• img

  Hala belge mi arıyorsunuz?

  Mezopotamya Ajansı, 13 Eylül’den bu yana Osman Şiban ve Servet Turgut’la ilgili fotoğraf, belge ve raporlar yayımladı, görgü tanıklarının ifadelerine yer verdi. Bunca kanıta rağmen biten ana akım bir yana alternatif medyanın da “görmeme ve anlamama” hali içler acısı...

 • img

  Halklar barışı beklerken savaş sınırların ötesine taşındı

  Türkiye halkları, bir Dünya Barış Günü’nü daha savaşın gölgesinde karşılıyor. Kürt sorununda 40 yıldır sürdürülen savaş politikaları, barış çağrılarına kulaklarını kapatan iktidar eliyle bugün kilometrelerce öteye taşındı.

 • img

  Suriye bahane petrol şahane!

  Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin ABD'li şirketle imzaladığı petrol anlaşması yönetime uluslararası statü kazandırma ihtimali taşırken, Rusya, İran, Türkiye ve Suriye rejimi açıktan petrol ve gazdan pay istiyor.

 • img

  Çözüm sürecinde iyiye giden ekonomi savaşta çakıldı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ekonomideki kötü gidişata getirilen eleştiriler karşısında “Terörle mücadele ücretsiz yapılmıyor. Ciddi manada harcamalarımız oluyor” sözleriyle kendini savunsa da veriler “savaşın finanse edilemediğini” gösteriyor.

 • img

  Rojava'da ‘birlik’ neden ağır ilerliyor?

  İkinci aşamada olan Rojava’daki ulusal birlik çalışmalarında, Türkiye, ABD, Fransa ve KDP, ENKS üzerinden hesaplarını dayatırken, toplumun desteğini arkasına alan PYNK ise kalıcı bir birlikte ısrar ediyor.

 • img

  Dêra Zor'da suikastlardan 'petrol' çıktı

  Dêra Zor'da “halk isyanı” olarak basının servis ettiği olayların altından, Türkiye, Rusya, İran ve Suriye rejiminin petrol ve gaz hesapları çıktı. Aşiretler ve kanaat önderleri, QSD’nin yanında durarak, hesapları boşa çıkarıyor.

 • img

  74’üncü Ferman: Dünya hala kör, sağır ve dilsiz

  Tarih boyuncu 74 kez katliama uğrayan Êzidîler, Şengal’de kaçırılan 3 bin kadın ve çocuğu arıyor. Dünyanın kendilerine karşı kör, sağır ve dilsiz olduğunu söyleyen Êzidî vekil Feleknas Uca, “Ortak acı, ortak yara” diyerek, sessiz kalmama çağrısı yaptı.

 • img

  Öcalan: İktidarın din anlayışı maskeli din anlayışıdır

  Ayasofya’nın camiye dönüştüren AKP iktidarı, “hilafet” tartışmalarıyla rotasını çizdi. İktidar-din-siyasal İslam ilişkileri üzerine birçok tespiti olan Abdullah Öcalan, AKP iktidarı için “Bunların din anlayışı maskeli bir din anlayışıdır, şeklidir, esasında iman yoktur” belirlemesi yapıyor.

 • img

  CHP’de ‘çözüm’ mü tekrar mı?

  CHP’nin kurultayda açıkladığı beyannamenin zaman ve mekanın ruhunu ne kadar yakaladığı, güncel gerilim ve dönüşümleri ne kadar hesaba kattığı, başta Kürt sorunu olmak üzere diğer tüm sorunlara çözüm gücünü hangi dinamiklerden alacağı tartışma konusu.

 • img

  Tarihçi Aydın: Türk egemen sınıfı Lozan'ı ihlal etti

  Türkiye’nin "tapu senedi” olarak kabul ettiği Lozan Antlaşması'nın bizzat Türk egemen sınıfı tarafından ihlal edildiğini söyleyen tarihçi-yazar Erdoğan Aydın, "Bunun bedelini Kürtler ve gayrimüslimler ödüyor" dedi.

 • img

  5 yıl geçti: AKP kendini bitirdi!

  Çözüm sürecinin bitişi, savaşın başlangıcı olan 24 Temmuz’un üzerinden 5 yıl geçti. Öcalan’ın “AKP otoriterleşmek isterse kendini bitirir, faşizmi dayatırsa savaş başlar" uyarıları dinlenmedi. Öztürk Türkdoğan ve Ertuğrul Kürkçü’ye göre, çözümün yolu tecridin kaldırılmasından geçiyor.

 • img

  Çözüm demokratik cumhuriyet

  Kürtlerin tarihsel hafızayla ortaya koydukları "Demokratik Türkiye" seçeneğinin bugün de temelleri Lozan’da atılan uluslararası korsanlık hukukunun hedefi olduğunu söyleyen Öcalan’ın avukatı Cengiz Çiçek, müvekkilinin “Ne inkâr ne isyan, çözüm demokratik cumhuriyet” diyerek çözümde ısrar ettiğini vurguladı.

 • img

  Öcalan: Kürt-Türk tarihsel kardeşliği kaybedildi

  Lozan Antlaşması’nı 20’nci yüzyılın en trajik olaylarından biri olarak tarif eden Abdullah Öcalan, "Lozan'la Musul-Kerkük petrolleri değil, aynı zamanda Kürtler kaybedilmiştir, Kürt-Türk tarihsel kardeşliği kaybedilmiştir" tespitinde bulundu.

 • img

  Lozan Antlaşması ile yaşanan tarihsel kırılma

  Kürtler ile Türklerin “et ve tırnak” olduğu söylemleriyle 97 yıl önce kabul edilen Lozan Antlaşması, farklılıkları yok sayan tekçi ulus-devlet anlayışıyla yeni kurulan Cumhuriyeti'n kurucu kodlarından biri haline dönüştü. Bu tarihsel kırılma ile girilen devlet ve demokrasi krizi, ağırlaşarak bugünlere geldi.

 • img

  Gergerlioğlu: Muhafazakar kesim sosyalistleri ve Kürtleri daha iyi anlamaya başladı

  OHAL mağduru muhafazakar kesimde sosyolojik değişim yaşandığını söyleyen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Kendisini ülkücü, milliyetçi, maneviyatçı, muhafazakar, dindar tanımlayan insanların, sol-sosyalist camiaları ve Kürtleri çok daha iyi anlamaya çalıştığını görüyorum” dedi.

ARA