Genel İş: Hükümet işçinin sinir uçlarıyla oynuyor

img
İSTANBUL- Kıdem tazminatının kırmızıçizgileri olduğunu belirten Genel İş İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, haklarına yönelik saldırıların devam etmesi halinde Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.   
 
Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel İş) İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şubesi üyeleri, kıdem tazminatlarının fona devredilmesi tartışmalarına ilişkin Kadıköy Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve HDP Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse’nin destek verdiği açıklamaya, çok sayıda sendika üyesi katıldı.  “Kıdem tazminatımıza dokunma” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Kıdem haktır”, “Kahrolsun işçi düşmanları” sloganları atıldı. 
 
‘KIDEM TAZMİNATI KALDIRILMAK İSTENİLİYOR’
 
Açıklamayı yapan Genel İş İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Arıkan,  işçi sınıfının 90 yıla yakın bir süredir sahip olduğu kazanılmış en köklü hakkı olan kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlerin hız kazandığına vurgu yaparak, sermaye ve iktidarların işçi sınıfının “sinir uçları” ile oynadığına dikkati çekti. Arıkan, kıdem tazminatının “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adı altında fona aktarılarak, esnek-güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştırılıp, yok edilmek istenildiğine işaret etti. 
 
‘KIRMIZIÇİZGİMİZDİR, DİRENECEĞİZ’
 
Kıdem tazminatının ortadan kaldırılarak, işçilere kölece çalıştırılmanın dayatıldığını ifade eden Arıkan, “Kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya, daraltmaya, budamaya, işçi sınıfının belirli kesimlerini bu haktan mahrum etmeye yönelik her girişim, direnişle karşılanacaktır” dedi. Kıdem tazminatıyla ilgili konuşulacak tek şeyin, mevcut sistemin güçlendirilmesi, kuvvetlendirilmesi olduğunu dile getiren Arıkan, “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir, ‘Kırmızı çizgi’ geçilmesi mümkün olmayan bölge anlamına gelmektedir ve işçi sınıfı kıdem tazminatına o ya da bu biçimde dokunulmasına izin vermeyecektir” diye konuştu.
 
‘ANKARA’YA YÜRÜRÜZ’
 
Arıkan, tüm işçi sınıfı ile sendikaların kıdem tazminatına karşı birlik olup dayanışmayı büyütmesi çağrısında bulunarak, işçiler olarak haklarına karşı alanlarda mücadele edeceklerini yineledi. Arıkan, haklarına yönelik saldırıların devam etmesi halinde Ankara’ya yürüyeceklerini de sözlerine ekledi. 
 
Açıklama slogan ve alkışlarla son buldu.