4B'li sağlık emekçilerinden kadro talebi

img

MERSİN/ HATAY - Mersin ve Hatay'da sağlık emekçileri, 4B’li sağlık çalışanlarına kadro verilmesini talep etti. 

 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, şube binalarında sağlık alanında 4B'li süresiz sözleşmeli çalışma sistemine dair basın açıklaması yaptı. Süresiz sözleşmeli olarak çalışan sağlık emekçilerinin birçok haktan mahrum bırakıldığını söyleyen SES Mersin Şube Eşbaşkanı Özge Göncü, sağlık alanında hâlihazırda on binlerce 4B’li sağlık emekçisinin bulunduğunu ve her yıl yenilemek zorunda kaldıkları sözleşme döneminde işsiz kalma kaygısı yaşadıklarını söyledi. 
 
ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI
 
Sağlık alanında temel istihdam biçiminin güvencesizlik olduğuna değinen Göncü, 4B’li sağlık çalışanlarına kadro verilmesini talep eti. Göncü, "4B’liler açısından kurumlar arası yer değişikliği yapma hakları yoktur. Mevcut işyerinde sorun yaşayan, mobinge uğrayan hatta şiddet gören 4B’li çalışan aynı işyerinde hizmet üretmeye mecbur bırakılmaktadır. Bu haliyle bile kölelik düzeninden hallice olan 4B’li çalışanların durumu, hak kayıpları, söz konusu istihdam modeline geçildiği ilk yıllarda çok daha kötü durumda iken bugün mevcut olan birçok hak, mücadelemiz ile kazanılmıştır" dedi. 
 
Göncü, hakları için ortak mücadele etmeye çağırdı. 
 
HATAY
 
SES Hatay Şubesi, Samandağ Devlet Hastanesi önünde “Sağlıkta 4B'li süresiz sözleşmeli çalışanlara kadro verilsin" talebiyle açıklama yaptı. 
 
SES Hatay Şubesi Eşbaşkanı Meryem Avcı, güvenceli iş ve insanca yaşam için 4B'lilere kadro verilmesini istedi. Avcı, "Yoksulluk sınırı üzerine çekilmiş temel ücret istiyoruz, 3600 ek gösterge hakkımız artık hayata geçirilmelidir, pandemi sürecinde yaşanan performans ödemeleri sırasındaki adaletsizlikler giderilmelidir. Çok riskli iş kolu çalışanıyız ve yıpranma hakkımız 5 yıla 1 yıl şeklinde düzenlenmelidir. Sağlık alanındaki personel yetersizliği derhal giderilmeli, yeni atamalar kadrolu, güvenceli yapılmalı, 4B, 4C, 4D, sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil, kamu dışı çalışma gibi istihdam modelleri ile çalıştırılan bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçileri hemen şimdi 4A kadrosuna geçirilmelidir" diye konuştu.