İnşaat yatakhanesinde 10 kişi bir arada kalıyor

img

MUĞLA- Koronavirüs riskine rağmen Bodrum’da inşat şantiyelerindeki yatakhanelerde en az 10 işçi bir arada kalıyor. Kölelik koşullarında çalıştıklarını dile getiren işçi Harun Bingül, sigortasız ve güvencesiz olduklarını söyledi. 

 
Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak’ta yapımı süren inşaat şantiyelerinde koronavirüs (Kovid-19) önlemi alınmadan işçiler çalıştırılıyor. Bölgedeki şantiyelerden birinde 200’e yakın inşaat işçisi 7 ila 10 kişilik yatakhanelerde kalıyor. Çoğu Şırnak, Van, Ağrı, Batman gibi Kürt illerinden çalışmaya gelen işçiler, 8 aylık çalışma süreleri boyunca sigortasız ve güvencesiz olduklarını dile getirdi. 
 
KİRALAR YÜKSEK 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinden Bodrum’a çalışmaya gelen işçi Abdurrahman Aslan (51), 15 yıldır inşat işçisi olduğunu söyledi. Bodrum’da 5 ay çalıştıktan sonra Cizre’ye geri döndüğünü anlatan Aslan, inşaata sabah saat 07.00 akşam 17.30’a kadar çalıştığını kaydetti. Emeğinin karşılığını alamadıkların belirten Aslan, koğuşlar için 2 bin TL ödediklerini söyledi. Kiraların yüksek olduğunu dile getiren Aslan, “Ekonomik kriz var. Aldığımız ücret eve yetmiyor. İş bulamak da zor. Eğer bir tanıdığınız yoksa zaten kimse sizi işe almıyor. Bir gün iş var bir gün yok. Biz salgında sürecinde de çalışmaya devam ettik. Herhangi bir önlem alınmadı. Sadece yasak olduğu günlerde işe gitmiyorduk. Kornavirüs süreci biz işçileri çok etkiledi” dedi. 
 
18 YAŞINDA İNŞAAT İŞÇİSİ
 
Şırnak'ın İdil ilçesinden ağabey ile birlikte Bodrum'da inşaatlarda çalışan Diyar Ögel (18) de maddi imkânsızlıklardan dolayı okuyamadığını dile getirdi. On kardeş olduklarını anlatan Ögel, evde sadece kendisi ve ağabeyinin çalıştığını belirtti. En büyük hayalin okuyup bir meslek sahibi olmak olduğunu vurgulayan Ögel, işçi sezonu açıldığı zaman Antalya, İstanbul, Düzce ve Bodrum gibi yerlerde inşaat işçiliği yaptığını söyledi. İşçilerin sabit bir yeri olmadığını hatırlatan Ögel, “Genelde inşaatlarda fabrikada çalışıyoruz. Burada sabah erkenden kalkıyoruz, kahvaltı yapıyoruz ve işe gidiyoruz. Akşam eve geldiğimizde yemek yapıyoruz ve su taşıyoruz. Herhangi bir sosyal güvencemiz yok zaten. Yemek yaptığımız yer ile uyuduğumuz yer aynı ve herhangi bir önlem alınmıyor” diye belirtti. 
 
KOŞUTA 10 KİŞİ KALIYOR
  
Van’dan sezonluk işçi olarak her yıl Bodrum’a çalışmaya geldiğin ve işçi koğuşlarındaki sıkıntıların yıllardır devam ettiğini ifade eden Harun Bingül (27) de her koğuşta 7 ila 10 kişi kaldıklarını söyledi. Bingül, Bodrum Belediye’sinin salgın döneminde işçi koğuşları ve işçiler için herhangi bir yardımda bulunmadığı ifade ederek, dezenfektan çalışmasın da yapmadığını söyledi. Salgın sürecinde memlekete gitmediğini söyleyen Bingül, “İşçilerin için piyasa denilen bir yer var. Her sabah orada bekliyoruz. İş sahipleri gelip işçi seçiyor, eğer seçilirsen o gün işe gidiyorsun, seçilmesen o günün boş geçiyor. Eskiden kölelik sistemi vardı. Şimdi köleliğin ismi değişti” ifadelerini kullandı.
 
İNŞAATLARDA YATTIK
 
Van’dan geldiğini dile getiren 7 çocuklu Fethi Bingül (50) ise, işçilerin yaşadığı en önemli sorunlardan birinin işçilere ev ve kalacak yer verilmemesi olduğunu anlattı. Geçen sene kalacak yerleri olmadığı için inşaata sığındık diyen Bingül, şunları söyledi: “Bizi dışarıya attılar. Biz kaymakama gittik ve yalvar yakar kaymakam ‘tamam inşaatlarda kalın’ dedi. Sonra polisler geldi bizi çıkardı. Burada kiralar fiyatları 3 bin TL ve zaten bizim gelirimiz o kadar. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) belediyesi seçimden önce işçilere söz verdi. İşçiler için uygun yer yapacaklarını ve uygun fiyatlara vereceğini söyledi. Seçimden bir ay sonra bütün herkesi dışarı çıkardılar. Yine ‘belediyemiz herkese açık.  24 saat gelip oturabilirsiniz’ dediler. Şimdi gittiğimizde ise içeri almıyorlar. Kimse bizim sorunumuza çare bulmuyor.” 
 
MA / Esra Solin Dal