Sağlık emekçilerine şiddet protesto edildi

img

İZMİR – İzmir Sağlık Platformu, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddeti protesto ederek, “Sağlık kuruluşlarındaki güvenlik zafiyeti giderilmelidir” dedi. 

 
İzmir Sağlık Platformu, 29 Haziran tarihinde Karabağlar 4 No’lu Aile Sağlık Merkezi’nde iki hekiminin maske uyarısı yapmaları üzerine saldırıya uğramalarına ilişkin açıklama yaptı. Konak ilçesinde bulunan Kemeraltı girişinde bir araya gelen sağlıkçılar, “Sağlıkta şiddet sona ersin” pankartı açtı.
 
Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doktor Birol Kocaman, Sağlıkta Şiddet Yasası'nın pandemi günlerinde Mecliste kabul edildiğini hatırlatarak,“Sağlıkta şiddete karşı yasal düzenleme yapılsa da yasaların uygulanmasının da sağlanması gerektiğini, saldırganların yargılanmasının önemlidir. Ayrıca uygulanan sağlık politikalarından, sağlık çalışanlarını itibarsızlaştıran söylemlerden vazgeçilmeli, sağlık kuruluşlarındaki güvenlik zafiyeti giderilmelidir" dedi.
 
'ŞİDDET PANDEMİSİ SONA ERSİN'
 
Kocaman, Platform olarak şiddet yaşanan birimlerde hizmeti durdurmayı düşündüklerini söyleyerek "Biz bu sağlıkta şiddet pandemisinin sona ermesini, sağlığımızı ve yaşamımızı koruyamazken hastalarımıza yardım edemeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz" diye belirtti.