konuşmalar yapılarak, katliamın aydınlatılması, faillerin cezalandırılması istendi. Burada konuşan HDP Milletvekili Musa Piroğlu da, Maraş, Çorum ve Sivas katliamları aydınlatılmadan yeni katliamların önüne geçilemeyeceğine dikkat çekti. Katliamla yüzleşme çağrısı yapan Piroğlu, yeni katliamların yaşanmaması için yapacak tek şeyin mücadele etmek olduğunu vurguladı.

‘KATLİAM İLK GÜNKÜ GİBİ TAZE’

Piroğlu’nun konuşmasının ardından Gazi Cemevi, TKP ve HDP Sultan Gazi ilçeleri tarafından hazırlanan ortak basın metni Gazi Cemevi Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Erdoğan tarafından okundu.

Katliamın üzerinden 27 yıl geçtiğini anımsatan Erdoğan,  “Katliamın üzerinden yıllar geçmesine rağmen yarası hafızalarda, acısı kalplerde ilk günkü kadar taze” dedi. Katliamın önceden planlı bir şekilde yapıldığını hatırlatan Erdoğan, 33 kişinin Türkiye’nin gözleri önünde diri diri yakıldığını, yaşananlarla ilgili davanın ise zaman aşımından düşürüldüğünü kaydetti.

‘KARA LEKE OLARAK KALDI’

Davanın üzerinden çeyrek asır geçmesine rağmen, aydınlatılmadığını söyleyen Erdoğan,  “Sivas Katliamı Türkiye tarihinin en büyük kara lekelerinden biridir.  Bu katliam demokrasiye, farklı inançların eşit koşullarda birlikte yaşamalarına karşı olanların marifetiydi. Nefret suçları ve ayrımcılık açısından yaşanmış en vahşi örneklerden biridir. Bu kara leke hafızamızda ve vicdanlarımızda kolay kolay kapanmayacak bir yara açtı. Unutmadık unutturmayacağız” diye konuştu.

Açıklama yaşamını yitirenler yakılan çerağlar ve dağıtılan lokmalarla son buldu.