Dersimlilere ‘maden sahaları’ çağrısı: Baroya başvurun

img
DERSİM - Dersim’de 11 bölgenin maden sahasına dönüştürülmesine tepki gösteren Baro Başkanı Kenan Çetin, proje ile doğanın talan edileceğini ve bölgenin insansızlaştırılacağı belirterek, hukuki süreç için baroya başvurulmasını istedi. 
 
Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), 68 ilde bulunan 766 bölgeye maden ruhsatı verilmesi için ihale süreci başlattı. Tepkilere neden olan söz konusu bölgelerden 11’i Dersim’de bulunuyor. İhale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte kentteki Munzur Vadisi Milli Parkı başta olmak üzere çok sayıda alan maden sahasına dönüştürülecek. Böylece, özellikle doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Ovacık ilçe kırsalında ciddi bir ekolojik yıkım yaşanacak. 
 
KRİZ OLAN ÜLKELERDE TALAN VAR
 
Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin, Munzur Vadisi Milli Parkı’nın da içinde bulunduğu Munzur Havzası’nda toplam 43 bin 350,87 hektarlık bir sahanın 4’üncü maden sahası olarak belirlendiğini aktardı. Maden sahalarıyla birlikte özellikle tarım ve hayvancılığın olduğu alanlarda “talan” yaşanacağı uyarısında bulunan Çetin, üretim krizinde olan ülkelerde böylesi talanların yaşandığına dikkati çekti. Salda Gölü’ndeki tahribatı buna örnek gösteren Çetin, SİT alanı olmasına rağmen Munzur Gözelerinde hayata geçirilmeye çalışılan peyzaj projesine değindi. 
 
‘DOĞA BİZİ VASİ OLARAK GÖRÜYOR’
 
Yeni maden sahalarının “peşkeş çekmek” ile ilgili olduğunu kaydeden Çetin, maden sahasına çevrilecek birçok alanın çayırlık, yayla ve mera olduğunu söyledi. Söz konusu sahaların bölgeyi insansızlaştıracağına dikkati çeken Çetin, “Bu projeleri insanlar daha iyi görmeli ve incelemelidir. Her şey ticaret değildir. Kendini ifade edemeyen dağlarımız, ovalarımız, platolarımız ve Munzur Gözlerimiz bizleri vasi olarak görüyor. Biz onlar adına konuşabilmeli ve görebilmeliyiz. Geleceği görmeliyiz. Bu da var olan durumu kavramakla olur. Birçok arkadaşımız sadece projenin yüzeyini görmüş olsa bile altında neler olduğunu görmemiştir. Doğamıza yapılan saldırılara karşı durmak, ancak birlikte mücadele etmekle olur” dedi. 
 
KÖYLÜLERE SESLENDİ
 
Maden projelerine karşı hukuki süreci başlatmak için köy sakinlerine çağrı yapan Çetin, şunları söyledi: “Köy sakinlerimiz hızlı bir şekilde baromuza başvuru yaparak, hukuki süreci bizimle birlikte takip etmesi gerekiyor. Dersim’in dik duruş sergileyeceğini ve onurlu duruş sergileyeceğine inanıyorum.” Çetin, tüm kurum, çevre örgütleri, siyasi partiler, sanatçı ve yazarlara “Bu duruma karşı tavır” çağrısı yaptı.  
 
MA / Ayşe Sürme