Sağlık emekçileri: Salgında başarıdan söz edilemez

img
MARDİN - Salgında artan vakalara dikkat çeken Mardin’deki sağlık emekçileri, 8 günde 8 hekimin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, böylesi bir durumda başarıdan söz edilemeyeceğini söyledi.
 
Mardin Tabip Odası (MTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi ile Mardin Diş Hekimleri Odası’nın oluşturduğu Mardin Sağlık Platformu, koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vakalara dikkat çekmek amacıyla açıklama yaptı. Mardin Devlet Hastanesi önünde “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” dövizi açarak yapılan açıklamaya, çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. 
 
Platform adına açıklama yapan MTO Eşbaşkanı Volkan Binbaş, salgın nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanların ailelerine ve sağlık camiasına başsağlığı dileyerek sözlerine başladı. Pandemi nedeniyle her gün onlarca insanın hayatını kaybettiğini belirten Binbaş, “Kovid-19 salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayış ile yönetilmesini istiyoruz. Kovid-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz” dedi.
 
Ülkeyi yönetenler ile tüm kişi ve kurumların ülkenin gündeminin salgın olduğunun farkında olması gerektiğini söyleyen Binbaş, “Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatacağız. Kovid-19 salgını mücadelesinde başarı; akıl ve bilim esas alınarak, gerçekleri konuşarak, filyasyon ve test süreçlerini çok iyi yöneterek, tedavi ortamını iyileştirip, sağlık çalışanlarını motive ederek sağlanır. Salgının yaygınlaştığı 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi, bir başarıdan söz edilemez” ifadelerini kullandı.