Günlük cirosu bin TL olan esnaf 100 TL ile kapatıyor

img
VAN - İpekyolu ilçesinde bulunan Büyük Rus Pazarı esnafı iş yapamadıkları için ya borçlanıyor ya da kepenk indirmek zorunda kalıyor. 
 
Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan Büyük Rus Pazarı esnafı yaşanan ekonomik krizden dolayı ya borçlanıyor ya da kepenk indirmek zorunda kalıyor. Esnaflar, kötü giden işlerinin pandemi sonrası daha da kötüye gittiğini belirtti. Kredi, kira ve elektrik borçlarının günden güne artığına değinen esnaflar destek bekliyor. 
 
BAZI ESNAF SİFTAH YAPMIYOR
 
Bazen siftah etmeden dükkanlarını kapattıklarını söyleyen 30 yıllık pazar esnafı Seyfettin Zorba, koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla beraber işlerinde yüzde 90’a varan bir düşüş olduğunu belirtti. Zorba, “Mevcut ekonomik durumdan dolayı insanlar artık alışveriş yapamıyor. Pazarda bulunan 300 esnaf da aynı sıkıntıları yaşıyor. Esnaflarımız artık kirasını ödeyemeyecek duruma geldi. Eskiden günlük bin TL ciro yapan esnaf şimdi 100 ile 150 TL arası satış yapıyor. Hatta çoğu esnaf siftah açmadan dükkanını kapatıyor. Ben hediyelik eşya satıyorum ve böylesi bir ekonomik krizde kimsenin aklına hediyelik eşya gelmiyor. İnsanlar en temel geçim ihtiyaçlarını karşılamadan hediye almaya yönelmez” dedi.
 
‘BORCUMUZ BOYUMUZU AŞTI’
 
Alışveriş merkezleri ve toptancıların işlerini bitirme noktasına getirdiğini anlatan 25 yıllık esnaf Zeynel Abidin Akbaş, “Zücaciye işi yapıyorum. Salgından önce de işlerimiz sıkıntılıydı ama pandemi sonrası tam düştü. AVM’lerin açılması biz küçük esnafı nerdeyse bitirdi. Van’da her binanın altına toptancı açıldı. Toptancılar, hem toptan hem de perakende satış yapıyor. Bu da bize zarar olarak yansıyor. Bu yüzden iş yapamaz duruma geldik. Ev kira, dükkan kira, hal böyle olunca da sıkıntı üstüne sıkıntı yaşıyoruz. Borçlar buradaki esnafların boyunu aştı artık. Ekonomik kriz böyle devam ederse hepimiz kapıya kilit vuracağız" dedi.