Kömür ocaklarının tahliye suları dereyi kirletiyor

img

ŞIRNAK - Cudi Dağı’nda açılan kömür ocaklarının tahliye suları İkizce’den geçen dereyi kirletiyor.

Şırnak’ın Cudi Dağı’nda aktif olan kömür ocaklarının bıraktığı tahliye suları merkeze bağlı İkizce (Milga Şantiye) Köyü'nden geçen İkizde Deresi'ni kapkara bir duruma getirdi. 3 yıl önce içilen su günümüzde ise bahçe sulamasında dahi kullanılamıyor. Bahçesini sulayan yurttaşlar ağaçlarının kuruduğunu belirterek, mevcut sorunun çözülmesi için yetkililere çağrıda bulundu.
 
AĞAÇLAR KURUDU
 
İkizce’de bulunan Divîn mezrasındaki arazisinde bahçe ekenlerden Ramazan Uysal, yaşanan mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cevizdüzü (Cifanê) Köyü'nde doğan suyun Toptepe, İkizce, Silopi ve Zaho’ya kadar gittiğini söyleyen Uysal, daha önce içilen, insanların ailece piknik yapmaya geldiği nehrin suyundan, artık bahçelerin dahi sulanamadığını belirtti. İkizce, Toptepe ve Silopi’ye kadar birçok köy ve insanın bu suyu kullandığını ifade eden Uysal, “Bahçelerde ekili mısır ve pamuklar bu nehrin suyu ile sulanıyor. Kömür ocakları kömürün tahliye sularını bu dereye veriyor. Hem bahçelerimiz bu su nedeniyle kuruyor hem de hayvanlarımız zarar görüyor. Bu sorunun çözümü için Toptepe ve İkizce muhtarlarıyla gidip kömür ocakları sahipleri ile görüştük, fakat bu sorunu çözemedik” dedi.
 
‘SORUN ÇÖZÜLSÜN’
 
Mevcut durumu mahkemeye de taşıdıklarını belirten Uysal, henüz herhangi bir soruşturmanın dahi açılmadığını ve beklemede kaldıklarını ifade etti. Uysal, “Ceviz, mısır, pamuk ve nar ağaçlarımız kurudu. Bu kömür ocaklarının sahipleri bu kirli tahliye sularını nehrin üstüne dökmekten vazgeçsinler. Bizler bu sorunun çözülmesini istiyoruz. 3 yıl öncesinde olduğu gibi suların temizlenmesini ve içilecek seviyeye gelmesini istiyoruz” diye konuştu.